Klikněte zde
Dobrý den, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je neděle 21. července 2024 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Stromy ve Slaném padají nejen vichřicí, ale také pod zuby motorových pil

Kliknutím zvětšit
Smýcené stromy poblíž „Hemerkovny“ prý byly závažně poškozeny. Foto Libor Pošta

Na konci měsíce srpna se na naši redakci telefonicky obrátili lidé, že je jim podezřelé masivní kácení vzrostlých stromů poblíž benzinové pumpy v Ouvalové ulici. Podle jejich mínění šlo o kácení nesmyslné, protože stromy jsou zdravé. Dalším podezřením bylo, že někdo pouze využil situace, kdy nedaleko padly vichřicí jiné stromy, a tak si urychleně „pomohl“ vylepšit výhled na svou restauraci.

V den, kdy se to stalo, jsme na místě nebyli, ale na důvod kácení velkých stromů jsme se ptali na odboru životního prostředí. Hovoří vedoucí odboru Helena Mohylová:

„Stromy rostly na soukromém pozemku a v silné vichřici došlo k pádu dvou z nich. Při místním šetření bylo zjištěno závažné poškození dalších dvou stromů ( nestabilní koruna, prasklý kmen a dřevokazná houba. Vlastník si řádně o povolení kácení požádal a bylo mu vydáno Rozhodnutí s termínem odstranění stromů okamžitě z důvodu bezpečnosti.“

Jak dále uvádí vedoucí odboru, zbylé stromy budou ošetřeny odlehčením koruny - tedy prořezem vadných či nebezpečných větví - a budou dále sledovány. Zároveň byla předepsána náhradní výsadba, kterou musí realizovat vlastník na místě těch stromů, které byly odstraněny.

Ve městě je od určitého času velké dilema. Na jedné straně tu existují zastánci toho, že vzrostlé stromy jsou prostě nebezpečné a nikdo nikdy neví, co se při velkém větru může stát. K tomuto argumentu jistě přispěl případ dvou smrtelně zraněných chlapců ve Zlíně, když strom padl přímo na ně. Přispěly k tomu i nedávné pády zdánlivě zdravých stromů ve Slaném.

Na druhé straně mají pravdu ti, kteří říkají, že velký strom, jež přináší městu tolik kyslíku svou objemnou korunou, roste dlouhá léta a nemůže ho nahradit žádná náhradní výsadba mladých stromků. Ve světle těchto argumentů je tedy ještě důležitější, aby město mělo zásadní přístup k této problematice. Tedy, aby o nebezpečných velikánech vědělo a také, aby věnovalo více prostředků na kvalitní, ale také široký dendrologický průzkum vzrostlých jedinců. A to hlavně těch stromů, které rostou na místech, kde hrozí lidem případným pádem takového kolosu skutečné nebezpečí.

Sláva Pilík
22. 09. 2009, 15:47


Hodnocení článku:


5 b. = skvělý  4 b. = dobrý  3 b. = ujde  2 b. = nic moc  1 b. = slabý

Článek ještě nebyl hodnocen

Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

Dnes má svátek Magdaléna
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.08%

Spíše ano
graf

17.75%

Spíše ne
graf

15.29%

V žádném případě
graf

23.89%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 3127
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát