Klikněte zde
Dobré ráno, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je sobota 20. července 2024 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Kulturní zařízení Slaného vykázalo ztrátu téměř tři čtvrtě milionu korun

Kliknutím zvětšit
KZMS platí náklady na vytápění celé této budovy, i když v ní má jen malé kino. Foto Sláva Pilík

Podle zprávy o hospodaření za rok 2009 vykazuje městská příspěvková organizace Kulturní zařízení města Slaného ztrátu ve výši 704 tisíc korun. Zatímco ostatní organizace se s příspěvkem města vypořádaly pozitivně, právě kulturní zařízení mělo nejhorší výsledky. Pečlivější analýza ale prokázala, že to mělo své důvody.

Podle ředitele KZMS a účetního této organizace měla ztráta v hospodaření čtyři důvody. Ty vysvětlili radním na jejich posledním jednání. „Jak nás informovali, byly nejvíce zvýšeny náklady na vytápění, dále došlo k enormnímu nárůstu výdajů za elektřinu, třetím důvodem byl propad zakázek od televizních společností. Zde jsme v minulosti měli lukrativní příjmy, ale nyní společnosti zastavily výrobu nových programů. Na vině ztráty je i navýšení počtu akcí, kdy jsou kulturní zařízení pronajímána bez zisku, tedy jen za úhradu režijních nákladů,“ řekl pro Slánské listy starosta Ivo Rubík. Jak uvedli oba zástupci kulturních zařízení, nejedná se o výjimku, ale o trend do budoucna, takže bude na sestavování rozpočtu, jak situaci v budoucnu nedopustit.

Propad hospodaření má ale také jiné své pozadí. Právě náklady za teplo byly největším výdajem kulturních zařízení. To má totiž ve svých nákladech vytápění celé budovy bývalé piaristické koleje, kde má pod svým „velením“ pouze kino. Jinak tu sídlí rozsáhlé prostory vlastivědného muzea, knihovny a je tu také slánské infocentrum. Tyto organizace pak náklady na vytápění ve svém účetnictví nemají. I když jde vlastně spíše o virtuální schodek hospodaření, který by byl jistě nižší, kdyby si každá organizace platila své vytápění sama, chce se město pokusit o úspory. Co se týče vytápění, má se příslušný odbor zabývat myšlenkou poměrných plateb, které by byly rozpočítány podle objemu místností. Od toho si město slibuje vyšší zainteresovanost na úsporách od jednotlivých vedoucích organizací.

Co se týče výdajů za elektřinu v KZMS obstará město firmu, která má zjistit, zdali se také na tomto poli nedá nějakým způsobem ušetřit, například změnou sazeb, případně i změnou dodavatele apod. Na výsledky tohoto šetření je ale třeba si ještě počkat.

Ztrátu hospodaření KZMS (patří pod něj divadlo, obě kina, Grand a od ledna 2010 také sokolovna Kvíček) navrhuje rada města řešit nadvakrát. Částka 423 tisíc bude uhrazena z rezervního fondu a zbylých 281 tisíc bude vedeno jako neuhrazená ztráta a bude se krýt z dalšího období.

Pokud se týká dalších příspěvkových organizací včetně školských zařízení, ty hospodařily až na jednu výjimku, kterou byla školní jídelna, dobře. Slánská nemocnice například nahospodařila 766,5 tisíce korun a z této částky rada rozhodla přesunout 470 tisíc na posílení fondu reprodukce investičního majetku. Z tohoto fondu se například v současné době hradila demolice staré trafostanice, kde v získaném prostoru má vzniknout nemocniční lékárna a vytváří se centrální příjem pacientů.

Právě nemocnice hospodaří dlouhá léta vyrovnaně, městu platí dva miliony za pronájem budov a to je zpátky vrací na jejich provoz. Dále nemocnice dostala v loňském roce milion korun jako příspěvek na investice. Co se týče dalších příspěvkových organizací, tak muzeum dostalo roční příspěvek 3,238 mil. korun a vykázalo zisk 62 tisíc. Kulturní zařízení města Slaného mají za rok 2009 příspěvek ve výši 3,721 milionu.

Ze školských zařízení si nejlépe vedly mateřské školy. Například školka u divadla vykázala v hospodaření plus 205 tisíc a mateřská škola na Dolíkách 120 tisíc. Právě školka u divadla obratem požádala o uvolnění prostředků ve výši 150 tisíc korun na nákup nové kuchyňské linky.

Sláva Pilík
24. 03. 2010, 10:30


Hodnocení článku:


5 b. = skvělý  4 b. = dobrý  3 b. = ujde  2 b. = nic moc  1 b. = slabý

Počet hlasujících: 1. Čtenáři celkem udělili: 1 bodů. Průměrný počet bodů: 1

Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

Dnes má svátek Vítězslav
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.08%

Spíše ano
graf

17.75%

Spíše ne
graf

15.29%

V žádném případě
graf

23.89%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 3127
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát