Klikněte zde
Dobré ráno, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je středa 24. dubna 2024 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Proč se mentálně postižení občané přestěhovali ze Šternberka do Slaného?

Kliknutím zvětšit
Také v tomto nově rekonstruovaném domě v Palackého ulici ve Slaném (dům na snímku uprostřed) žijí klienti ústavu. Foto Zdeněk Tvrdek

Před časem jsme Vás informovali, že se Ústav sociální péče Ledce – Šternberk stěhuje do slánské Vily Praga. Zároveň jsme přinesli příklad, jak ústav realizuje tzv. chráněné bydlení svých klientů. Navštívili jsme byt tří lehce mentálně postižených, kteří samostatně žijí v ústavem pronajatém bytě v Plynárenské ulici ve Slaném.

Ozval se anonym s tím, že „není všechno zlato co se třpytí“. Abychom se šli podívat i tam, kde se postiženým nežije jako v Plynárenské ulici. Navštívili jsme proto objekt ve Slaném, kde bydlí více než desítka klientů ústavu. Je to v nově renovovaném domě v Palackého ulici vedle bývalého hostince U pěti komínů.

Při péči asistentek zde žijí klienti v luxusně vybavených bytech. Je sem bezbariérový přístup, výtah, neschází moderní sociální zařízení. Přesto jsme nabyli dojmu, že to není prostředí pro ně vhodné. Žijí zde lidé dost mentálně postižení, navíc jen těžko pohybliví. Ti, kteří se s pomocí asistentky dostanou z domu, se rázem ocitnou ve víru automobilového ruchu města, jeho motorových zplodin. Určitě jim lépe vyhovovalo klidné prostředí bývalých lázní ve Šternberku, plné bohaté zeleně.

Ústav sociálních služeb z Ledec – Šternberku se za poslední dva roky podstatně změnil. Zavedl formu péče o klienty, tzv. chráněné bydlení. Spočívá v tom, převádět lehce mentálně postižené mezi ostatní občany. Aplikuje ho víc než na deseti místech ve městech a obcích. Klienty má až v Berouně. Pomohl dokonce dát dohromady dva páry, muže a ženu, kteří se rozhodli ke společnému životu. Jeden pár žije v Lodenici na Novostrašecku, druhý ve Slaném v Rabasově ulici. Ovšem na veřejnosti lze zaslechnout i takový názor, že se vedení zbavuje klientů, protože chce zařízení likvidovat.

„To je nesmysl,“ vyvrací názor ředitelka ústavu Jana Rumlová. „Je to moderní trend péče o mentálně postižené, který má všude zelenou. Naopak, právě chráněné bydlení, zařazení našich svěřenců mezi ostatní populaci, jim život zpříjemňuje, učí je samostatnosti.

Pokud jde o klienty v Palackého ulici, jsme rádi, že se nám takovéto bydlení pro ně vůbec podařilo sehnat. Při tom spěchu rychlého stěhování ze Šternberku. Stěhovat do Slaného jsme se rozhodli ne snad, že bychom chtěli do města. Při řemeslné práci ve vile Bellevue zjistil pracovník, že stropy jsou silně narušené dřevokaznou houbou. Statik potvrdil, že hrozí dokonce jejich zřícení. Proto to stěhování.“

Nicméně ředitelka uznala, že prostředí v Palackého ulici není pro tamní klienty ideální. „V plánu máme zakoupení vhodného pozemku někde na okraji města, kde bychom postavily dva prostorné domky právě pro takovéto klienty,“ dodává v té souvislosti. Nevylučuje, že by se po rekonstrukci vily Bellevue, při rozhodnutí Středočeského kraje, do ní ústav třeba jen částečně vrátil.

Jedno se však zdá být jisté. Ale to je již jiná kapitola. Barokní zámeček v Ledcích – Šternberku, který ústav užíval a je nyní prázdný, bude mít nového správce. Má jím být Dětský domov se školou, který v zeleném údolí bývalých lázní, působí. Jeho ředitel Roman Pejša dostal slib od hejtmana Středočeského kraje Davida Ratha, při jeho loňské vánoční návštěvě Šternberka, že zámeček bude Domovu přidělen. Že tomu tak bude potvrzuje již i úřední zpráva.

Ředitel chce mít v zámečku startovací byty pro ty, kteří po dovršení 18 let Domov opouštějí. Většina z nich se hned ve společnosti neadaptuje, nemají zaměstnání, rodina, do níž by se měli vrátit je mnohdy horší než kdy ji jako děti opustily. Vrací se s tím, že nemají kam hlavu složit. „Byty by mohly posloužit nejen vystupujícím z našeho Domova ale i dalším z jiných takovýchto zařízení ve Středočeském kraji,“ dodal Roman Pejša.

Jinou možností jak zámeček využít by mohla být přeměna přízemí budovy ve volnočasové centrum, kde by se například objevila keramická dílnička, místnost s počítači, společenská klubovna; venku skate park, hřiště pro děti a jiné. Ředitel počítá s tím, že zařízení by využívaly nejen děti z Domova ale i mládež z Ledců a okolí, čímž by vzniklo jejich užitečné propojení. Do jaké míry bude možné plány realizovat ovšem rozhodne jakou finanční částku majitel objektu, Středočeský kraj, pro tyto účely uvolní.

Zdeněk Tvrdek
17. 06. 2009, 12:15


Hodnocení článku:


5 b. = skvělý  4 b. = dobrý  3 b. = ujde  2 b. = nic moc  1 b. = slabý

Počet hlasujících: 5. Čtenáři celkem udělili: 22 bodů. Průměrný počet bodů: 4.4

Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

Dnes má svátek Marek
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.32%

Spíše ano
graf

17.56%

Spíše ne
graf

15.18%

V žádném případě
graf

23.94%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 3024
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát