Klikněte zde
Dobrý den, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je sobota 20. července 2024 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Rekonstrukce Vinařického ul. bude stát Slaný 11 milionů

Kliknutím zvětšit
Most na začátku vjezdu do centra ve Vinařické ulici bude velký stavební oříšek. Foto Sláva Pilík

Město Slaný má trochu zamotanou hlavu. Jak už jsme informovali, řízením osudu, do kterého promluvily výsledky minulých komunálních voleb, se nemohla realizovat jedna z původních priorit Středočeského kraje, tedy využití ohromných prostředků z Evropských fondů pro obnovu a revitalizaci historických center mnoha měst. Peníze šly se změnou vedení kraje prioritně do zdravotnictví, především na nemocnice krajské. I proto Slaný hledá cesty jak svůj nádherný a velkorysý projekt revitalizace historického jádra realizovat alespoň po částech.

Po získání dotace na první dílčí část celkového projektu - na slánskou „Londu“ (Husova ulice), pro jejíž revitalizaci město uspělo u Středočeského kraje (jak jsme ale informovali, tyto peníze může město použít jen na závěrečné práce, povrchy, chodníky, tedy nikoliv na nákladnou rekonstrukci kanalizace), se Slanému podařilo získat určité peníze na další dílčí část projektu revitalizace centra. Uspělo přímo u Ministerstva financí ČR. Jde o velmi obtížnou a komplikovanou akci ve Vinařické ulici. Revitalizace historického jádra města - kanalizace a vodovod, jak se akce jmenuje, zahrnuje v sobě jak složité práce s rekonstrukcí starých kanalizačních a vodovodních řadů, tak možná nejsložitější práce v původním projektu uvedené. Jde o jediný vjezd do města, kterým je most vedoucí od ulice U Brodu směrem na náměstí. Právě trasou mostu vede obrovské množství (údajně prý 22 nejrůznějších kabelů a řadů - pozn. autora) inženýrských sítí a rovněž vlastní práce na mostu, jehož stav je již statikům podezřelý několik let, budou náročné.

Město Slaný ale již na tuto akci, která by měla stát celkově téměř 20 milionů korun, získalo příslib dotace a pro její schválení již také splnilo jednu z posledních podmínek, kterou je vyhlášení a vyhodnocení výběrového řízení. Do toho se přihlásily čtyři firmy, ovšem jedna z nich byla příslušnou komisí vyloučena pro nesplnění podmínek. Co se týče složení komise, jejími členy byli již zástupci opozice, která na posledních jednáních městského zastupitelstva kritizovala fakt, že do hodnotící komise přizváni její zástupci dosud nebyli. Právě tohoto výběrového řízení se v komisi účastnili jak zástupci ve Slaném opoziční ČSSD, tak KSČM. Jak informoval starosta Slaného, byli dalšími členy komise radní Kočka, vedoucí odboru ŽP Mohylová a ing. Plichta.

Vybrána byla firma Pohl cz. z Roztok u Prahy, která by měla akci provést za cenu 19,5 mil. korun (včetně DPH) s tím, že město by mohlo dotací od ministerstva financí získat 8,5 milionu. Zbývající částku by měl pokrýt rozpočet města, případně částka z úvěru.

„V této části města postupujeme velmi koncepčně. V okolí jsme již vykoupili některé majetky, abychom mohli provést také plánovaný průchod od Šultysovy ulice do centra města kolem kostela, opravujeme hradební zdi (opravy mají stát cca 10 milionů - pozn. autora) a postupně chceme celou tuto část historického centra dokončit dle projektu, i když možná po etapách. Přestože práce na rekonstrukci mostu, který je zčásti na navážce a každých čtvrt roku ho kontroluje statik, budou velmi obtížné a problematické, těšíme se na to. Jde totiž z hlediska prvotního pohledu na historickou část města o velmi důležité místo a navíc o jediný vjezd do samého centra Slaného,“ vyjádřil se pro Slánské listy starosta Ivo Rubík.

Město před třemi lety představilo veřejnosti stomiliónový projekt revitalizace historického centra a věřilo v úspěch i peníze. Nyní mu tedy nezbývá než po částech a samozřejmě za mnohem dražší prostředky alespoň příštipkařit. Přesto se ve svých snahách nevzdává. Výsledkem jeho snah je právě tato další fáze reitalizace ve Vinařického ulici. I když bude znovu stát Slaný, přes tučnou ministerskou dotaci, dalších jedenáct milionů korun.

Sláva Pilík
23. 09. 2010, 11:18


Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

xkolja - 24. 09. 2010, 23:37:55
Kdyby dříve nezbourali původní "pražskou bránu", tak to teď nemuseli řešit a finance určené na tento projekt mohly být využity jinak a mnohem lépe.

Dnes má svátek Vítězslav
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.08%

Spíše ano
graf

17.75%

Spíše ne
graf

15.29%

V žádném případě
graf

23.89%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 3127
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát