Klikněte zde
Dobré odpoledne, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je úterý 30. května 2023 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Parkování v centru města má vylepšit nápad z Kanady

Kliknutím zvětšit
Vizualizace stejné situace s parkovacími strojky. Na jednom stojánku jsou počitadla pro dvě auta. Reprofoto Sláva Pilík

Město Slaný chce pokračovat v řešení neutěšené situace s parkováním ve středu města a v jeho samé blízkosti. Svědčí o tom výsledky dalšího jednání městské rady, která navázala na ideje, o kterých se hovořilo v květnu 2009 na tak zvané koncepční radě města. Po snahách, které vedou k vybudování parkovacího domu na části současného parkoviště proti Grandu a plánované změně režimu parkování v Třebízského a Brožovského ulicích (SL informovaly), přichází na řadu řešení samého centra. Mají tu být umístěny parkovací automaty, ovšem ne takové, které jsou známy v mnoha jiných městech a také ve Slaném. Má jít o individuální strojky obslužné pro každé jednotlivé stání. Nápad pochází z Kanady a již byl vyzkoušen s úspěchem v městě Dobříši. O co jde, o tom podal informace starosta města Slaného, Ivo Rubík.

„Máme snahu řešit v podstatě chaotické parkování v centru města, v jeho památkové zóně. Jak vyplývá z průzkumu, dochází tu často k nerespektování zákazu zastavení a stání. Dalším přestupkem je zneužívání vybraných ploch pro zásobování, problematické je i dlouhodobé stání za účelem například vystavování zboží či prostého odstavení vozidla,“ vysvětluje starosta důvody, proč rada přistoupila k novému řešení. Tím by mělo být instalování parkovacích automatů, což by ještě nebylo nic zvláštního, protože ty už například na Masarykově náměstí fungují. „V první etapě chceme řešit problémy s parkováním ve vybraných ulicích, a to nejdříve v ulicích Soukenické, Štechově a Na Hradbách. Pokud se nové navrhované řešení osvědčí, pokračovali bychom v další etapě v Třebízského ulici, E. Beneše, na Smetanově náměstí a možná i v Pastýřské,“ informuje starosta. Masarykovo náměstí by mohlo přijít také na řadu, ale určitě až poté, jak dopadne situace s parkovacím domem, ve kterém se předpokládá rezervace parkovacích míst právě pro rezidenty z náměstí.

A o jaké nové parkovací automaty vlastně jde? Jak starosta vysvětlil, jde o malé mechanické parkovací automaty, jejichž strojky jsou určeny vždy pro jedno parkovací stání. Při vhození mince počítá časový strojek dobu povoleného parkování a novinkou například je, že bude možno vkládat mince hodnot 1, 2,5 i 10 korun. V návrhu je sazba deset korun na hodinu, takže v případě vhození jednokorunové mince může řidič parkovat šest minut. Právě od této možnosti krátkodobého parkování si město slibuje lepší využitelnost míst určených k parkování, které tak budou moci posloužit většímu počtu řidičů. Výhodou systému, kdy na jednom stojánku jsou zpravidla dva strojky pro dvě stání, je, že nebude město stát ani korunu a k jeho fungování není potřeba přivést například elektřinu, protože je bezzdrojové.

„Dosavadní opatření, například značky s dodatkovými tabulkami a omezením času, se neosvědčila. Ani klasické parkovací automaty, kdy vzdálenost od parkovacího místa bývá asi pro některé řidiče problémem, neplní vždy dobře svou funkci. Chceme tentokrát využít dobrých zkušeností města Dobříše, kde tento ojedinělý systém malých parkovacích automatů pro každé vozidlo zvlášť již dva roky bezproblémově funguje,“ uvedl Ivo Rubík. Podle jeho informací se při vhození mince ukáže zelená a jakmile uplyne zaplacený čas, změní se na červenou. Okamžitě je tedy vidět i z dálky, že auto, které u chodníku parkuje, nemá zaplaceno. Výhodou pro město má být i fakt, že nejenže město do instalace automatů nedá peníze, ale naopak bude se podílet na zisku společně s firmou, která má systém ve městě v daných lokalitách zavést. Zatím se hovoří o 60 % zisku z výběru parkovného pro město a 40 % by získala dodavatelská a obslužná firma. Nevýhodou je ovšem to, že tyto automaty nevydají žádný parkovací lístek, ale jak uvádí starosta, případný daňový doklad firma vydá na požádání.

Celá plánovaná akce je ještě ve fázi jednání a při konzultacích mezi radou města, odborem dopravy, městskou policií a také některými občany se přišlo také na to, že by se měl současně změnit i zažitý parkovací časový režim v této části města. Dosud platí nutnost dodržování stávajícího režimu parkování ve všední dny od šesti ráno do osmnácti večer a v sobotu od sedmi hodin do čtrnácti. Zároveň se zavedením parkovacích automatů se časový režim a povinnost jej dodržovat má zkrátit ve všední den od sedmi do sedmnácti a v sobotu od sedmi do dvanácti hodin.

Stojánky parkovacích automatů by neměly nijak ovlivnit prostředí ulic, kdy se často mluví o zbytečně rozsáhlém „lesu značek“. Jsou nízké, splývají s parkujícími auty a navíc vlastně zabraňují neukázněným řidičům vjíždět či parkovat částí vozidla na chodníku.

Smlouva s firmou, která systém městu nabídla, zatím podepsaná není, rozhodnutí přísluší městské radě. Jak ale odpověděl starosta města na otázku Slánských listů, bude rada ještě zjišťovat, zdali pro tuto akci je či není třeba vyhlásit výběrové řízení. První etapu umístění uvedených parkovacích automatů by město rádo provedlo ještě letos.

Sláva Pilík
21. 07. 2010, 15:59


Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

Dnes má svátek Ferdinand
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.40%

Spíše ano
graf

17.76%

Spíše ne
graf

15.23%

V žádném případě
graf

23.62%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 2765
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát