Klikněte zde
Dobré ráno, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je neděle 21. července 2024 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Bude mít starosta Pála na hrobě jméno?

Kliknutím zvětšit
Starosta Rubík a radní Kočka (vpravo) uklízí Pálův hrob. Foto Sláva Pilík

Náhoda tomu chtěla, že jsem se dozvěděl o cestě starosty Slaného Ivo Rubíka a jednoho z radních Vojtěcha Kočky na slánský hřbitov. Jako správný „paparazzi“ jsem nenápadně vyčkal na jejich příchod a sledoval, kam se s kyticí podzimních květů vydají. Byl jsem překvapen.

Po několika krocích stanuli hned na prvním ze slánských hřbitovů u široké hrobky přímo u hlavní hřbitovní zdi. Vojtěch Kočka vzal donesené koště, starosta Rubík lehkou lopatu a jali se uklízet povrch hrobu. Neznalý jsem stál opodál a přemýšlel, o jaký to hrob může jít. Jak jsem se brzy dozvěděl, právě tady v hrobu bez označení jménem vlastním či jeho rodiny leží známý rodák Slaného, továrník a starosta Slaného Jaroslav Pála. Neznám natolik osud tohoto člověka a bylo mi podivné, proč se o hrob patrně nikdo nestará. Vím také, že o hroby slavných občanů města, kteří například nemají příbuzné, jež by o hrob pečovali, se chce postarat částečně město. Jak mi ale potvrdil starosta, mezi těmito případy nefiguruje hrob Jaroslava Pály, protože tato hrobka svého majitele má a v Praze žijí příbuzní. „Myslím, že sem občas i jedou, všiml jsem si i vysázených květin na hrobě,“ potvrzuje Vojtěch Kočka.

Konec života Jaroslava Pály popsal ve své knížce Prokletí továrníka Pály spisovatel Jiří Červenka a v závěru poslední kapitoly je také informace, že prý si továrník Pála přál odpočívat v bezejmenném hrobě. To by mnohé vysvětlovalo. Oproti této informaci stojí ale také fakt, který potvrzuje Vojtěch Kočka. „Umřel ve věznici a až dodatečně ho mohlo město pochovat tady, ale pouze za podmínky, že na hrobě nebude uveden nápis ani jeho, ani jeho rodiny,“ říká slánský radní.

Po uklizení hrobu a zapálení svíčky k blížící se Památce zesnulých postáli oba představitelé Slaného tiše před hrobem, aby vzdali hold člověku, kterého si váží a který pro Slaný hodně znamenal.

Možná k osvětlení toho, proč je hrob tak známého slánského občana neoznačen, přispěje blížící se slavnostní odhalení nové ulice, která s názvem Pálova má vzniknout výstavbou nových domů poblíž Nosačické. „Bylo by jistě dobré pozvat příbuzné k odhalení tabule se jménem Pálova,“ říká Vojtěch Kočka. A při té příležitosti by možná došlo i na vysvětlení, jak to s označením, či neoznačením Pálova hrobu vlastně je. A buď by sami příbuzní desku na hrob zařídili, nebo by alespoň vyslovili souhlas městu s jejím umístěním.

Sláva Pilík
18. 01. 2010, 11:54


Hodnocení článku:


5 b. = skvělý  4 b. = dobrý  3 b. = ujde  2 b. = nic moc  1 b. = slabý

Počet hlasujících: 4. Čtenáři celkem udělili: 13 bodů. Průměrný počet bodů: 3.25

Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

Dnes má svátek Magdaléna
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.08%

Spíše ano
graf

17.75%

Spíše ne
graf

15.29%

V žádném případě
graf

23.89%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 3127
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát