Klikněte zde
Dobré ráno, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je sobota 20. července 2024 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Ve Slaném si připomenuli 22. výročí sametové revoluce

foto
Starosta Slaného Ivo Rubík spolu s paní Annou Hofmanovou (dcera skautského vůdce Antonína Rosenkranze oceněného in memoriam za ilegální odbojovou činnost za druhé světové války ve Slaném) u pamětní desky připomínající oběti komunistického režimu na Slánsku. Foto Vladimír Rogl.

Při příležitosti státního svátku „Den boje za svobodu a demokracii“ se ve středu 16. listopadu Slaném konalo malé shromáždění k uctění památky obětí nacismu i komunismu.

Jen relativně málo slánských občanů se sešlo u zdi  městského tržiště, kde jsou umístěny pamětní desky věnované obětem zločinného komunistického režimu ze Slaném a okolí. Starosta Slaného Ivo Rubík spolu s dcerou Antonína Rosenkranze - skautského vůdce slánské ilegální odbojové skupiny „Modrý Kruh“ - Annou Hofmanovou k pamětním deskám zavěsili věnec. Ve  svém krátkém projevu připomenul starosta Ivo Rubík události, které se odehrály 17. listopadu v roce 1939 a o padesát let později v roce 1989 a jejichž hlavními aktéry v obou citovaných letopočtech byli studenti. V listopadu roku 1939 byla de facto odstartována perzekuce české inteligence a věznění a vyvražďování našeho národa. V osvobozené zemi se však po roce 1948 ujala vlády komunistická strana, která si příliš nezadala se svými nacistickými předchůdci. Zatímco protifašistický odboj je v naší společnosti chápan jednoznačně pozitivně, k protikomunistickému odboji se část společností dosud staví rezervovaně a s rozpaky. Oba totalitní režimy však přitom mají mnoho společného a v zemích, kde komunismus dosáhl vrcholu (například v Pol-Potově Kambodži), bylo dosaženo genocidy srovnatelné s Hitlerovým Německem. Neúcta ke svobodě a lidským životům byla v obou režimech prakticky totožná. Půl století totality převrátilo žebříček hodnot i životních priorit a pojmy jako svoboda či demokracie se dostala kamsi na periférii společenských hodnot..

Svoboda a demokracie však nejsou samozřejmostí, protože žádnému národu do klína jen tak nespadnou a národ, který si jich neváží, může o ně snadno přijít. „Chce to srovnávat a především přemýšlet,“ řekl v závěru své řeči starosta.

Vladimír Rogl
17. 11. 2011, 15:17


Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

Dnes má svátek Vítězslav
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.08%

Spíše ano
graf

17.75%

Spíše ne
graf

15.29%

V žádném případě
graf

23.89%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 3127
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát