Klikněte zde
Dobrý večer, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je čtvrtek 18. července 2024 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Slaný se trápí s údržbou chodníků

Kliknutím zvětšit
Některá auta, jako toto v Dolíně, osvobodila až obleva. Foto Sláva Pilík

V polovině ledna zasypal Slánsko další velký příval sněhu. S jeho odklízením měly obce velké potíže a také lidé často museli dávat velký pozor, aby po zatím neuklizených chodnících prošli bez úrazu. Jak informoval novináře starosta Ivo Rubík, například ve Slaném lze úklid vozovek provést nejdříve za devět hodin, chodníky na tom byly ještě hůře. Zde trvá odklizení sněhu od spadu poslední vločky až 16 hodin. Slaný totiž má na 65 kilometrů chodníků a stanoveny čtyři trasy uklízení podle důležitosti, na které uklízecí četa vyjíždí postupně a každou z nich uklidí zpravidla za čtyři hodiny.

Během sněžení vyhrnovaly uklízecí stroje k okrajům vozovek velké hromady sněhu a z druhé strany byly bariéry zvyšovány sněhem z chodníků. Mnohde byl s úklidem vzhledem k parkujícím vozidlům problém a nastávaly také potíže dostat se přes silnici mimo vyznačené přechody pro chodce, protože chyběly průchody sněhovými bariérami. Ve městě Slaném pomáhali odklízet nejen pracovníci technických služeb, ale také ti, kteří v rámci povinnosti za přidělené dávky hmotné nouze prováděli veřejnou službu pro město právě úklidem sněhu. Uklízeli ale také sami občané. Přesto ne všude chodníky včas uklizené byly. „Není v silách nikoho sníh během pár hodin uklidit všude,“ poznamenal k problémům letošní zimy starosta Slaného.

Sníh naštěstí nenapáchal větší škody. Na pěší zóně ve Slaném se sice propadl chodník, ale bylo to právě proto, že tudy projížděla malá uklízecí technika a pak se vinou oblevy málo utužené podloží chodníku propadlo. Obleva, která přišla v noci z neděle 17. na pondělí 18. ledna, začala také uvolňovat sněhové laviny, které začaly padat se střech. Město Slaný upozorňovalo občany na toto nebezpečí občany městských rozhlasem a ti místy raději chodili po vozovce. Během přívalů sněhu i následné oblevy se podařilo zajišťovat bezpečnost hlavně na místech, kde se pohybuje pravidelně hodně lidí, jako například u škol, úřadů, polikliniky a obchodů.

Během sněhové kalamity město Slaný nezaznamenalo větších stížností. Stěžovali si sice někteří živnostníci na to, že jejich pronajaté místo k parkování není od sněhu uklizeno, ale zapomněli na znění smlouvy, kde je dle informací z města výslovně uvedeno, že za čistotu parkovacího místa odpovídá nájemce. Staly se také případy, že nebylo možné vyvézt včas komunální odpad. Bylo to v místech, kde auta nutně parkující až u bariér sněhu natolik zúžila vjezd, že se k popelnicím těžká technika dostat nemohla, jako například do Havířské ulice.

Co se týče financí na zimní údržbu, předpokládá vedení slánské radnice, že dojde k navýšení rozpočtu do této oblasti rozpočtovou změnou. Nyní jsou čerpány již peníze určené vlastně pro období, které teprve přijde, tedy na zimní údržbu v měsíci listopadu až prosinci 2010. K rozpočtové změně a dodání peněz do rozpočtu tak dojde pravděpodobně spíše v druhé polovině roku.

Na Slánsku, přestože je ve srážkovém stínu, spadlo několik decimetrů sněhu a okresní silnice byly sjízdné jen s velkou opatrností. Silnou sněhovou pokrývku na polích rádi využili běžkaři na lyžích, kteří mnohde mezi vesnicemi zvolili běžky za svůj způsob dopravy. První únorové dny roku 2010 pak přinesly na Slánsko prudký vítr, který z polí prostých větších lesů či křovin mnohde vál velké spousty prachového sněhu na silnice. Zvláště na kopcích, které nebyly chráněny vzrostlou zelení, se utvářely často vysoké závěje, sníh zužoval šířku silnic a sužoval tak řidiče, kteří jen obtížně projížděli. Nad obcí Řisuty, kde na podzim minulého roku silničáři vykáceli velké množství keřů, nyní museli často vyjíždět a protahovat spojovací silničku z Ledců, protože ta zapadávala sněhem. Velké spousty sněhu na silnicích byly také před Horní Kamenicí ve směru od Pálče. Závěje se valily také na silnici z Beřovic do Tmaně, naopak silnice na Poštovice nebyla v úterý 2. února sněhem příliš dotčena. Silničáři měli se sněhem a sněhovými závějemi spoustu práce a tu měli také hasiči, kteří často museli vyjíždět s těžkou technikou, aby vyprostili jak sypače, sanitky, tak i další vozidla.

Problémy se sněhem se samozřejmě nevyhnuly ani menším městům na Slánsku ani vesnicím. Za všechny přinášíme názor starosty Klobuk Vladimíra Procházky: „Když padá sníh, je to možná nejhorší starostovo období na vsi. Kdekdo volá, kdekdo se diví a ptá se, proč se s úklidem nezačíná právě u něj. Ale vesnice není ani nemůže být vybavena velkou mechanizací, která by odstranila problémy se sněhem v krátké době. Letošní zima je extrémní s nevídaným množstvím sněhu, prostředků je málo, lidí ochotných něco dělat ještě méně. My jsme kontaktovali také nezaměstnané v rámci takzvané veřejné služby a výsledek byl, že někteří skutečně přišli a odpracovali povinných 20 nebo i 30 hodin. Pomohli i další pracovníci na veřejně prospěšných pracích, kterým ale končily smlouvy s koncem roku 2009,“ vysvětluje situaci na obci Vladimír Procházka s tím, že nejvíce si cení práce občanů, kteří bez ohledu na „pitomé zákony“ (myšleno, že téměř vše od nového roku musí uklízet města a obce - pozn. autora) uklízeli před svými domy. Bez nich by nebyly některé chodníky schůdné delší dobu.

Jak dále uvedl, obec Klobuky stál úklid sněhu již 55 tisíc korun, což je mnohem více, než tomu bylo loni.

Sláva Pilík
18. 02. 2010, 10:55


Hodnocení článku:


5 b. = skvělý  4 b. = dobrý  3 b. = ujde  2 b. = nic moc  1 b. = slabý

Počet hlasujících: 2. Čtenáři celkem udělili: 2 bodů. Průměrný počet bodů: 1

Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

Dnes má svátek Čeněk
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.08%

Spíše ano
graf

17.75%

Spíše ne
graf

15.29%

V žádném případě
graf

23.89%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 3127
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát