Klikněte zde
Dobré ráno, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je neděle 21. července 2024 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Moje spoluúčast na sebevraždě - dva občané ve Smečně chtěli zmrznout!

Kliknutím zvětšit
Smečenské náměstí.

To, co právě budete číst se stalo v sobotu 16. ledna a můžete si to ověřit na záznamech hovorů na číslech 112, 158 a 155, v časech od 18:27 do 19:17.

Ten sobotní večer mi zavolal kamarád, který bydlí naproti autobusové zastávce na Smečně a požádal mě o radu. Na této zastávce totiž už od rána seděli dva důchodci. Tento starý muž a žena zde chtěli zmrznout! Kamarád mě požádal o radu v době, kdy se sám už 2 hodiny marně snažil těmto lidem zajistit pomoc.

Zkoušel volat na městskou policii Smečno – tam právě nikdo nebyl, dále na městskou policii ve Slaném, státní policii, dále volal na krizovou linku pro seniory, linku důvěry, farní charitu v Berouně, ale někde telefon vůbec nebrali a jinde mu ani neporadili, jak má postupovat dál!

Když jsem tyto staré lidi viděl, bylo mi jasné, že jsou po více než 10 hodinách strávených na zastávce v mrazivém počasí, v přímém ohrožení života. Řekli mi, že nemají kam jít, že je ráno vyhodili z bytu a chtějí tady zmrznout!

Zvedl jsem telefon a zavolal 112. Tam moje hlášení přijali a já, v dobré víře, že jsem udělal vše potřebné, jsem v klidu čekal na příjezd sanitky. Po čtvrt hodině, kdy se nedělo vůbec nic, jsem volal znova 112 a tam mi vysvětlili, že to předali dál a situace se řeší. Po další půlhodině ( tedy 45 minut od mého prvního zavolání) jsem opět volal 112 a tam mi rovnou přepojili na „operačního“, kde mi bylo vysvětleno, že během odpoledne už policisté s důchodci mluvili a věc už nijak řešit nebudou.

Volal jsem tedy na 158, zeptal jsem se jestli je rozhovor nahrávaný. Nahlásil jsem, že dva staří lidé chtějí spáchat sebevraždu umrznutím a já nechci mít na této jejich sebevraždě spoluvinu. Odpověď: o situaci víme a nijak ji řešit nebudeme! Zavolal jsem tedy na 155, vysvětlil situaci a za chvíli přijela sanita a o tyto staré lidi se zdravotníci již postarali.

Jsem normální občan tohoto státu, platím daně, zdravotní a sociální pojištění. Když vidím někoho v nouzi, připadá mi naprosto normální mu pomoci. Z toho sobotního večera mám opravdu nepříjemný pocit. Ani můj kamarád, ani jeho manželka, která nám donášela horký čaj na zahřátí, ani já jsme se totiž nedokázali na ty lidi prostě vykašlat a nechat je tam zmrznout. Museli jsme vyvinout opravdu velké, několika hodinové úsilí, aby tu mrazivou sobotní noc přežili.

Připadá mi opravdu zvláštní, že náš stát, který všem svým poslancům, euro poslancům, ministrům, jejich náměstkům, jejich tajemníkům i všem těm poradcům a také jejich milenkám a milencům hradí ze státní pokladny luxusní ubytování i s nadstandardními dietami, se nedokáže postarat o dva staré lidi, kteří se náhle ocitli ve velmi složité životní situaci. Náš jednotný záchranný systém nedokáže dvěma důchodcům zajistit přístřeší do doby, než náš sociální systém začne v nejbližší pracovní den fungovat!

Tak se ptám: Dokáže mi někdo odpovědný poradit, jak mám příště v podobném případě postupovat? A co vy občané, co si o tom myslíte?

Pro SL Karel Podracký
19. 01. 2010, 08:43


Hodnocení článku:


5 b. = skvělý  4 b. = dobrý  3 b. = ujde  2 b. = nic moc  1 b. = slabý

Počet hlasujících: 20. Čtenáři celkem udělili: 100 bodů. Průměrný počet bodů: 5

Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

smecno - 25. 01. 2010, 12:47:50
Dobrý den p. Podracký, těšímě, že nejste lhostejný ke svému okolí a toto je další důkaz Vašeho zájmu o věci veřejné. Za sebe si dovolím doplnit tento smutný příběh. Pan J.S. mě navštívil na začátku ledna 2010 na MěÚ Smečno se stížností, že je mu v pronajatém bytě zima. I když se jedná o vztah pronajímatele a nájemce, do kterého nemůže MěÚ zasahovat, kontaktoval jsem vlastníka objektu a požádal jsem ho o vysvětlení. Na osobní schůzce jsme se domluvili, že se pořídí teploměr do bytu a pokud teplota bude nižší než 18 C, bude se to okamžitě řešit. Současně jsem mu nabídl, že budu kontaktovat odbor sociálních věcí MěÚ Rakovník a ošetřující lékařku ve věci očekávané sociální dávky. Toto jsem druhý den telefonicky a písemně učinil, abych jim pomohl v rámci svých možností. Rovněž jsem kontaktoval MěÚ Slaný ve věci možné pomoci v nouzi. Pana J.S. a paní D.S. jsem opakovaně navštívil v místě bydliště, abych jim poskytl získané informace a ubezpečil se, že je vše v pořádku. Rovněž jsem jim doporučil s ohledem na zimu v bytě (12 C), aby změnili místo ubytování a nabídl jsem jim pomoc. Přestěhovat se odmítli, a proto je pro mě velkým překvapením, že skončili na ulici. Domnívám se na základě získaných informací, že jim byl odcizen důchod, a proto jim nebyla prodloužena nájemní smlouva. Bohužel v minulosti se jim to dle vyjádření pana J.S. stalo a vše šetří Policie ČR. Je mi líto, že vše dopadlo až snahou o sebevraždu, i když mám jiné informace od lékařky. Pokud byste p. Podracký měl informaci o jejich současném pobytu, informujte mě, abychom ve spolupráci s vedením města mohli pomoci. S pozdravem Martin Dušák

eva - 21. 01. 2010, 23:49:29
lidství
Pane Karle,
Váš článek ve kterém jste zveřejnil svou aktivitu vedoucí k záchraně dvou spoluobčanů mě moc potěšil. Jsem velmi zklamaná vývojem dnešní obecné morálky kdy převažuje nevšímavost a sobectví. Velmi oceňuji váš zásah a hlavně jste to dotáhl do konce. Nespokojol jste se jen oznámením situace ale sledoval jste i její vývoj a to patrně zachránilo těm lidem život. Jste buldočí povaha a to je i má krevní skupina. Děkuji Vám za všechny ostatní slušné lidi. Snad se ti ostatní trochu zastydí a ve vašem příkladu najdou návod jak by se v podobných situacích měli zachovat.

Želva - 19. 01. 2010, 18:12:04
bezmoc
Pane Podradcký,
to co píšete je bohužel ukázka zájmu našich zákonodárců, je skvělé, že naše policie má na svých autech "Pomáhat a chránit", ale koho?
Je mi špatně z toho jak se dokáže naše společnost postarat o staré občany.
Platíme daně za všechno a kam jdou ty peníze?To jsou ,ale zbytečné otázky.
Vzhledem k finanční situaci by bylo zřejmě pro stát nejvýhodnější, kdyby ubyli dva lidé,kteří pobírají důchod.
Hlavně až budou předvolební diskuze, budou mít politici plnou h..,pardon ústa, sladkých keců.Vám a všem zúčastněným děkuji za to,že ve vás zbyla lidskost, kterou naše politická scéna postradá.

Dnes má svátek Magdaléna
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.08%

Spíše ano
graf

17.75%

Spíše ne
graf

15.29%

V žádném případě
graf

23.89%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 3127
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát