Klikněte zde
Dobré ráno, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je sobota 20. července 2024 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Ve Slaném přepadli sedmnáctiletého chlapce, jeho matka policii nevěří

foto
Zde před sběrnou surovin v Pražské ulici mělo k přepadení dojít. Foto Sláva Pilík

„Můj kluk šel domů ze zábavy a u sběrných surovin ho přepadli tři lidi. Doma zůstal ležet v obýváku na koberci v kaluži krve a bylo štěstí, že nevykrvácel. Policie s tím nechce nic dělat, prý až uvidíme pachatele, máme jim to oznámit...,“ hovořila do našeho redakčního telefonu matka sedmnáctiletého Milana o případu, který se měl ve Slaném stát brzy ráno v sobotu 16. července. Tato informace samozřejmě není jen tak, a proto jsme pátrali o podrobnostech tohoto příběhu.

S paní Evou M., která z obav před mstou pachatelů nepřeje uvádět v článku celé své jméno, jsme si dali schůzku, abychom se o případu násilného činu, který se měl v polovině července stát, dozvěděli více. Samozřejmě jsme zjišťovali okolnosti případu také na Obvodním oddělení Policie ČR ve Slaném.

Podle slov paní M. šel její syn v sobotu kolem čtvrté ráno ze zábavy a když procházel kolem provozovny sběrných surovin v Pražské ulici, potkal trojici neznámých mužů, patrně Romů. Ti ho údajně požádali o cigaretu. Poté, co odpověděl, že ji nemá, dostal prý ránu do hlavy a pak už si toho moc nepamatuje. Nějak se dostal domů a když se po chvíli probudil v obývacím pokoji na koberci v kaluži krve, volal své sestře, aby mu zavolala záchranku. „Byla jsem od pátku na návštěvě u sestry a telefon mám v noci vypnutý,“ vysvětluje Milanova matka. Její dcera volala zpět, ale bratr už se neozýval. Běžela tedy přes celé město do Pražské ulice, aby mu mohla pomoci. Ze střetu s trojicí mužů si Milan odnesl velkou řeznou ránu na levém zápěstí a další menší rány na břiše. Sestra ho odvedla do nemocnice, kde ho na chirurgii ošetřili. Rána na zápěstí si vyžádala devět stehů.

Když se paní Eva o všem dozvěděla, spěchala honem za synem, pak do nemocnice doplnit chybějící údaje do lékařské zprávy. Až později šla na policii, kde prý s ní ale odmítli sepsat trestní oznámení. „Na policii byla sice příjemná policistka, ale když jsem řekla, že jdu podat trestní oznámení, nepřijali to. Normálně mi ta policistka řekla, že až uvidí syn pachatele na ulici, že má zavolat 158. To prý je jediná možnost jak nám můžou pomoci. Ptala jsem se jich taky jestli není něco v kamerovém záznamu, ale řekli mi, že do těch míst před sběrnou žádná kamera nevidí. Zpočátku jsem byla slušná, ale pak už jsem se naštvala. Byla jsem v šoku, vždyť klukovi mohli přeseknout tepnu a někde tam třeba i zůstal a teď ani policie nepomůže? Sebrala jsem si zpátky doklady a šla jsem radši pryč,“ hovoří paní M. o své zkušenosti na policejním oddělení, kvůli které se posléze obrátila na naši redakci. „Kluk pachatele nezná, po ráně do hlavy si toho ani moc nepamatuje. Policie s tím nic nedělá, a já teď vážně nevím jak dál postupovat. Jsem z toho zoufalá,“ vysvětluje paní Eva s tím, že chce, aby se lidé ve Slaném dozvěděli co se ve městě děje a co se jejich dětem může v noci stát.

Příběh napadení syna paní Evy přinesl hodně otázek, se kterými jsme šli za velitelem Obvodního oddělení Policie ČR ve Slaném npor. Michalem Strieborným. Chtěli jsme zjistit jak se vše odehrálo, zdali policie oznamovatelku skutečně odmítla a také to, jak se mají lidé v podobných případech zachovat, aby bylo možné případné pachatele přestupku či trestného činu dopadnout.

„Pravdou je, že paní M. se svým synem u nás na obvodním oddělení v sobotu byla. To se konečně dá přesně dohledat v počítači i podle záznamu kamer, které budovu monitorují. My se ale nejdříve každého ptáme, což je standardní postup, proč přišel na oddělení. Chodí sem totiž jak lidé pozvaní na výslechy, tak i ti, kteří po nás často chtějí věci, které ani nespadají do naší kompetence. Paní se tu hodně rozčilovala, mluvila o fyzickém napadení jejího syna, ptala se na postavení kamer u kruhového objezdu v ulici U Brodu, ale například o tom, že syna někdo pořezal ani nemluvila. Na tom se shodla jak zde přítomná hlídka, tak dozorčí služba,“ vysvětluje npor. Strieborný. A dodává, že po emotivním vystoupení požádala paní o oba občanské průkazy a odešla bez toho, že by dál chtěla věc nějak řešit.

Jak ale dále velitel slánské policie uvedl, byl o případu přesto sepsán záznam a opatřen jednacím číslem. „Ze zákona jsme povinni přijmout jakékoli oznámení. A to jsme provedli také v tomto případě a dál se tím zabýváme. Nutno ovšem také říci, že lidé si mnohdy myslí, že jen tak mohou přijít a podají trestní oznámení. Dle zákona ale o charakteru oznámení rozhoduje policie nikoli občan. Nikdo totiž na začátku nemůže hned vědět co je pravda a co pravda není. To se ukáže až v dalším šetření,“ vysvětluje Michal Strieborný s tím, že podání není na libovůli policisty, ale posuzuje se podle obsahu, což upravují § 37 správního řádu, tedy zákona č. 500/2004 Sb. a § 59 trestního řádu.

V případu napadení mladistvého Milana slánská policie tedy vyslechne jak matku poškozeného, tak jejího syna. Jak jsme se také dozvěděli, bude šetření pokračovat i tím, že budou využity kamerové záznamy z okolí místa, kde v uvedený den k přepadení mělo dojít. Ty má k dispozici městská policie a i když přímo na místo možná kamery nevidí, i záznam okolí, kterým pachatelé mohli projít před činem či po něm, by mohl pomoci. Policie si také vyžádá lékařskou zprávu o tom, jak ke zranění došlo. Zde zase pro to, aby ověřila, zdali skutečně šlo o zranění nožem či nikoliv. Zjišťování informací je důležité nejen pro možnost odhalit případné pachatele, ale také k určení, zdali jde o trestný čin, za který samozřejmě hrozí viníkům mnohem větší trest.

„Při podobných případech je ale velmi důležité, aby lidé nejen okamžitě volali záchranku, ale také nás. Vyjela by hlídka a byla by větší šance podezřelé dopadnout. Každá prodleva totiž komplikuje případné pátrání,“ radí Michal Strieborný.

Vyšetřování okolností přepadení mladistvého Michala tedy pokračuje. Po naší návštěvě na slánské policii nám to potvrdila i paní Eva M. „Policie mne kontaktovala a domluvili jsme si schůzku. Byla jsem tam dnes odpoledne a sepsali jsme trestní oznámení,“ píše se v jejím mailu zaslaném na naši adresu dne 25. července.

Sláva Pilík
23. 08. 2011, 10:04


Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

Dnes má svátek Vítězslav
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.08%

Spíše ano
graf

17.75%

Spíše ne
graf

15.29%

V žádném případě
graf

23.89%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 3127
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát