Klikněte zde
Dobrý večer, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je středa 24. července 2024 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Proč výstavba zničila krásnou pěšinu ve Kvíčku?

Kliknutím zvětšit
Na jedné straně nová silnice, která ale dál nepokračuje, na druhé straně zničená pěšina, po které chtějí dál chodit lidé. Foto Sláva Pilík

Starousedlíci si na tu cestu dobře pamatují. Někteří dokonce od roku 1946 ví, jak bylo příjemné zkrátit si cestu ze Kvíčku k plovárně a pak dál na vlakové nádraží, nebo na zimní stadion. Chodilo se tu a vlastně ještě stále, i když s obtížemi, chodí také na fotbal. Po cestě směřovali zvláště lidé z Vejrovny, moderněji řečeno z lokality Na Vyhlídce do ulice K. H. Borovského. Pospíchali tudy směrem k sokolovně k autobusům. I proto byla cesta v místě, kde je širší a dá se tak hovořit o ulici, dokonce osvětlená.

To však už dnes není a mnohé s obyvatelů to mrzí. Není to ale příliš dávno, kdy necitlivá výstavba či spíše následky s ní spojené, znamenaly, že osvětlení zmizelo, cestu nenahraditelně ukously bagry a zbytek pěšiny, kterou ještě čitelně lemují jírovce, zarůstá nálety pichlavých akátů. Na místo nás pozval jeden z obyvatelů pan Petr K., který současný stav známé a přesto i nyní používané pěšiny a zvláště pak nevšímavost města, těžce nese. Co se to tu stalo, proč slánská radnice či úřad nedokázaly tuto část města zachovat tak, aby výstavbou nebyla dotčena a sloužila stejně jako dříve ve prospěch místních občanů?

„V těsném sousedství starých bytovek, pod Vejrovnou (nyní Na Vyhlídce - pozn. autora) se začaly někdy před pěti lety, možná už je to i déle, stavět rodinné domky ve velkém, ale podle mého názoru souvislosti s touto stavbou město přímo na místě nekontrolovalo,“ říká pan Petr. Podle něj pouze proto se mohlo stát, že část frekventované cesty, která dále směrem k plovárně přechází v pěšinu, ukously bagry. Navíc od té doby najednou zmizela i údržba pěšiny, která se tu podle něj ještě nedávno prováděla. Jen proto nyní pěšina zarůstá šípkem a procházející obyvatele stále více obtěžují trny akátových náletů.

Jak jsem sám viděl, informace od místního občana nelhaly. Navíc na zarostlou cestu vozí lidé patrně právě z těch nových domků Na Vyhlídce odpadky, zvláště pak zbytky travní drtě ze svých sekaček, které jim nádherně zušlechťují jejich pověstný anglický trávník. Jaký je to paradox.

Když přijdete na místo a byli byste neopatrní, klidně by se vám mohlo stát, že si ve vzrostlé suché trávě nevšimnete, že ztrácíte půdu pod nohama a zřítíte se do dvoumetrové hlubiny, kterou ponechaly bagry. Ano, na tomto místě asi měl již stát další dům - poslední v řadě. Je zde skutečně jen betonové plato, vývody kanalizace a pak už nic. Jak vidno, není vše krásné, co se třpytí. Z jedné strany nádherná výstavba, na kterou může být konglomerát asi čtyř stavebních firem, které tento developerský projekt tehdy realizovaly, pyšný, na druhé straně zásah do přírody, neukončené dílo, omezení potřeb ostatních občanů i nebezpečí pro děti či starší lidi. A to před zraky městských orgánů.

Jak říká pan Petr, také letos intervenoval u jednoho z místostarostů města Slaného, ale nedostal žádnou odpověď. Mluvil také s jedním z opozičních zastupitelů a rovněž není žádný výsledek. Ve chvíli, kdy jsme byli na místě, už jsme neměli možnost si tyto informace ověřit, ale k problému zničené cesty, která s velkou pravděpodobností může být na pozemku městském, se ještě vrátíme.

V pátek těsně před uzávěrkou tohoto vydání jsme samozřejmě nezastihli stavební firmy na místě, protože stavba ulice Na Vyhlídce je už dávno ukončená. Bohužel i s „pomníkem“ v podobně jámy místo domu. Zastihli jsme ale někoho jiného. Výše od „Vejrovny“ se také staví. A zde jsme vypátrali podnikatele jiného. Ředitel firmy Vacco Invest pan Bayram Ježek má na starosti právě výstavbu poslední - tu směrem k plovárně, zcela nahoře nad ulicí Na Vyhlídce. Také tato stavba zasáhla do zmíněné pěšiny. Kvůli výkopům pro základy zdí kolem posledního objektu byly narušeny schody na konci pěšiny, které ji vedou směrem do zeleně poblíž plovárny. „My o tom víme a až to tu dokončíme, uvažujeme v místě pěšiny s nějakými úpravami. Jednak musíme doplnit chybějící materiál pěšiny a také chceme opravit stupně. Dovedu si představit, že zmizí staré narušené betonové kvádry, které bychom nahradili spíše dřevěnými pražci. Také asi provedeme průklest okolních keřů, aby se okraje pěšiny rozšířily,“ odpověděl na místě na náš dotaz pan Ježek. A dále uvedl, že by k opravě pěšiny mohli přistoupit už za dva týdny.

Ano, dalo by se říci, že tady okolo stavby tureckého investora, bude vše naštěstí v pořádku, Alespoň to Bayram Ježek slíbil. A jak to dopadne tam, kde před několika lety investovaly a stavěly české firmy? Uvidíme. Co nejdříve navštívíme městský úřad a poptáme se také tam. Jak říkají místní lidé, tato pěšina, která je jako komunikace pro ně velmi důležitá a navíc sem chodí také na své procházky, si to jistě zaslouží.

Sláva Pilík
19. 10. 2009, 16:46


Hodnocení článku:


5 b. = skvělý  4 b. = dobrý  3 b. = ujde  2 b. = nic moc  1 b. = slabý

Počet hlasujících: 1. Čtenáři celkem udělili: 5 bodů. Průměrný počet bodů: 5

Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

Dnes má svátek Jakub
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.05%

Spíše ano
graf

17.76%

Spíše ne
graf

15.30%

V žádném případě
graf

23.89%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 3131
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát