Klikněte zde
Dobré ráno, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je sobota 20. července 2024 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Jsou výběrová řízení ve Slaném utajovaná?

Kliknutím zvětšit
Jaroslav Matějka: Nemá smysl, aby vznikaly o veřejných zakázkách pochybnosti. Foto Sláva Pilík

V poslední dubnové dekádě zaslali představitelé politických stran ČSSD a KSČM společně s kluby zastupitelů těchto stran ve slánském zastupitelstvu dopis starostovi Slaného Ivo Rubíkovi. Dopis je označen jako Výzva k transparentnosti veřejných zakázek a výběrových řízení a je poměrně kritický.

„Současný způsob, kdy je řada výběrových řízení před veřejností zcela utajována, ať již záměrně, či z nedostatku odpovědnosti k občanům města, vyvolává řadu vážných pochybností o optimálním výběru vítězných firem či dodavatelů,“ píše se mimo jiné v textu dopisu.

„V zastupitelstvu máme čtyři lidi a ti již měli připomínky, už několikrát chtěli, aby výběrová řízení byla hodně veřejná. Jsou přesvědčeni, že mnohdy jsou třeba oslovovány firmy a konkrétně to vyhlášeno veřejně není. Ani výsledky výběrových řízení pro různé městské zakázky se následně nikde nedozví, a tak jsme přistoupili k tomu požádat touto formou o větší přehled v této oblasti,“ říká za městskou organizaci KSČM v dopise podepsaná Jana Klasová. To, že by šlo o nějaký předvolební tah odmítá s tím, že zvláště kontrolní výbor zastupitelstva již několikrát žádal o lepší informovanost, a to nejen pokud se týče výběrových řízení, ale například v souvislosti s vydáváním Slánské radnice.

„Po otevřenosti v informacích se volalo i dříve a zvláště pak po roce 1989. V poslední době a to nemyslím jen v posledním roce či dvou, se to nějak zlomilo a v dnešní době se čím dál tím víc věcí před veřejností utajuje,“ řekl pro Slánské listy zastupitel Ladislav Peška s tím, že výzvou nechtějí nikoho obviňovat, ale domnívají se, že větší otevřenost právě v oblasti výběrových řízení by byla i pro město Slaný velmi vhodná. „Zkuste se dopátrat nějaké veřejné zakázky, kterou vyhlásilo město Slaný letos či v loňském roce. Já o tom odnikud ani jako člen zastupitelstva nemám přehled,“ říká kriticky Peška. A dodává, že například při poptávkových řízeních je jen na městu, koho osloví a koho ne. „Ano může to být třeba dobrý výběr, ale může to být i takový, že jiná firma by nám dokázala nabídnout lepší podmínky,“ pochybuje Ladislav Peška.

K problému se vyjádřil i další ze zastupitelů Jaroslav Matějka, který výzvu podepsal za městskou organizaci ČSSD. „Myslíme si, že všechny městské zakázky by měly být od začátku do konce průhledné. Takhle vzniká řada pochybností a pokud by se vše dostatečně otevřelo veřejnosti zamezilo by se i některým spekulativním názorům,“ myslí si Jaroslav Matějka. A jedním dechem dodává, že nejde jen o výběrová řízení, ale otevřenost informací by mohla být větší i v jiných oblastech. Za příklad dává znovu Slánskou radnici. Podle něj by v této tiskovině měli dostávat stejný prostor jako ostatní také zastupitelé z opozice, tedy ČSSD a KSČM.

A jak se k výzvě opozičních stran staví starosta města? „Ten dopis mi vadí po formální i obsahové stránce. Formálně mi vadí to, že se na mne obracejí dopisem představitelé politických stran společně s kluby zastupitelů a zároveň tento dopis předávají dalším lidem včetně tisku bez toho, že by nejdříve počkali na odpověď. Myslím si, že slušné a seriozní by bylo vyčkat mé reakce. Spíše by také očekával osobní schůzku. Po obsahové stránce je naprosto evidentní, že tito představitelé nemají základní znalosti zákona o veřejných zakázkách. Myslím, že jde spíš o součást předvolebního boje, protože 3,5 roku žádná připomínka ani žádný náznak tohoto druhu nebyl,“ říká Ivo Rubík. Podle něj je paradoxem, že dopis žádá po městě otevřenost a týden poté webové stránky města získaly mimo jiné také za svou informační otevřenost veřejnosti 5. místo v ČR, když předtím byly vyhlášeny jako nejlepší v kraji. „Myslím, že rozhovor se Slánskými listy ani neměl vzniknout. Normální by bylo, že přijde dopis, já bych paní Klasovou a pana Matějku pozval k osobní schůzce a zeptal bych se jich, co vlastně chtějí. Zkusili bychom se zamyslet nad tím, co podle zákona možné je a co nikoliv a třeba bychom něco vymysleli,“ řekl pro SL starosta Slaného. Podle něj město nemá v oblasti výběrových řízení problémy. Zakázky zadává přes realitní kancelář z Prahy a tu dokonce v případě regionálních operačních programů mění. Zakázky určitého charakteru jsou zveřejňovány v obchodním věstníku a všechny další zakázky jsou podle starosty zveřejňovány na internetových stránkách města a úřední desce v době svého vyhlášení.

Novinkou, kterou při našem rozhovoru starosta prozradil, pak má být vytvoření přehledu všech výběrových řízení, jejich výsledků a také přehledu způsobu financování zakázek. „Chceme to udělat za několik let zpátky a začali jsme na tom pracovat již v únoru tohoto roku,“ řekl na závěr Ivo Rubík.

Sláva Pilík
19. 05. 2010, 14:14


Hodnocení článku:


5 b. = skvělý  4 b. = dobrý  3 b. = ujde  2 b. = nic moc  1 b. = slabý

Počet hlasujících: 3. Čtenáři celkem udělili: 11 bodů. Průměrný počet bodů: 3.67

Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

Dnes má svátek Vítězslav
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.08%

Spíše ano
graf

17.75%

Spíše ne
graf

15.29%

V žádném případě
graf

23.89%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 3127
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát