Klikněte zde
Dobrý den, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je neděle 21. července 2024 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Slaňákům hrozilo obrovské zvýšení ceny vody, a tak město odmítlo evropskou dotaci

Kliknutím zvětšit
Ve Slaném-Kvíčku by měla začít v září výstavba kanalizace. Foto Sláva Pilík

Poměrně překvapivý tah provedlo město Slaný v souvislosti s plánovanou výstavbou kanalizační sítě a čističky ve Kvíčku. Na tento projekt podalo žádost o peníze v rámci dotačního titulu Evropské Unie a již ho má i přiznaný. Slaný ale zjistilo, že pokud by mělo v případě využití evropských peněz splnit na dotační titul navazující podmínky, znamenalo by to, že v horizontu několika let by se platba za vodu musela téměř zdvojnásobit.

„Oni požadují tak zvanou udržitelnost rozvoje investice do kanalizačních sítí a evropská komise stanovuje i sociálně únosnou cenu, která je ale odpovídající podmínkám států, jako jsou třeba Francie či Německo,“ řekl na tiskovce starosta Ivo Rubík s tím, že by to znamenalo platit podle EU v roce 2012 kolem 100 korun za kubický metr vody a město by nijak cenu nemohlo ovlivnit. Mimo jiné město ani nedostalo původně slibovaných 80 % uznatelných nákladů na tento projekt, a proto se rozhodlo, že do tohoto investičního záměru za pomoci „evropských fondů“ nepůjde. „Byly by to pro nás a hlavně Slaňáky příliš drahé peníze,“ vyjádřil se starosta a připomněl, že současná cena 57 korun za kubík vody je jednou z nejnižších v kraji. K odmítnutí evropských peněz a financování celé investice z vlastních zdrojů opravňuje město situace, kdy má na svých účtech z dřívějška velké finanční prostředky ve výši stamiliónů korun. Pokud jde o nějaké ztráty, které odmítnutím peněz z EU pro projekt vzniknou, potvrdil starosta, že jde jen o zbytečně vynaloženou práci (na projektu se pracovalo 3,5 roku) a přímá finanční ztráta je pouze v řádu desetitisíců, což nic neznamená oproti faktu, že za kousek „evropské kanalizace“ by platili dvojnásobnou cenu všichni občané města. K rozhodnutí města nežádat peníze přispěl podle starosty také fakt, že se u uvedených fondů neustále měnily a mění podmínky, vše trvá dlouho a město potřebuje jistotu a chybí mu také čas. To proto, že na stavbu kanalizace ve Kvíčku chce navázat výstavbou kanalizační sítě ve Kvíci. Tam totiž už má Slaný přiznánu dotaci ve výši 50 % od ministerstva zemědělství a tato podpora je ale podmíněna tím, že letos bude provedena právě kanalizace ve Kvíčku.

Původní odhadovaná cena na výstavbu této kanalizace hovořila dokonce o 100 milionech korun. Když ale město provedlo oponenturu výpočtům, tehdy ještě v souvislosti s fondem soudržnosti EU, najednou se ukázalo, že cena může být více než trojnásobně nižší (?!). Také to, kromě „strašáka“ ceny za vodné a stočné pro příští období, bylo jedním z argumentů proč kanalizaci ve Kvíčku financovat z vlastních peněz a nikoliv z peněz EU.

Podle posledních informací, které Slánské listy obdržely, se o výběrové řízení na stavbu kanalizace ve Kvíčku zajímalo velké množství firem. Ze 14 podalo nabídky jedenáct, ale tři byly po rozlepení obálek odmítnuty kvůli administrativním či zákonným chybám v nabídce. Z osmi zbývajících město vybralo tu nejlevnější, která rovněž, jako většina ostatních, trefila potřebný termín zahájení, ale hlavně dokončení výstavby kanalizace, tedy datum 31. března. Byla vybrána pro tuto akci spojená firma Esta Kladno + Stavitelství Kladno, která nabídla realizaci výstavby za necelých 31 miliónů korun (koresponduje to s oponenturou města vůči rozpočtům v době žádosti financí z EU). Zajímavé jsou nabídky dalších firem, které se lišily téměř neskutečně. Druhá a třetí v pořadí nabídly sumu ještě snad v adekvátní výši kolem 34 mil., další už byla na úrovni 41 mil., pátá se dokonce již blížila 48 mil., šestá nabídka v pořadí 47,7 mil., sedmá 50 milionů a poslední v pořadí už dosahovala téměř dvojnásobku za stejnou práci, tedy 54,7 mil. korun.

Za akci pod názvem ČOV a kanalizace Slaný, stoková síť - Kvíček by tedy mělo město Slaný zaplatit včetně DPH částku 30 903 456 mil. korun, ale nikoliv najednou. Financování je s vybranou firmou dohodnuto tak, že z letošního rozpočtu půjde 10 miliónů (stavba začíná v září), v příštím roce také 10 miliónů a zbývající částka má být po rozložena do několika splátek.

V příštím roce chce také rada města navrhnout zastupitelstvu při projednávání nového rozpočtu jako jednu z priorit rekonstrukci ulice, kde bude ukončena ve Kvíčku kanalizace, tedy ulice Na Chmelnici a připojených odboček. Práce by měly začít patrně z jara, pravděpodobně od dubna, a mělo by jít o rekonstrukci podloží silnice, povrchu, ale také výstavbu nových chodníků a nového veřejného osvětlení.

Poté by v budoucnu mělo být přikročeno k navázání kanalizační sítě až do Kvíce. Zde má totiž město přislíbenu dotaci ve výši 50 % od Ministerstva zemědělství ČR, ale podmínkou je, že nejdřív bude dokončena předcházející kanalizace ve Kvíčku.

Kdy se bude pokračovat ve Kvíci, není ale ještě jasno, ovšem město chce sled událostí kolem kanalizace v těchto místních částech Slaného co nejvíce urychlit. I proto starosta patrně svolá mimořádné jednání zastupitelstva, které by mělo schválit akci ve Kvíčku a hlavně peníze na ni, což by následně urychlilo rozhodnutí o vybudování kanalizace v další místní části Slaného - ve Kvíci.

Sláva Pilík
20. 07. 2009, 13:00


Hodnocení článku:


5 b. = skvělý  4 b. = dobrý  3 b. = ujde  2 b. = nic moc  1 b. = slabý

Počet hlasujících: 2. Čtenáři celkem udělili: 4 bodů. Průměrný počet bodů: 2

Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

Dnes má svátek Magdaléna
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.08%

Spíše ano
graf

17.75%

Spíše ne
graf

15.29%

V žádném případě
graf

23.89%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 3127
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát