Klikněte zde
Dobrý den, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je sobota 20. července 2024 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Výstavba kanalizace ve Zvoleněvsi zcela zničila silnice

foto
Budováním kanalizace po celé obci se z krajských silnic stal tankodrom. Foto Sláva Pilík

Když přijedete letos na jaře do jedné z větších obcí Slánska čítající necelých 900 obyvatel, tedy do Zvoleněvsi, nejvíce vás zarazí stav místních komunikací. Tento obrázek jakoby naznačoval, že je něco v nepořádku. Že je tomu přece jen jinak, na to pro Slánské listy odpovídal starosta Zvoleněvsi Pavel Richtr.

Stav komunikací v obci samozřejmě narušily hlavně práce spojené s výstavbou splaškové kanalizace, která se táhne již několik let. Provizorní opravy vršku silnice nestačí a rok od roku je stav takový, že se dá považovat za jeden z nejhorších v obcích celého Slánska. I proto se jeden z hlavních dotazů Slánských listů se ubíral tímto směrem.

Obec, o kterou se staráte, nevypadá na první pohled zrovna dobře. Nejvíce je to patrné na místních komunikacích. Jaká je jejich budoucnost a dočkají se místní lidé zlepšení kvality silnic v obci?

Loni proběhlo jednání kolem této situace za účasti Správy a údržby silnic Kladno, který je správcem většiny narušených komunikací. Zúčastnil se také náměstek krajského hejtmana pan Povšík. Tehdy byla provedena fyzická prohlídka komunikací a učiněno rozhodnutí, že povrchy po pokládce kanalizace se opraví pouze tak, aby vydržely zimní údržbu. I proto je stav takový jaký je. Pro rok 2010 mělo být podle pana Povšíka naplánováno, že se v celé obci provede kompletní rekonstrukce vozovek, které jsou ve správě kladenské SÚS, a to po celé jejich šíři včetně podloží. Prvního dubna jsem tohoto náměstka žádal elektronickou poštou o sdělení, v jakém stádiu řešení je tento slíbený záměr, ale zatím jsem bohužel žádnou zpětnou informaci neobdržel.

Co stavu komunikací sám osobně říkáte?

Mohu říci jako rodák, že za několik desítek let se na komunikacích v naší obci, které byly kdysi budovány jen pro koňské či kravské povozy, se vcelku žádná velká údržba neprováděla. A to tu byl funkční cukrovar, kdy tu během dne, zvláště během řepné kampaně, projelo nespočet aut i nákladních souprav. To se na kvalitě vozovek v naší obci na dlouhá léta podepsalo.

Když odejdeme od problému komunikací, který zatím řešen není, má obec větší úspěchy v jiných oblastech?

To ano. Podařila se obnova dětského hřiště (píšeme na jiném místě tohoto vydání SL - pozn. autora). Důležitou akcí ve prospěch našich občanů je také rekonstrukce místních chodníků. Ta začala už v roce 2009, kdy jsme z Fondu rozvoje obcí a měst (FROM) obdrželi dotaci 2,5 milionu korun a sami přispíváme z rozpočtu částkou přes 425 tisíc. Rekonstrukce byla rozdělena na šest akcí, z toho letos nás ještě dvě z nich čekají.

Slyšel jsem také, že by se měl spravit malý mostek pod zvoleněveskou farou, je to pravda?

Ano, mělo by to stát dle projektu 574 511 korun a hlavní dotaci na tuto akci jsme získali díky členství v DSP Mikroregion Svatojiřského potoka v návaznosti na sdružení Přemyslovské Střední Čechy. Díky tomu jsme mohli podepsat dohodu ze Státním zemědělským intervenčním fondem na dotaci pro akci Obnova klenbového mostku v obci Zvoleněves ve výši cca 434 tisíc korun. Zbývající část platíme z vlastního rozpočtu.

Když se vrátím ke kanalizaci, která měla vliv na kvalitu místních komunikací, jak to s její výstavbou pokračuje?

V měsíci březnu byla již provedena kolaudace druhé části I. etapy. Cena díla této etapy činila 22,4 mil. korun. Dotace pak byla téměř 15 mil. z ministerstva životního prostředí a z fondu ŽP kraje jsme dostali přes 2,7 mil. Kč. Z rozpočtu obce tak šlo něco málo přes 4,7 mil. korun.

V dubnu bude dokončena II. etapa kanalizace v obci. Zde byl rozpočet téměř 23,4 miliony na dotacích jsme dostali téměř 16 milionů korun. Nutno říci, že po dokončení těchto dvou etap kanalizace bude na ni napojeno 630 obyvatel obce.

Tímto je kanalizace v obci ukončena, nebo bude ještě pokračovat?

Pro letošní rok se připravuje ještě výstavba III. etapy kanalizace ve výši ceny díla asi 13 milionů. V současné době dle možností a dle vyhlášených dotačních programů chceme podat žádost o dotace. Dokončením III. etapy totiž bude odkanalizována celá obec a počet obyvatel, kteří ji využijí, stoupne na 854 osob.

Problém budování kanalizačních sítí pro splaškové vody není jen problémem ve Zvoleněvsi. Podobné starosti má většina obcí na Slánsku. A podobné jsou jejich starosti ohledně neutěšeného stavu komunikací zvláště povrchu krajských silnic, které obcí probíhají. Peněz je málo, časové lhůty dlouhé a neustálé „flastrování“ také k ničemu nevede.

Sláva Pilík
26. 04. 2010, 09:24


Hodnocení článku:


5 b. = skvělý  4 b. = dobrý  3 b. = ujde  2 b. = nic moc  1 b. = slabý

Počet hlasujících: 3. Čtenáři celkem udělili: 11 bodů. Průměrný počet bodů: 3.67

Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

Dnes má svátek Vítězslav
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.08%

Spíše ano
graf

17.75%

Spíše ne
graf

15.29%

V žádném případě
graf

23.89%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 3127
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát