Klikněte zde
Dobrý den, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je čtvrtek 25. července 2024 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Smečenský bunkr bude od 1. května opět přístupný pro veřejnost

Kliknutím zvětšit
Smečenský objekt lehkého opevnění, vzor 37. Foto Libor Pošta

První květnový den bude také zahájena sezóna Vojenského skanzenu Smečno a následovat budou další zajímavé akce. Na otázky, týkající se nejen zahájení sezóny či následného setkání příznivců vojenské techniky, odpovídali jak přední představitelé tohoto zájmového spolku, Petr Grunt z Kladna, Milan Klíma z Přelíce, Ondřej Pančák z Kladna a Tomáš Junek z Kladna, tak i další skalní činovníci vojenského skanzenu, František Š., Zdeněk Š., Josef P., František H., Jan K. a další…

- Všiml jsem si, že v areálu vojenského skanzenu parkuje také autobus. Co s tímto vozidlem zamýšlíte?

Milan Klíma: V současnosti toto vozidlo přebudováváme na mini muzeum vojenských exponátů z doby válečné i poválečné. Vhodnou propagací bychom chtěli tuto expozici nabídnout hlavně mladé generaci školního věku do 18 let pro zlepšení podvědomí o této době.

- Nosnou akcí Vojenského skanzenu Smečno, která vždy přiláká řadu účastníků i ze zahraničí, je Setkání příznivců vojenské techniky a střelby z paintbalových zbraní...

Petr Grunt: Ano, na tuto akci se všichni příznivci vojenské techniky velmi těší, i z toho pohledu, že při příjezdu našich kamarádů se mohou návštěvníci podívat i na jejich zajímavou vojenskou techniku.

- Kolika kusy vojenských vozidel vůbec disponujete a máte v hledáčku další vojenská či bojová vozidla?

Ondřej Pančák: V současné době máme k dispozici 17 ks techniky. Do budoucnosti máme rozjednáno zapůjčení dalších vozidel.

- Jaké vozidlo svěřené vojenské techniky si ceníte nejvíce?

Ondřej Pančák: Veškerá vojenská i nevojenská technika má pro nás především obrovskou historickou cenu a je jedno, jestli je to přilba nebo tank.

- Péče o svěřenou vojenskou techniku vyžaduje nejen vaši práci a odhodlání, ale také nemálo peněz. Jak se vám daří finance na údržbu vojenské techniky a vůbec na provoz vašeho spolku získávat?

Petr Grunt: Máme velkou podporu města Smečno, zbytek hradíme z vlastních zdrojů, z výnosů z našich akcí a také díky našim sponzorům.

- V druhé polovině třicátých let minulého století vznikl v Čechách unikátní systém opevnění. Tehdejší Ředitelství opevňovacích prací nechalo postavit jak velké bunkry, tak i tzv. lehká opevnění (řopíky). Jeden z nich, který se nachází hned vedle vojenského skanzenu, u zdi zámeckého parku, je také ve vaší péči, a nyní ho zbývá „jen“ vybavit...

Zdeněk Šťástka: Jde o objekt lehkého opevnění, vzor 37. Z pohledu vojenské situace roku 1938 šlo o špičkovou vojenskou stavbu. Je to vysoce efektivní a výborně chráněné pracoviště pro 7 vojáků vyzbrojených celkem 3 kulomety, 7 puškami vz. 24, kulometnou pistolí a ručními granáty.

- Jakými zbraněmi či vojenskou technikou by měl být bunkr prozatím vybaven?

Zdeněk Šťástka: V této sezóně budeme vystavovat lehký kulomet ZB vz. 26, a to v airsoftové verzi, umístěný do některé ze dvou střílen. Jiné zbraňové exponáty nemáme zatím k dispozici pro jejich dočasnou cenovou nedostupnost. Náš bunkr bude dále vybaven periskopem, 7 kusy přileb vz. 32, odsávačem zplodin po výstřelu a schránkami na munici. Mimo řopíku bude k dispozici expozice s ukázkami modelů československé a německé vojenské techniky ze září 1938.

- Kdy by mohl být smečenský bunkr přístupný široké veřejnosti?

Zdeněk Šťástka: Bunkr bude znovu přístupný od 1. května a v rámci možností bude, jak jsem se již zmínil, i částečně vybaven.

- Do jaké míry byl tehdejší systém opevnění propustný či překonatelný?

Zdeněk Šťástka: Systém československého těžkého i lehkého opevnění byl k 30. 9. 1938 pro tehdejší německou armádu nepřekonatelný! Linie opevnění přehrazovaly všechny fyzicky průchodné přístupové směry, které mohli tehdejší nepřátelé Československa využít. Německá armáda ve stavu k 30. 9. 1938 neměla potřebné zbraně, ani potřebné počty vojáků k překonání tehdejšího systému opevnění.

- K čemu poslouží pořezané telegrafní sloupy, složené ve vašem areálu?

Tomáš Junek: Sloupy poslouží k replice signální stěny, sloužící za minulého režimu k ochraně státní hranice.

- Velký zájem je také o jízdy vojenskou technikou, pořádané vždy v červenci a na závěr sezóny. Nejen k tomuto účelu byste asi rádi zprovoznili další vojenskou techniku...

Ondřej Pančák: Ano, děláme vše pro to, abychom do pojízdného stavu uvedli vozidla VT – 55 a OT - 64 skot.

- Komu byste ještě chtěli poděkovat za podporu vašeho snažení o záchranu unikátní vojenské techniky?

Milan Klíma: Velký dík patří určitě Patriotům ze Slaného a našim návštěvníkům.


Libor Pošta
10. 04. 2019, 12:17


Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

Dnes má svátek Anna
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.05%

Spíše ano
graf

17.76%

Spíše ne
graf

15.30%

V žádném případě
graf

23.89%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 3131
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát