Klikněte zde
Dobré odpoledne, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je pátek 29. března 2024 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Středočeský kraj nepustil Slaný k možnosti získání dotací

Kliknutím zvětšit
Lešení je už je od přístavby pavilonu gynekologie dávno pryč, ale dotační peníze na modernizaci pavilónu bohužel také. Na vině je arogance Středočeského kraje. Foto Sláva Pilík

Město Slaný je již několik měsíců připraveno, že požádá prostřednictvím výzvy z Regionálního operačního programu (ROP) Evropské Unie o peníze na modernizaci objektu gynekologie a porodnice své městské nemocnice. Měla k tomu sloužit výzva č.51 k podání žádostí z fondů ROP, která je již otevřena od 15. dubna do 15. června. V tomto termínu se měly subjekty, které mají připravené projekty v oblasti zdravotnictví hlásit, aby získaly „evropské peníze“. Slaný to ale udělat nemůže, přestože všechny podklady k dispozici má. Regionální rada Středočeského kraje, která ROP spravuje a s důvěrou orgánů EU řídí, totiž dala možnost získat prostředky v celkové výši 450 miliónů korun jen krajským nemocnicím.

„Tento postup považuji za skandální a diskriminační, ale skutečně tomu tak je a my s tím nemůžeme nic dělat,“ označil postup krajských orgánů starosta města Slaného Ivo Rubík. To, že si kraj přisvojil evropské prostředky jen pro svá zařízení, je skutečně neuvěřitelně troufalé a dotýká se to nejen města Slaného, ale také dalších měst či zdravotnických zařízení, která mají jiného zřizovatele, než je kraj. Ve výzvě je totiž bezostyšně uvedeno doslova „V oblasti zdravotní péče budou podporovány investice pouze do následujících typů zařízení - nemocniční zařízení a polikliniky - v rámci této výzvy budou podpořeny oblastní nemocnice Příbram, Kolín, Kladno, Mladá Boleslav a Benešov, jejichž zakladatelem je kraj.“

Slaný od počátku počítalo s tím, že v uvedené výzvě zažádá o modernizaci celého gynekologicko-porodnického pavilónu včetně prvního patra přístavby. Bohužel, kvůli aroganci Středočeského kraje a jeho diskriminační politice jsou jeho snahy vylepšit občanům města a širokému okolí zdravotnické služby hodně omezeny. Může vůbec Slaný tuto situaci řešit?

„Nesouhlasíme s tímto postupem, ale nemůžeme nic dělat. Musíme počkat, zdali v podzimní výzvě budou podmínky nastaveny tak, abychom na potřebné prostředky dosáhli. Připraveni jsme,“ říká Ivo Rubík.

Ve světle diskriminačního opatření Středočeského kraje je také otázkou, zdali s tím, že evropské peníze v rukách Středočechů slouží k vytváření nerovných možností v získávání potřebných dotací do zdravotnictví, souhlasí Evropská komise. Starosta Slaného prozradil, že má zprávy o tom, že již proběhlo jednání mezi touto komisí a Svazem měst a obcí, kde byly konkrétní kritické připomínky projednávány a zástupcům Evropské komise se postup Regionální rady Středních Čech vůbec nelíbil. „Jaké kroky ze strany EU budou následovat, to nevím. Můžu jen vyjádřit nespokojenost a pokud kraj ani na podzim pro nás neotevře prostor k získání potřebné dotace, budeme muset hledat nějaké náhradní řešení,“ říká starosta. Jenže je nad slunce jasné, že investice v desítkách milionů korun by byla jen těžko zvládnutelná pouze ze slánského rozpočtu.

Jak jsme si ověřili na stránkách Regionálního operačního programu Střední Čechy, není tento případ vedený v neprospěch nekrajských zdravotnických zařízení jediný. Také výzva č. 48, která má podporovat infrastrukturu, tedy například rozvoj cyklostezek, dále také zřízení a modernizaci informačních systémů v turistických destinacích, výstavbu a vybavení či rekonstrukci ubytovacích zařízení či rekonstrukci a revitalizaci kulturních památek nese jednoznačně diskriminační razítko. Také zde mohou alokované obrovské prostředky ve výši 340 milionů korun využít pouze cit.:

„Kraj, podle zákona č. 129/2000 Sb. a organizace zřizované a zakládané kraji, podle par.23 a dalších zákona č. 250/2000 Sb.“

A město Slaný (podobně i jiná města), které má připravený nádherný projekt rekonstrukce a využití bývalé sýpky v Palackého ulici, o peníze nemůže ani požádat.

V obou těchto „prokrajských výzvách“ je alokováno dohromady 790 mil. korun z celkových 900 milionů. Už jen méně podstatný zbytek je roztroušen v mnoha dalších výzvách. Zde si už může požádat více subjektů než ty krajské, ale peníze jsou logicky nedostačující. Slánský starosta Ivo Rubík má pravdu, když říká, že prostředky EU jsou zcela jednoznačně určeny pro rozvoj celého kraje, jsou určeny pro všechny občany Středních Čech.

Podobně to totiž říkají i základní informace o charakteru podpory v rámci ROP: „Globálním cílem je vytvořit podmínky pro dynamický růst regionu a zajištění vysoké kvality života obyvatel měst i venkova zvýšením atraktivity regionu pro bydlení, podnikání, investice a cestovní ruch.“ A při tom podmínky určující posunutí peněz konkrétním subjektům, jako tomu je v případě zdravotnictví, které vytvořil orgán s ušlechtilým názvem Regionální rada regionu soudržnosti Střední Čechy, více připomínají krádež než pomoc potřebnému rozvoji. Vždyť o 790 miliónech korun nerozhoduje skutečná potřeba, výběr či soutěž podle kvality a přesvědčivosti projektů, ale arogantní a mocenské určení, že peníze smí dostat pouze někdo.

Sláva Pilík

Sláva Pilík
18. 06. 2010, 11:26


Hodnocení článku:


5 b. = skvělý  4 b. = dobrý  3 b. = ujde  2 b. = nic moc  1 b. = slabý

Článek ještě nebyl hodnocen

Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

Dnes má svátek Arnošt
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.26%

Spíše ano
graf

17.60%

Spíše ne
graf

15.21%

V žádném případě
graf

23.93%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 3005
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát