Klikněte zde
Dobré ráno, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je úterý 28. května 2024 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Na Mlejnku hrozí úhyn čtrnácti zdravých stromů

foto
Ostnaté dráty se stále více „zakusují“ do zdravých stromů. Foto Zdeněk Tvrdek

Víte, kde je Mlejnek? Jde o osadu mezi Drnovem a Vítovem s asi deseti pěkně vyhlížejícími staveními, obývanými hlavně chalupáři. Z Blahotic tudy protéká Červený potok. Nad osadou se tyčí hezký lesík plný vzrostlých borovic, smrků, modřínů a jiné zeleně. Charakteristické pro toto místo jsou jeho rozeklané pískovcové skály.

V jedné z nich, až na samém vrchu, zívá na návštěvníka vchod do velké jeskyně. Je těžko přístupná. Odvážlivec, který by se do ní chtěl dostat, musí podstoupit náročnou cestu do příkrého svahu, plném při výstupu ujíždějících spadlých kamenů. Jeskyně je vysoká asi 2 metry, široká 3 metry; stejná je i její délka. Nejde o dílo přírody, stěny jsou viditelně opracovány lidskou rukou. Nejen cesta, ale i krátký pobyt, může být rizikem, jeskyni hrozí zřícení.

Další, dá se říci hlavní pozoruhodností lesíka je železobetonová pevnůstka, jedna z mnohých, které byly postaveny v letech první republiky k obraně Československa před hitlerovským Německem. Jde o jedinou zachovalou památku vz. 36 na Pražské čáře. Skupinou nadšenců byla vzorně zrekonstruována a v turistické sezóně bývá zpřístupňována veřejnosti. Je spravována Vojenským skanzenem Smečno.

Nicméně při všem pozitivním, co skupina nadšenců, milující vojenskou historii pro rekonstrukci pevnůstky udělala, nelze neříci o nedostatku, na který nás upozornil jeden z našich čtenářů. Že objekt „řopíku“, jak se lidově této pevnůstce říká, je obepnut silným ocelovým ostnatým drátem. Přesvědčili jsme se, má pravdu. Nebezpečný drát je ve dvou řadách obtočen kolem kmenů čtrnácti vzrostlých zdravých stromů, převážně modřínů. Ty tak „nahrazují“ plotové sloupky. Ostrý drát se postupem doby stále víc zarývá do kmenů, někde je již 3 cm hluboko. Zdravým stromům tak postupně hrozí zánik.

Je na čase, aby nebezpečný plot zmizel. Navíc ostré hroty drátu ohrožují děti, které si sem občas přicházejí hrát.

Zdeněk Tvrdek
25. 05. 2011, 09:09


Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

Dnes má svátek Maxmilián
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.25%

Spíše ano
graf

17.61%

Spíše ne
graf

15.26%

V žádném případě
graf

23.87%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 3066
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát