Klikněte zde
Dobré odpoledne, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je pátek 19. dubna 2024 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

VIDEO: Jak se lovil řisutský rybník

Kliknutím zvětšit
Při výlovu rybníka se rybáři nadřeli. Ryby nechtěly plavat do nového loviště v takové míře, jak by potřebovali. Foto Sláva Pilík

V pátek 12. listopadu došlo k výlovu Řisutského rybníka, který leží těsně za obcí Studeněves již v katastru vedlejší obce Řisuty, necelých osm kilometrů západně od Slaného. Výlovy rybníků jsou běžná věc, tento páteční byl ale slavnostní. Byl totiž prvním výlovem rybníka, který rybáři za pomoci dotačních peněz zachránili a který svého času už mohl být nenávratně ztracen. Na pozvání rybářů z Místní organizace Českého rybářského svazu Slaný se výlovu zúčastnil také ministr zemědělství Ivan Fuksa, který byl na hrázi nově revitalizovaného Řisutského rybníka pasován a symbolicky přijat mezi členy rybářského cechu.

Ještě před slavnostním aktem pasování na rybáře odpověděl ministr Fuksa na několik otázek novinářů včetně Slánských listů. Z historie rybníka připomněl, že v osmdesátých létech už to dokonce vypadalo na likvidaci rybníka a vyjádřil své potěšení, že existují fondy, které umožňují řešit takové projekty, jako je odbahnění rybníků. Podle něj i do rozpočtu příštího roku je připravována částka asi 410 miliónů korun právě na protipovodňová opatření podobného charakteru. „Nejde jen o to, že odbahnění zlepší možnost hospodaření s českou rybou, ale plní funkci povodňové ochrany. Právě případ Řisutského rybníka hodnotím velmi pozitivně. Mnohonásobně se zvětšila kapacita, rybník je důležitý nejen v době sucha, ale hlavně v případě přívalových srážek a při hrozbě bleskové povodně je schopen zadržet velké množství vody,“ řekl pro Slánské listy ministr. Na otázku, zdali se potřebných dotačních peněz dočkají také další rybníky podobně zanedbané, jako byl ten řisutský, odpověděl ministr Fuksa, že poptávka samozřejmě převyšuje nabídku a že dalších 3,2 mld. korun, které má ministerstvo zemědělství k dispozici slouží primárně ke zvýšení kapacity vodních děl jako protipovodňových opatření.

Právě u Řisutského rybníka také došlo k navýšení hráze na pravém břehu a tím k ochraně cenné ornice z okolních polí, která by jinak byla splavována do rybníka. „Nyní se tak snadno nebude stávat přebytečným kalem na dně vodního díla,“ doplnil Ivan Fuksa s tím, že ochranu půdy před erozí, splavováním povodněmi či využíváním pro výstavbu považuje za jednu z hlavních priorit ministerstva zemědělství. Přesto ale ministr myslí, že vedle plánovaných 410 mil. na regeneraci rybníků ve ČR by mohlo být prostředků ještě více. „Naše republika patří ke čtyřem v rámci ostatních zemí EU, které nemají moře. Zbytek dostává peníze na podporu rybolovu, řeší problematiku tresek či tuňáků. Léta nás ostatní vnímají jako ty, kterých se tato problematika netýká, že tedy na podobné projekty nepotřebujeme peníze. Rozhodli jsme se ale vést společnou politiku, abychom získali více peněz na podporu sladkovodních ryb v našich zemích,“ řekl Ivan Fuksa.

Poté, co ministr odpověděl na otázky novinářů, mu nově opravený rybník představili jak předseda Českého rybářského svazu Petr Semeniuk, tak Josef Možkovský ze Středočeského územního svazu ČRS. Ten připomněl, že rybáři by si podobné projekty vůbec nemohli dovolit, a ocenil, že dotační programy Ministerstva zemědělství jsou pro rybáře i do budoucna zdaleka nejvhodnější nejen svou strukturou, ale také jednoduchou administrativou.

Řisutský rybník zakoupili slánští rybáři v roce 2006. Jak potvrdil Jan Hunal, předseda slánských rybářů, nebyl rybník schopný, aby v něm mohli ryby udržet. „Byl téměř celý zarostlý rákosím, přítok byl tak slabý a ztrácel se, že by tu ryba nepřežila,“ říká předseda Hunal. Za pomoci dotace Ministerstva zemědělství ČR ve výši 3,180 mil. korun a 800 tisíc z prostředků vlastní rybářské organizace se rybářům podařilo rybník odbahnit, zřídili nové loviště a upravili břehy rybníka, hráz i přeliv. „Při rekonstrukci bylo nutné vyjít vstříc také ochráncům přírody, kteří chtěli zachovat ostrůvky pro ptactvo. Ty nyní voda oblévá a mohou tam žít a hnízdit nejen divoké kachny, lysky, ale také volavky, i když ty zrovna na rybníce rádi nemáme,“ s úsměvem říká Jan Hunal. V rybníku je nyní možné udržet až dvě tuny ryb, ovšem s jejich vylovením měli rybáři určité potíže, protože se jim nedařilo dostat větší množství ryb do nového loviště. „Ryby nám zůstávají v přítoku a my musíme daleko za nimi a pak vaničkami odnosit na hráz do přebírky a kádí. Pokud by se je podařilo do loviště dostat ve větším množství, tak by stačilo k výlovu pět či šest z nás. Takhle pro ně musí, kdo má ruce a nohy,“ vysvětlil předseda Hunal s tím, že již přemýšlí o opatření, které by umožnilo příště provádět výlov za pomoci sítí.

Slavnostního aktu pasování ministra Ivana Fuksy na člena cechu Sv. Petra se brzy po prohlídce rybníka zhostil právě předseda ČRS Petr Semeniuk. Po přečtení důležitých slov z připraveného Pasovacího listu, kterým předseda všech českých rybářů ministra nabádal k rybářské poslušnosti, došlo k vlastnímu pasování a rovněž ke skropení ministra rybniční vodou.

Ivan Fuksa prohlásil, že si symbolického členství v cechu rybářů velmi váží a doufá, že se Řisutský rybník stane vzorem pro další zanedbané vodní plochy v České republice. „Tento termín si budu jistě vždy pamatovat, vždyť máme také asi 24 hodin po slavnosti svatomartinského vína. Vše se odehrálo v blízkosti Slaného a vzpomínka na toto přijetí jistě bude důvodem, abych se tady, až někdy pojedu kolem, zastavil,“ slíbil rybářům Ivan Fuksa.

První slavnostní výlov byl podle všech zúčastněných jednoznačným úspěchem a odměnou za záchranu rybníka. Výlov provádělo asi 25 rybářů slánské místní organizace. Předpokládaný výlov 600 kilogramů ryb byl překročen na 800 kilogramů. Překvapením pro rybáře nebyl jen dobrý výsledek, ale i fakt, že mezi kapry, které do rybníka nasadili, se objevily i kapitální štiky a překvapivě také úhoř. „Minimálně tu je dvacet štik, které se pohybují mezi 80 až 90 centimetry. My je tu neradi vidíme, protože nám vybírají násadu kapra, nevíme, kde se tu vzaly, ale jinak jsme hodně spokojeni. Ryby přebereme, tržní kapři i štiky půjdou do našich sportovních rybníků u Slaného a v Malíkovicích. A samozřejmě, že s nějakou pěknou rybou počítáme i pro Ivana Fuksu. Jsme mu hodně vděčni za přístup ministerstva a pomoc s naším rybníkem,“ řekl na závěr Jan Hunal, předseda Místní organizace Českého rybářského svazu ve Slaném.

Sláva Pilík
15. 11. 2010, 12:38


Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

Dnes má svátek Marcela
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.33%

Spíše ano
graf

17.58%

Spíše ne
graf

15.16%

V žádném případě
graf

23.93%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 3021
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát