Klikněte zde
Dobrý večer, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je středa 24. července 2024 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

VIDEO: Otevření slánské dialýzy iniciovali pacienti

Kliknutím zvětšit
Ve Slaném otevřeli poprvé v historii dialyzační středisko. Foto Sláva Pilík

Přesně po sedmi měsících výstavby bylo dne 21. října ve Slaném otevřeno dialyzační středisko. Nemocnice, která letos slaví 125 let svého trvání nemohla dát lepší dárek svým pacientům i městu, které je jejím zřizovatelem. O dialýze uvažovali v nemocnici již od roku 2001, ale tehdejší okolnosti tomu nepřály a na záměr se trochu pozapomnělo. Před dvěma lety ale další impulz dali nemocnici a městu Slaný sami pacienti. Napsali dopis, prosbu, která, kdyby se realizovala, znamenala by výrazné zlepšení jejich útrap v životě.

Vedení nemocnice Slaný se spolu s vedením města tentokrát obrátili na soukromý sektor a oslovili největšího provozovatele dialýz v naší republice - firmu Fresenius Medical Care. Zhruba po dvou letech úvah a příprav, o jejichž úspěšnost se nemalou měrou postaralo nejen vedení města, ale také, jak připomněl starosta Ivo Rubík, odbor rozvoje města, se mohlo přikročit k projektu, který byl od počátku dobře vnímán jak veřejností, tak zastupiteli města. Město Slaný vyhradilo na výstavbu nového oddělení suterén pavilonu gynekologie a porodnictví a také peníze, firma Fresenius se na nákladech výstavby podílela nemalou částkou deseti miliónů korun.

Jak Slánské listy již informovaly, nová dialýza ve Slaném má osm lůžek, z toho jedno infekční. Ředitel zastoupení firmy pro Českou republiku ing. Prokeš dále vysvětlil, že vybavení dialyzačního střediska je na špičkové světové úrovni a přístroje, z nichž každého cena se pohybuje kolem půl milionu korun, nemají v oboru konkurenci. V roce 2006 v Německu dokonce získal přístroj, kterými je vybavena slánská dialýza, zlatou medaili za technologický pokrok. Dialýza ale neznamená jen tyto přístroje - monitory, důležité je také mít kvalitní a moderní zázemí pro personál a také pro moderní technické zařízení. Součástí dialýzy je například moderní úpravna vody, která poskytuje do procesu dialýzy ultra čistou vodu, bez které by proces čištění krve pacientů nemohl být kompletní.

Co je ale nejpodstatnější, to je fakt, že provozem dialýzy ve Slaném se zpříjemní život mnoha desítkám pacientů, kteří dosud museli absolvovat pravidelné cesty a čekání na dialýze v Kladně. Jak se svěřil mluvčí pacientů, kteří před dvěma lety stáli u zrodu dopisu, jímž žádali svou nemocnici a své město o dialýzu, pan Luboš Miltr, doba, po kterou jsou třikrát v týdnu pacienti odkázáni na „umělou ledvinu“ se výrazně prodlužovala kvůli zdlouhavému cestování do Kladna a zpět. Nyní se zmenší celková doba téměř o polovinu. To znamená více času pro sebe, pro vlastní rodiny, záliby a život, který mají takto o mnoho komplikovanější než ostatní lidé, se o mnoho zpříjemní.

Druhý pokus Nemocnice Slaný a Královského města Slaný o dialýzu tak skončil úspěšně. Slánská dialýza firmy Fresenius Medical Care začíná svůj provoz tak, jak bylo v médiích proklamováno, přesněji v pondělí 2. listopadu brzy ráno. Po šesté hodině ranní už přijde prvních šest pacientů, aby ulehli k moderním přístrojům za dozoru odborného personálu firmy, vrchní sestry Evy Procházkové a primáře oddělení, kterým je MUDr. Slavoj Šlais.

Sláva Pilík
22. 10. 2009, 21:43


Hodnocení článku:


5 b. = skvělý  4 b. = dobrý  3 b. = ujde  2 b. = nic moc  1 b. = slabý

Počet hlasujících: 7. Čtenáři celkem udělili: 31 bodů. Průměrný počet bodů: 4.43

Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

Dnes má svátek Jakub
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.05%

Spíše ano
graf

17.76%

Spíše ne
graf

15.30%

V žádném případě
graf

23.89%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 3131
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát