Klikněte zde
Dobré ráno, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je neděle 21. července 2024 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Muzeum včelařství v Kolči usiluje o další exponáty

foto
Starostka Kolče Lenka Skolilová mně informuje o všem, co předcházelo vzniku kolečského Muzea včelařství. Foto Libor Pošta

Od 31. července letošního roku je zpřístupněno zrekonstruované křídlo zámku Koleč, ve kterém nyní můžete navštívit Muzeum včelařství. Západní křídlo zámku, jehož stav by se před rekonstrukcí nedal nazvat snad ani havarijním, se podařilo opravit, respektive celé přestavět, díky Nadačnímu fondu Koleč, potažmo obecně prospěšné společnosti Zámek Koleč. Spoluzakladatelem fondu pro záchranu kolečského zámku je obec Koleč.

Projekt za zhruba 18 milionů Kč hradí z velké části Nadační fond Koleč z tzv. norských fondů, respektive s podporou grantu z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Na jeho dofinancování poskytla Komerční banka obci Koleč úvěr ve výši 1,5 mil. Kč.

S ohledem na historický význam Kolče – prvorepublikového sídla firmy Švarc, zaměřené na výrobu včelařských potřeb a úlů Budečáků, je cílem představitelů společnosti Zámek Koleč o.p.s. vytvořit co nejširší expozici včelařství. Přestože kolečská obecně prospěšná společnost spojila své síly se ZO ČSV Kladno, která zajišťuje odbornou část projektu, není v silách obou organizací soustředit dostatek kvalitních materiálů a exponátů pro tvorbu komplexní expozice včelařství.

Proto se rozhodli, že osloví všechny včelaře na území ČR, zda by Muzeu včelařství v Kolči poskytli jakékoliv včelařské zařízení a potřeby starší 50ti let. Zájem mají zejména o medomety výroby Švarců, kuřačky – včelařské dýmáky, kovové i keramické, zachovalé úly Budečáky a úly výroby firmy Švarc, různé kleště, včelařské nástroje, historické nádoby na med do domácností a veškerou včelařskou literaturu. Předměty lze nově vznikajícímu muzeu darovat či zapůjčit – proti smlouvě. Drobné věci je možné zasílat poštou, po telefonické domluvě, na adresu: Nadační fond Koleč, Koleč 103, 273 29, s údajem o odesílateli, předpokládaném stáří exponátu i jeho osobní historii. U velkých předmětů uvítají zaslání fotografií e-mailem či poštou a jejich přepravu domluví telefonicky.

Provozovatelé kolečského Muzea včelařství věří, že čeští včelaři ve svých depozitářích najdou zajímavé předměty, které nejlépe vyniknou právě v muzeu a poslouží jako významná vzpomínka na předky, a i jako pocta českému včelařství. Muzeum včelařství na zámku v Kolči se tak stane jedním za zajímavých zastavení při putování po slánském či kladenském regionu.

Muzeum včelařství v Kolči zatím nemá stálou otevírací dobu a případnou návštěvu je třeba si předem domluvit. Potřebné informace lze získat na www.zamekkolec.cz, či na tel.: 603 881 787.

Jak mně sdělila starostka obce Lenka Skolilová, obec dělá vše pro to, aby byl opraven celý zámek, včetně východního křídla, čili zámecké kaple. První kroky byly již učiněny – zámek má zcela novou střechu, včetně krovů, a na rekonstrukci celého objektu je již zpracována projektová dokumentace. Nadační fond se snaží získat další dotace, a to nejen na opravu zámku, ale i přilehlé renesanční sýpky a zbylých hospodářských budov.

Barokní zámek byl postaven na začátku 18. století, některé prvky již zachráněného západního křídla jsou zhruba o století starší. Na místě zámku, v jeho části, stávala v 15. století tvrz a pozdně renesanční statek, který vyhořel zřejmě za třicetileté války Další ránou pro něj a vůbec pro celý zámek byli méně přizpůsobiví občané, kteří v kolečském zámku našli nejen střechu nad hlavou, ale i řadu různých věcí, které se daly snadno zpeněžit, a interiéry dříve překrásného zámku totálně vyrabovali a zdevastovali.


Libor Pošta
19. 09. 2016, 12:53


Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

Dnes má svátek Magdaléna
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.08%

Spíše ano
graf

17.75%

Spíše ne
graf

15.29%

V žádném případě
graf

23.89%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 3127
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát