Klikněte zde
Dobrý den, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je neděle 21. července 2024 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Jak je město Slaný zadlužené?

Kliknutím zvětšit
Kdy bude přikročeno ke komplexní rekonstrukci Husovy ulice? Foto Libor Pošta

O zadlužení města Slaného, v souvislosti s velmi diskutovanou investicí do parkovacího domu, toho bylo již řečeno a napsáno mnoho. Nicméně financování této investice, respektive splácení úvěru a financování provozu parkovacího domu, představuje pro Slaný značnou finanční zátěž, a je otázkou, jak se představitelé města v dohledné době postaví k dalším potřebným investicím. A bude na ně město vůbec mít?

Na to jsem se ptal místostarosty Slaného, Jaroslava Hložka, pověřeného vedením města:

- Kdy by město mělo doplatit splátky úvěru na parkovací dům, a jaké očekáváte roční náklady na jeho provoz?

Splátky úvěru jsou nastaveny na 7 let, roční náklady na provoz parkovacího domu by se měly pohybovat kolem 1,1 mil. Kč, ale mohlo by to být i o něco méně, protože ještě nemáme vyúčtování za spotřebu elektrické energie, a zálohy, které jsme platili, byly nastaveny poměrně vysoko.

- Město ale čekají další velké investice...

Ano, zastupitelstvem máme schváleno pět velkých projektů, na které jsme získali dotace. Největší a určitě nejdůležitější akcí je modernizace čističky odpadních vod, dalšími projekty jsou dostavba pavilonu gynekologicko-porodnického oddělení, oprava atria a vybavení městského muzea, včetně výtahu, rekonstrukce Husovy ulice a zateplení a rekonstrukce 3. ZŠ. A těchto pět investic se najednou sešlo v jednom roce, což i za normálních okolností, i kdybychom parkovací dům neměli, je velký problém, protože jde o značnou částku.

- Máte nějaký plán, jak tuto situaci řešit?

V podstatě se nabízejí jen dvě možnosti. Buď větší část dotací odmítnout a realizovat třeba jen jednu akci, s tím, že už není moc velká naděje, že bychom peníze někdy později dostali, nebo jít takříkajíc do všeho. Já se samozřejmě přikláním k té druhé variantě.

- Co by to pro město znamenalo, kdybyste se žádné dotace nevzdali a realizovali všechny potřebné projekty?

Ve svém souhrnu by to pro město znamenalo velkou finanční zátěž, v určitém časovém období, ale postupně, jak by se projekty realizovaly, peníze by se Slanému postupně vracely. Je to otázka nějakých tří, čtyř let, kdy by se finanční situace města srovnala do klasické, běžné pozice, tzn. realizace jedné investice za rok.

- Když se bavím se Slaňáky o finanční situaci města, tak většina z nich ji nevidí nikterak skvěle...

Ano, lidé jsou ze všech možných zdrojů stále strašeni, že město je šíleně zadlužené a že nebude prakticky na nic. Nic z toho není pravda, protože peníze na údržbu či provoz města, v rozsahu minulých let, Slaný k dispozici má, a dokonce jsme je ještě trochu navýšili. Takže žádná ze služeb, které nabízíme veřejnosti, nebude nějak krácena. Problém je akorát v tom, že při těchto pěti velkých investičních akcích a veškerých splátkách za parkovací dům nebude mít město na jinou investici.

- Které další investice máte na mysli, či Vám leží nejvíce na srdci?

V tomto ohledu je mým největším favoritem bývalý okresák, který již vyžaduje komplexnější opravu, rád bych viděl přestěhovanou knihovnu atd.

Děkuji za rozhovor.

Libor Pošta
24. 04. 2014, 09:38


Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

Dnes má svátek Magdaléna
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.08%

Spíše ano
graf

17.75%

Spíše ne
graf

15.29%

V žádném případě
graf

23.89%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 3127
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát