Klikněte zde
Dobrý den, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je neděle 21. července 2024 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Modernizace slánské čističky odpadních vod byla pozastavena

Kliknutím zvětšit
Ke staré čističce už se nikdo další nesmí připojit. A financování její modernizace bylo Evropou pozastaveno. Foto Sláva Pilík

Finančně obrovsky náročná rekonstrukce slánské čističky odpadních vod v Blahoticích, která proti investici přes 200 miliónů korun měla vést k modernizaci a také ke zvýšení kapacity tohoto zařízení, na kterém závisí celý rozvoj města, dostala povážlivou trhlinu. Město, které na tuto stavbu počítalo s důležitou dotací od Evropské Unie, bez které by takové stavby nebylo vůbec schopno, se v polovině června dozvědělo, že veškeré stavby tohoto typu jsou pozastaveny.

„Obdržel jsem dopis, ve kterém nás operační program životního prostředí informuje, že jsou pozastaveny veškeré stavby na rekonstrukcích čističek odpadních vod pro celou Českou republiku,“ potvrdil pro Slánské listy starosta Slaného Ivo Rubík. Ve zdůvodnění se uvádí, že to je proto, jelikož Evropská komise nenašla shodu právě s operačním programem Ministerstva životního prostředí ČR a celá aktivita se najednou začíná přehodnocovat.

Celý rozpor se týká délky a způsobu uzavírání provozovatelských smluv mezi samosprávami a vodárenskými společnostmi, zejména firmou Veolia voda, která kanalizační řad i čističku také Slanému provozuje. Zatímco evropská komise trvá na tom, aby se před rekonstrukcí čističky kompletní smlouvy vypověděly a po dokončení stavby provádělo nové výběrové řízení, vodárenské společnosti to odmítají, protože mají platné dlouhodobé smlouvy, na jejichž základě investovaly do svého podnikání milionové či mnohdy i miliardové částky. Přestože operační program přišel s návrhem, že by stačilo ze smluvního vztahu na dobu výstavby vyjmout jen rekonstruované zařízení, tedy například v případě Slaného jen čističku a po její rekonstrukci vypsat výběrové řízení jen na provozování tohoto zařízení, což má logiku, ani s tímto nápadem se komise neztotožnila. A tak nastala situace, že přestože je akce už operačním programem schválena, je zcela připravena, loni již byla dokonce stavebně částečně zahájena a je schválena výše podpory a vše je už i smluvně ošetřeno, najednou není možné peníze získat.

Co to může znamenat pro město do budoucna? Povinnost mít kvalitnější čističku odpadních vod má Slaný splnit už v příštím roce a pokud by ji nedodrželo, mohou přijít od EU sankce. To by ale nebylo to nejhorší, protože proti neoprávněné sankci se, jak říká starosta Slaného, může město bránit.

Horší je fakt, že na současnou ČOV se už prakticky nikdo nemůže připojit a rozvoj města měla spasit právě její modernizace. „Poslední povolení nových přípojek bylo schváleno pro novou kanalizaci Dolíně a Želevčicích a pokud nezrekonstruujeme čističku, tak všechny povolené developerské projekty, ale ani nové jednotlivé stavby rodinných domů se nebudou moci připojit na kanalizaci,“ říká Ivo Rubík.

Také nová kanalizace ve Kvíčku byla vyprojektována i finančně zajištěna s vědomím, že brzy bude k dispozici moderní ČOV, ke které se nová kanalizace z Kvíčku připojí.

Nutno ještě říci, že uvedené opatření o pozastavení staveb rekonstrukcí ČOV se týká měst jako je Slaný a větších, dokonce i Prahy, kde jde v této oblasti podpory o miliardové částky. Obcí s menším počtem obyvatel se pozastavení výstavby čističek netýká.

Tápání a váhání v dotačním programu EU je pro Slaný tedy velmi nepříjemné. Tomu, že se situace kolem pozastavení modernizace ČOV rychle vyřeší, starosta moc nevěří. Svědčí o tom i fakt, že o rozhodnutí komise, které bylo učiněno na konci ledna letošního roku, se město Slaný dozvědělo prakticky až po pěti měsících. Ať už to dopadne lépe či hůře, bude Slaný kvůli zmíněné nedohodě v potížích.

„Myslím, že v každém případě se proces posuzování zdržuje minimálně v řádech měsíců a jak to bude dál, to skutečně nevím,“ přiznal obavy starosta Slaného Ivo Rubík.

Sláva Pilík
24. 07. 2011, 21:12


Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

Dnes má svátek Magdaléna
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.08%

Spíše ano
graf

17.75%

Spíše ne
graf

15.29%

V žádném případě
graf

23.89%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 3127
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát