Klikněte zde
Dobrý večer, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je středa 24. července 2024 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Zastupitelstvo Slaného končilo pochybnostmi o parkovacím domě

Kliknutím zvětšit
Zastupitelé jednali o úsporách v rozpočtu. Foto Sláva Pilík

Řádné zasedání zastupitelstva města Slaného, které se konalo minulou středu v Městském centru Grand, mělo na pořadu téměř dvacet bodů programu. Tentokrát nedošlo při jednání a diskuzích k programu k větším názorovým sporům, obavy ale přinesl avizovaný propad v rozpočtovaných příjmech města. V tomto ohledu vystoupili se svými výhradami hlavně opoziční zastupitelé, ale s blížícím se závěrem jednání přišel s návrhem na pozastavení příprav k výstavbě parkovacího domu zastupitel Tomáš Richtr, kandidující za ODS.

Propad v rozpočtovaných příjmech je pro město zřetelně nepříjemný a to muselo sáhnout k úsporám (píšeme na jiném místě). Důležitost úsporných opatření města podpořil mimoděk svým vystoupením také zastupitel města a šéf firmy Linet Zbyněk Frolík, když upozornil na to, že propad příjmů z daňové výtěžnosti může být ještě vyšší. To proto, že podniky, i když v jejich hospodaření se již nemile projevují důsledky celosvětové hospodářské krize, zatím platily zálohy daně normálně a teprve nyní se jim budou přeplatky vracet. Tím samozřejmě dojde k propadu příjmů státu, potažmo také obcí, což se zatím v tak velkém důsledku neprojevilo. S ohledem na tento fakt a nutné úspory města vystoupili se svými názory také opoziční zastupitelé Šmehlík a Peška. Šmehlík připomněl, že na jedné straně se již nyní snaží město reagovat na propad příjmů ve výši deseti miliónů korun, ale stále plánuje velice nákladnou výstavbu parkovacího domu, a to ještě jen z vlastních prostředků. Také zastupitel Peška vyjádřil svůj pesimismus k vývoji rozpočtu a připomněl svůj názor z konce minulého roku, že rozpočet je postaven přehnaně optimisticky. „Myslím si, že bude hůře, a co chcete řešit v prosinci, kdy už žádná opatření nebudou platná,“ řekl Peška doslova.

Na druhé straně se zastupitelé jednoznačně shodli, že bude nutné provést zvýšení kapacity mateřských školek. Novinkou je také nová kapacita podnikové školky Linetu, která otvírá 30. září. Podle některých informací je teprve druhou státem povolenou podnikovou školkou v republice. I když v otázce nutných investic na přístavbu MŠ ve Vítězné padly i kritické názory, nakonec se zastupitelstvo shodlo na tom, že někdy před šesti či osmi lety nemohlo město předpokládat, že dojde k tak velkému nárůstu počtu předškoláků a proto kapacity školek spíše snižovalo, než že by nové stavělo.

V souvislosti s projednávaným bodem o prodeji pozemku na Dolíkách pro výstavbu soukromého seniorského domu přišel zajímavý názor jednoho z občanů, který se ptal, zda se v této lokalitě počítá také s odpočinkovou zónou a jeho dotaz byl mířen také na to, jaké má město plány s velkým pozemkem - nyní zatím polem - mezi vojenským sídlištěm a Smetáčkovou ulicí. Jak odpověděl starosta Ivo Rubík, je toto pole v územním plánu určeno k plné zastavěnosti. V současné době se v rámci přípravy nového územního plánu města zpracovává urbanistická studie celé této velké lokality, která čítá rozlohu osmi hektarů.

V závěru jednání městského zastupitelstva, kdy už několik členů zastupitelstva nebylo přítomno a jednání místo starosty řídil radní Bartoníček, vystoupil radní Richtr s návrhem pozastavit realizaci výstavby parkovacího domu. Návrh byl sice ještě na základě diskuze zastupitelů poněkud upraven, ale přesto zřetelně vyjádřil mínění velké části zastupitelů, kteří tuto stavbu jako pro město příliš nákladnou odmítají. Podle Richtrova návrhu by se měla pozastavit realizace výstavby parkovacího domu, včetně projektových prací po ukončení první etapy stavebního projektu pro územní řízení. Jak poznamenal na tiskovce místostarosta Bartoníček, šlo skutečně spíše o vyjádření nesouhlasu s plány výstavby PD, jelikož předcházející zastupitelstvo odsouhlasilo zatím pouze práce právě na první etapě projektové dokumentace. Tedy pouze finance na tuto část příprav. Na základě toho byly objednány projektové práce za 487 tisíc korun a z toho již bylo 238 tisíc proplaceno. „Bylo by neekonomické přerušit první etapu prací v její polovině,“ vyjádřil se pro tisk Pavel Bartoníček, o němž je známo, že je rovněž odpůrcem výstavby parkovacího domu.

Ze zbývajících 17 zastupitelů (deset nepřítomno nebo nebyli právě v sále) nesouhlasili s navrženým usnesením jen tři a jeden se zdržel hlasování. Třináct, kteří souhlasili, bylo přesto málo (potřebných bylo 14) a návrh radního Richtera tak schválen nebyl.

Nic to ale nemění na tom, že další souboj mezi zastupiteli o parkovací dům ještě přijde. Právě zastupitelstvo jako jediný orgán totiž může schválit další peníze na přípravné práce a také na případnou výstavbu.

Sláva Pilík
24. 09. 2009, 12:33


Hodnocení článku:


5 b. = skvělý  4 b. = dobrý  3 b. = ujde  2 b. = nic moc  1 b. = slabý

Počet hlasujících: 2. Čtenáři celkem udělili: 8 bodů. Průměrný počet bodů: 4

Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

Dnes má svátek Jakub
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.05%

Spíše ano
graf

17.76%

Spíše ne
graf

15.30%

V žádném případě
graf

23.89%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 3131
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát