Klikněte zde
Dobré odpoledne, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je úterý 30. května 2023 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Zlepšila nová technologie ve slánské nemocnici léčbu zhoubných nádorů?

Kliknutím zvětšit
Primář radiodiagnostického oddělení, MUDr. M. Votýpka-Pecha, s vedoucí RDG asistentkou, L. Orltovou, u multidetektorového tomografu. Foto Libor Pošta

Radiodiagnostické oddělení slánské nemocnice je vybaveno skutečně špičkovými diagnostickými přístroji. Jeho chloubou je především MDCT - multidetektorový počítačový tomograf s tlakovou stříkačkou. Do jaké míry mají nové radiodiagnostické technologie vliv na úspěšnost léčby, především zhoubných nádorů? Nejen na to jsem se ptal primáře tohoto oddělení, MUDr. Martina Votýpky-Pechy:

- Jaký je největší přínos moderního radiodiagnostického vybavení?

Samozřejmě, že rychlý technický rozvoj se přenáší do zlepšení a rozvoje stávajících metod. Jde hlavně o kvalitu zobrazení u CT vyšetřování. Mám na mysli rychlejší sběr většího objemu dat, což umožňuje detailnější zobrazení anatomických struktur, ale i další rozvoj dynamických kontrastních vyšetření.

- V jakých oblastech myslíte?

Jedná se hlavně o diagnostiku zhoubných nádorů v časnější fázi a cévní vyšetření, angiografii.

- Myslíte si, že nádorů obecně přibývá?

To je složitá, hlavně statistická otázka. Nemáme možnost porovnávat údaje v rozsahu staletí. V posledních desetiletích existuje statistika počtu nových onemocnění a statistika výsledků a úspěšnosti léčby. Základní soubory rozlišují údaje o mužích a ženách, nebo je vztahují k číslům ve světě. Důležitý je i faktor delšího života populace, proto také roste počet nádorů. Základní vliv má úroveň včasné diagnostiky a léčby. Jak se zkvalitňuje diagnostika, tak se i zlepšují možnosti léčby. Ale nádorů rozhodně přibývá.

- Jaké nádorové onemocnění je v současné době nejčastější?

Informace, které Vám sdělím, platí pro celou ČR, a Slánsku či Kladensko z toho nijak nevybočuje. Nejčastějším nádorovým onemocněním je v současné době rakovina tlustého střeva. Z těchto důvodů byl zaveden screeningový program na OK (malá krvácení z konečníku), kdy lze poměrně jednoduchým způsobem vyselektovat rizikovou skupinu pacientů. Samozřejmě, že se nemusí hned jednat o nádor, ale původ krvácení může být i z výchlipky na střevě, cévní anomálie, nebo hemeroidů. U včasně zachycených zhoubných nádorů je i velká pravděpodobnost vyléčení. Další screeningový program (mammografie) je zaveden i v prsní diagnostice s velmi dobrými výsledky. Velmi frekventovaným nádorem je i karcinom prostaty. Jinak se zvyšují počty rakoviny plic, a to hlavně u žen a mladších ročníků. Nelze ani zapomínat na tumory dělohy a vaječníků. Další poměrně nenápadnou skupinou nádorů jsou kožní nádory, hlavně melanomy. Souvisí to i s častějším sluněním u moře a v soláriích.

- Lze nějakým jednoduchým způsobem zhoubným nemocem předcházet?

Ano. Nejjednodušší je poslouchat své tělo. To znamená nepodceňovat změny vlastních rytmů. Jedná se o trávící obtíže dlouhodobějšího charakteru, poruchy rytmu stolice, úbytek váhy. Dále je to výrazná únava, kašel, dušnost, krev v moči, opakované záněty žil, svědění a změna barvy mateřských znamének, u žen častější výtoky s příměsí krve, obecně dlouhodobější bolest břicha, zad, ale i jiných částí těla, hrubé změny psychiky.

Dále je dobré v pravidelných časových intervalech navštívit svého praktického lékaře a gynekologa na preventivní vyšetření.

- Myslíte si, že ve slánské nemocnici si poradí se všemi nádorovými onemocněními?

Ano, jistě. Nádory trávicího traktu u nás vyřeší na chirurgii společně s onkology. V prsní poradně jsou sledovány rizikové pacientky. Nádory dělohy a vaječníků řeší naši gynekologové rovněž společně s onkology. Dobrá spolupráce je i s odd. TRN a ostatními specialisty. U dalších onemocnění provedeme v krátkém časovém termínu většinu nutných vyšetření (CT, ultrazvuk, RTG, biopsie, endoskopie, laboratorní vyšetření, předoperační vyšetření) a odešleme pacienty na specialisovaná pracoviště s potřebnou dokumentací, kde jsou léčeni. Je to možné díky dobré návaznosti a spolupráci s odborníky na vyšších pracovištích. Kromě toho u nás funguje ambulance bolesti při oddělení ARO.

Postupy léčby se dynamicky mění. V posledních letech mají větší slovo onkologové s moderními cystostatiky, biologickou léčbou, cílenějším ozařováním. Je to dražší, ale život nemocných je výrazně prodloužen, případně jsou zcela vyléčeni.


Libor Posta
24. 10. 2014, 15:30


Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

Dnes má svátek Ferdinand
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.40%

Spíše ano
graf

17.76%

Spíše ne
graf

15.23%

V žádném případě
graf

23.62%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 2765
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát