Klikněte zde
Dobrý večer, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je čtvrtek 25. dubna 2024 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Obce Slánska stupňují odpor proti uhlí, Slaný organizuje petici!

Kliknutím zvětšit
Firmy mající zájem o uhlí na Slánsku starosty nepřesvědčily. Foto Sláva Pilík

Po poměrně nesmělých názorech postojích obcí a města na Slánsku na přelomu roku 2011 a 2012 v souvislosti s uvažovanými průzkumy starých ložisek uhlí nabírají protesty obcí na síle. Iniciátorem odporu se jeví zvláště město Slaný, jehož starosta v dubnu nejdříve zcela odmítl jakékoliv argumenty australské firmy Wildhorse Energy cz., která se 12. 4. představila na slánské radnici. O týden později pak svolal 22 zástupců obcí a měst Slánska k dohodě o společném postupu ve věci odmítnutí jakýchkoliv snah o cokoliv, co by se mělo týkat průzkumu ložisek uhlí a případné těžby metodou zplynování.

Jak jsme informovali ve SL č.5, jde po jedenácti letech o další pokus nějak se dostat k uhlí na Slánsku, což ovšem považuje město Slaný za hazard. Na druhé straně firma Wildhorse Energy a s ní spolupracující poradenská společnost Grayling říkají, že o nic nebezpečného nejde. I proto brzy po uvedeném setkání starostů (čtvrtek 19.dubna) následovala další schůzka starostů obcí, tentokrát na pozvání zmíněných firem, která se konala v úterý 24. dubna, ovšem Slaný pozváno nebylo.

Odhadovaný katastr možného průzkumného území na Slánsku je 56 čtverečních kilometrů a města Slaný se týká téměř jeho polovina. Na schůzce starostů 19. dubna starosta Slaného Ivo Rubík detailně informoval své kolegy o nebezpečí firmou a ministerstvem připravovaných kroků. Ti na závěr schůzky podepsali prohlášení tohoto znění: „My níže podepsaní starostové měst a obcí v dotčeném území nesouhlasíme s vydáním povolení ke stanovení průzkumného území, se zahájením průzkumných prací ani s průzkumnými vrty na katastru našich obcí natož s možnou těžbou na principu podzemního spalování uhlí. Nikdy nevydáme písemný souhlas se vstupem na obecní pozemky k provádění průzkumných prací. Z výše uvedených důvodů žádáme ministerstvo životního prostředí o ukončení správního území na stanovení průzkumného území Slaný.“

Na tak říkajíc „odvetné“ schůzce, kterou iniciovaly zmíněné firmy, se tyto snažily přesvědčit přítomné zástupce obcí o tom, že 1. etapa správního řízení o určení průzkumného území je jen administrativní záležitost a s konkrétními průzkumy nemá co do činění. „V této etapě skutečně nejde o žádné vrty, na vlastní průzkum je nutné získat další povolení, ubezpečovali zástupci firmy přítomné starosty. Na otázku Slánských listů, zdali případný souhlas obcí se stanovením průzkumného území nemůže znamenat jednodušší cestu při vstupu do 2. etapy správního řízení, tedy zdali prvotní souhlas nebude mít na povolení případného průzkumu pozitivní vliv, odpověděli zástupci firem, že to s tím nijak nesouvisí. Povolení vydává krajský úřad a firmy již prý deklarovaly, že i v této fázi nemají v úmyslu obce obejít.

Přesto existuje obava, na což upozorňuje právě město Slaný, že v případě pozdější záporné reakce obcí by se mohlo vše proti samosprávám obrátit například kvůli možným arbitrážím ohledně náhrady škody. Průzkumné vrty totiž nejsou žádnou levnou záležitostí.

Zatím poslední a nejsilnější akcí Slaného bojujícím zároveň za většinu obcí na Slánsku proti úvahám o možném konkrétním průzkumu ložisek uhlí v jejich katastrech je poslední tisková zpráva, kterou město vydalo 27. dubna. V té se jednoznačně hovoří jak problematická je technologie těžby uhlí zplynováním, a to hlavně kvůli ohrožení podzemních vod.

Město Slaný také tvrdí, že firma Wildhorse Energy poskytuje obcím i ministerstvu zavádějící informace. „Například při možném střetu těžby se zdroji pitné vody píše, že se nejedná o žádný problém, protože Slánsko i město Slaný jsou zásobovány vodou z Mělnické Vrutice. Opak je pravdou. Dvě třetiny obyvatel Slaného jsou zásobovány pitnou vodou z hlubinných vrtů a lokálních místních zdrojů v k.ú. Studeněves a k.ú. Slaný-Kvíc. Na těchto zdrojích jsou závislé i další obce jako Byseň, Tuřany, Studeněves, Libovice, Přelíc, místní části Slaného Kvíc, Trpoměchy a Otruby, dále Královice, Dřínov, Bakov, Drnov, Zlonice, Luníkov, Osluchov, Křovice, Hobšovice, Skůry, a Žižice. Z Mělnické Vrutice jsou zásobovány jen místní části Slaného Želevčice, Dolín a Blahotice a obec Beřovice,“ píše se v tiskové zprávě města Slaného.

V této souvislosti starosta Rubík připomněl, že australská společnost požádala mimo jiné i o stanovení průzkumných území pro oblast Mělnické Vrutice a pro oblast Peruce, která zasahuje i obce Slánska, od Vraného až po Hořešovice a Třebíz. Právě obava z kontaminace podzemních vod je tak největším postrachem a ani na schůzce firem se starosty jsme neslyšeli žádné zásadní vysvětlení, proč by ke kontaminaci vod dojít nemohlo.

Slaný tedy nesouhlasí ani s první, tak zvanou „administrativní“ etapou a přesvědčuje o tom také ostatní obce. A protože si myslí, že i přes nesouhlas obcí existuje riziko povolení průzkumného území ministerstvem, tak od pondělí 30. dubna zahájilo také petiční akci pro občany. Petiční archy jsou připraveny pro všechny zájemce na podatelně městského úřadu a budou i na dalších veřejných místech.

Sláva Pilík
18. 05. 2012, 09:44


Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

mirek - 26. 05. 2012, 13:17:52
Petice
Je zajímavé, že podle článku ve Slánské radnici byla tato metoda v Austrálii zakázána.
I to je možná jeden z důvodů, proč téměř všichni lidé bydlící v Lotouši (která je na dovozu pitné vody ze Slaného závislá, protože vlastní zdroje nemá) tuto petici podepsali a pro podpis získali i některé své známé. A co vy ostatní obyvatelé Slaného a okolí?

Dnes má svátek Oto
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.32%

Spíše ano
graf

17.56%

Spíše ne
graf

15.18%

V žádném případě
graf

23.94%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 3024
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát