Klikněte zde
Dobré ráno, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je sobota 20. července 2024 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Do tří let by měl být obnoven provoz starého zlonického pivovaru

foto
Starosta Zlonic Martin Kratochvíl: „Tento starý pivovar by měl projít zásadní proměnou.“ Foto Libor Pošta

Společnost Revival of the Titanic s.r.o., která v Dolních Měcholupech provozuje pivovar Panaczech, na začátku letošního roku projevila zájem o areál bývalého zlonického pivovaru, s tím, že starý pivovar hodlá zrekonstruovat a znovu v těchto prostorách vařit pivo. To, zda nezůstalo jen u zájmu zástupců výše uvedené společnosti, jsem se ptal přímo starosty Zlonic Martina Kratochvíla.

- Od doby, kdy Vás kontaktoval jednatel společnosti Revival of the Titanic s.r.o., uplynula přece jen nějaká doba, takže já předpokládám, že v této věci již došlo k nějakému posunu. K jakému?

Je skoro hotovo. Proběhlo několik schůzek, kde jsme si vyjasnili představu kupujícího. Následně se vše projednalo na radě i zastupitelstvu, kam byli pozvání i zájemci o koupi. Pak jsem dal dohromady zásadní body jejich nabídky včetně rozvazovací podmínky, zákazu zcizení a sepsal jsem to do znění kupní smlouvy. Na dalším zastupitelstvu byla tato kupní smlouva předložena zastupitelům ke schválení. Dne 30. března byla schválena, a pak už nic nebránilo tomu, aby v následujících dnech byla kupní smlouva podepsána.

- Výše uvedená společnost zakoupila celý areál bývalého pivovaru, včetně bytových objektů?

Ne. Prodává se jen nebytová část areálu. Bytové domy zůstávají v majetku městyse. Nájemců se to téměř nedotkne, vyjma dořešení prostoru dvora. Současný plot ve dvoře neodpovídá pozemkovým hranicím. To je však drobnost.

- Jaký by měl být sled dalších očekávaných událostí, ať již v prostorách starého pivovaru, či mimo nich?

V areálu jsou některé nebytové části pronajaty. V současné chvíli nájemní smlouvy běží do konce své platnosti. Někteří nájemci na základě naší výzvy se dohodli na dřívějším ukončení smlouvy. I městys využívá část těchto prostor a postupně se budeme stěhovat z areálu. V mezičase nový vlastník, dle jeho slov, začne přivážet technologii a oživovat ji. Během léta uskuteční v místě i den otevřených dveří, aby i veřejnost viděla, do čeho jdou, a co vlastně obec prodala.

- Co všechno by nový provozovatel zlonického pivovaru mohl do městyse přinést, a vůbec, jak je oživení starého pivovaru pro Zlonice důležité?

Za prvé jsou to pracovní příležitosti. Předpokládám, že pro provoz pivovaru bude třeba 20 až 30 zaměstnanců. To je příležitost pro Zloničáky. Funkční pivovar přivede také do Zlonic návštěvy. Nejen turisty, ale i obchodní cestující, přijíždějící na různá jednání. Dále předpokládám, že nový majitel nebude chtít, aby mu budova spadla na hlavu, tudíž ji začne opravovat. Doteď obec měla s provozem areálu náklady na údržbu areálu vyšší, než příjmy z pronájmu.

- Svěřili se Vám zástupci výše uvedené společnosti s nějakými konkrétnějšími záměry? Třeba s tím, kdy by chtěli začít vařit pivo?

Smlouva je zavazuje, aby do tří let od prodeje začali vařit. V opačném případě se kupní smlouva ruší a obec vrátí z kupní částky sto tisíc korun.

- Jaké finanční prostředky tímto prodejem městys získal, a jak je chce v budoucnu využít?

Prodej pivovaru byl za deset milionů korun. Jejich využití bude podléhat rozhodnutím zastupitelstva a skladbě rozpočtu. Předpokládám, že část půjde na zvýšení kapacity naší čističky a snad dříve zahájíme výstavbu kanalizace pro Lisovice a Vyšínek.

Libor Pošta
10. 05. 2023, 18:03


Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

Dnes má svátek Vítězslav
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.08%

Spíše ano
graf

17.75%

Spíše ne
graf

15.29%

V žádném případě
graf

23.89%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 3127
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát