Klikněte zde
Dobré ráno, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je sobota 20. července 2024 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Parkovací dům ve Slaném by měl stát 83 miliónů korun

Kliknutím zvětšit
Stránka z jedné variantní studie týkající se výstavby parkovacího domu ve Slaném. Reprofoto Sláva Pilík

Tématem vybudování parkovacího domu v centru města Slaného se veřejnost zabývá již dlouhou dobu. Názory na potřebnost, využitelnost či finanční náročnost parkdomu jsou různé ať již mezi občany, či ve slánském zastupitelstvu. Právě tam již nejednou došlo k ostrým výměnám názorů a kritice ze strany opozice, která považuje parkovací dům ve městě za zbytečně nákladnou investici. Naopak zastánci zřízení parkovacího domu mohou být nyní ještě spokojenější. Všechny postupné kroky, které zastupitelstvo již schválilo, totiž míří k budování parkdomu. Dalším z nich je nedávné ukončení veřejné soutěže, ze které vzešla firma, jež by měla parkovací dům na rohu Třebízské a Palackého ulice postavit.

Nejde ovšem o firmu jednu, ale o dvě, které se k této stavbě spojily. Výběrové řízení rozhodnutím hodnotící komise a schválením v městské radě v říjnu vyhrály spojené firmy Koma Indrustry Český Těšín a Pozemní stavby Jihlava. Podle výsledků soutěže by výstavba parkovacího domu měla stát 83 miliónu korun.

Jak už jsme ve Slánských listech psali, na tuto investici nebude mít město žádné dotační peníze, ale chce vše krýt z vlastního rozpočtu. Podle posledních informací ovšem vítězná firma nabídla rozložení úhrady této mnohamilionové zakázky na sedm let, takže ročně by z rozpočtu města na splátku bylo nutno počítat s financemi ve výši téměř 12 mil. korun. „To není tak velká částka, aby to městský rozpočet každoročně nezvládl,“ vyjádřil se k financování parkovacího domu starosta města Ivo Rubík. Zároveň dodal, že 83 miliónovou částku není třeba dramatizovat, jelikož proti tomu samozřejmě stojí také výnosy z provozu parkovacího domu. Ty jsou ovšem dosud nejasné, protože jakýkoliv propočet nemusí být zcela přesný. Do ekonomické rozvahy provozování parkovacího domu totiž zasahuje hodně činitelů, ať již jde o výši parkovného, plán obsazenosti parkovacích míst, ceny za rezidenční místa či například výnosy z pronájmu obchodních ploch, které by do určité míry měl parkovací dům také nabídnout. Také údaj, který vychází z modelového příkladu uvedeného v zakázce a hovoří o finanční návratnosti této investice ve lhůtě 15 let, je pouhopouhý odhad.

Přesnější informace jsou tedy spíše ty, které se týkají konkrétních údajů o této plánované stavbě. Nepůjde o žádnou obrovskou prosklenou budovu, jako je například na pražském letišti, což je fáma, která Slaným v posledních měsících také koluje. Objekt má architektonicky navazovat na obchodně bytový komplex, v jehož stavbě po více než roční pauze pokračuje v Třebízského ulici kladenská firma R.I.S. Dále, oproti původním předpokladům, má mít parkovací dům téměř dvakrát více parkovacích míst - nyní tedy 149 stání pro vozidla. Minutu má trvat automatické zařazení auta na volné stání, 45 vteřin pak jeho vyzvednutí majitelem. Ani při parkování, ani při vyzvednutí nepřichází majitel přímo k autu, ale předá či vyzvedne si své vozidlo dole na stanoveném místě.

Další důležitou informací je také to, že veřejnost i noví zastupitelé se budou moci s plánovanou stavbou seznámit nejméně na dvou prezentacích. První by měla být ve druhé polovině měsíce listopadu a druhá bude následovat v první polovině prosince.

Prezentace mají být součástí posledního kola diskuzí o parkovacím domě a teprve poté se rozhodne, zdali v tomto úmyslu dále pokračovat, nebo nikoliv. Veřejná prezentace je tedy časována logicky ještě před schvalování rozpočtu města Slaného na rok 2011. Prosincové jednání o rozpočtu pak s konečnou platností rozhodne hlasování zastupitelů, zdali parkovací dům ve Slaném bude, nebo ne.

Pokud řekne zastupitelstvo parkdomu ano, bude následovat konečné vyprojektování, na které je dle údajů zakázky 120 dnů, realizace vlastní stavby by měla trvat maximálně dalších 535 dnů, takže pro veřejnost by slánský parkovací dům mohl být otevřen někdy na konci roku 2012.

Sláva Pilík
21. 11. 2010, 11:17


Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

Dnes má svátek Vítězslav
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.08%

Spíše ano
graf

17.75%

Spíše ne
graf

15.29%

V žádném případě
graf

23.89%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 3127
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát