Klikněte zde
Dobré ráno, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je sobota 20. července 2024 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Slaného se dotkla krize, odnese to Kreibichova ulice?

Kliknutím zvětšit
Kreibichova ulice se letos asi rekonstrukce nedočká. Foto Libor Pošta

Nedávno jsme uvedli, že se ve Slaném dočká kompletní rekonstrukce další ulice. Z této plánované akce, která byla navíc požehnána zastupitelstvem města, měli jistě největší radost obyvatelé Kreibichovy ulice stejně jako ti, kteří tudy procházejí, či projíždějí. Neuplynul ani měsíc a vypadá to zcela jinak. Městská rada navrhuje zítřejšímu zastupitelstvu změnu. Kvůli nedostatku financí se rekonstrukce Kreibichovy ulice, jejíž dokončení bylo slíbeno do konce tohoto roku, nemá vůbec ani začít.

Co se stalo? To vysvětloval pro média starosta města Ivo Rubík v prvním zářijovém týdnu.

„Městská rada projednávala plnění rozpočtu za první pololetí letošního roku a podle informací z finančního odboru došlo oproti minulému roku k propadu plánovaných daňových příjmů zhruba na úrovni 10 miliónů korun,“ vysvětluje starosta.

Město je dle starosty sice průběžně zatím v přebytku, ale mnohé investiční akce i další neinvestiční jsou již ve fázi provádění či dokončování a brzy dojde na to, aby také byly zaplaceny. Pokud by dle odhadů chybělo deset milionů, na dosud nezačatou Kreibichovu ulici by nezbyly peníze, a to by znamenalo nepříjemný problém.

Ve světle navrhované změny rozpočtu, kdy rada zastupitelstvu navrhuje snížit plánované příjmy o deset milionů a rovněž také výdaje o stejnou částku, lze vzpomenout, jak opoziční poslanci na tento možný problém upozorňovali již při schvalování rozpočtu na konci minulého roku. Tehdy padla kritika, že město plánuje příliš velké výdaje a v souvislostí s nastupující hospodářskou krizí nepočítá s tím, že právě daňová výtěžnost státu může být menší a to se jistě projeví i v příjmech města pro rok 2009.

Jak ale vysvětluje starosta, jde jen o odhad a situace se může vyvinout ve skutečnosti různě. Přesto je zodpovědné reagovat v předstihu, aby se město s placením případně nedostalo do problému. Na otázku proč město v letošním roce tak masivně investuje a vynakládá obrovské prostředky také na opravy a další akce, čímž je rozpočet velmi deficitní, řekl starosta, že tento postup je právě v letošním roce správný.

„Letošní rozpočet je skutečně koncipován jako výrazně deficitní. Aktivita v rekonstrukcích a opravách je nesrovnatelně vyšší s obdobím, to si troufám říci, posledních dvacet let. Už při přípravě jsme rozpočet takto koncipovali, jelikož jsme mohli masivně zapojit přebytky minulých let. Právě proto, že začínala krize jsme chtěli dát možnost místním firmám ucházet se o zakázky a nepřímo tak vlastně ovlivňovali udržení zaměstnanosti v našem městě i v regionu,“ vysvětlil Rubík.

Dalším argumentem proč investovat právě v tomto a dalších letech je fakt, že Česká republika může žádat o peníze na nejrůznější investice Evropskou Unii jen do roku 2013. Do tohoto roku bude příjemcem dotací, pak ale se z ní stane plátce. Pokud město uspěje s jakoukoliv dotací v této době znamená to, že při investování výrazně šetří peníze. Je tedy prostě výhodné nyní hodně investovat, protože velkou část prostředků nemusí město dávat ze svého.

Co se týče Kreibichovy ulice, tato akce nebyla ještě smluvně stvrzena, takže její odsunutí není praktickým problémem. Podle slov z radnice by tato investiční akce měla být zařazena do rozpočtu roku 2010. Možná jako priorita. Problém ale může nastat, pokud propad v daňových příjmech bude ještě vyšší, než se zatím očekává.

Kromě odložení rekonstrukce Kreibichovy ulice ve výši 7,120 mil. korun musí město ušetřit ještě jinde, aby dosáhlo desetimiliónové úspory. Úspory se mají týkat všech odborů města. Má se šetřit jak na platech úředníků, tak ve výdajích odborů, kde jednu z větších úspor čekají radní u odboru životního prostředí.

„Kromě Kreibichovy ulice nerušíme nic jiného, všechny ostatní investice i další akce, kterých jsou naplánovány desítky a mnohé jsou již provedeny, pokračují,“ ubezpečil starosta města.

O návrhu rady bude jednat a případně o této změně rozpočtu rozhodne ve středu 16. září městské zastupitelstvo.

Sláva Pilík
16. 09. 2009, 10:37


Hodnocení článku:


5 b. = skvělý  4 b. = dobrý  3 b. = ujde  2 b. = nic moc  1 b. = slabý

Článek ještě nebyl hodnocen

Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

Dnes má svátek Vítězslav
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.08%

Spíše ano
graf

17.75%

Spíše ne
graf

15.29%

V žádném případě
graf

23.89%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 3127
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát