Klikněte zde
Dobrý večer, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je středa 24. července 2024 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Město chce zlikvidovat hrůzostrašnou skládku na soukromém pozemku

Kliknutím zvětšit
Vyhořelý dům Jiřího T. se stal za roky nevšímavosti hrůzostrašnou skládkou. Foto Sláva Pilík

Po dlouhých šesti letech se snad město Slaný dočká a hrůzostrašné místo ve Slaném - Kvíci, v ulici Na Chmelnici, konečně dozná podstatné změny. Dům slánského občana Jiřího T., který ho po požáru v prosinci roku 2005 opustil, by měl být vyklizen a rovněž jeho děsivě zanedbané okolí by mělo být uklizeno. Nezaplatí to ovšem majitel, ale s přispěním krajské dotace také město Slaný.

V průběhu let, po která stav kolem uvedeného domu straší nejen úředníky města Slaného, kteří s panem Jiřím T. nemůžou nic zmoci, ale také sousedy, kteří mají v okolí své nové rodinné domy, se místo vyhořelého torza jednopatrového domu stalo místem hrůzy. Už kdysi tu majitel – podivín, shromažďoval kolem domu spousty odpadků, a to i nebezpečný odpad, například obrazovky ze starých televizních přístrojů. Ale poté, kdy dům úplně opustil, se každým rokem vše ještě zhoršuje. Při kontrole nebezpečných míst ve městě, které pravidelně provádí komise prevence kriminality města v čele se starostou, vedoucím městské policie, Policií ČR atd., bylo i toto místo označeno za kritické. Před měsícem se tu údajně dokonce našly pytle s marihuanou a podle vedení města je kolem domu odhadem až 300 tun odpadů, z nichž může být část hodně nebezpečných zvláště proto, že v blízkosti protéká Šternberský potok. V domě rovněž nezákonně přebývají různé osoby.

Přitom za posledních několik let se k domu přiblížila i nová zástavba, část ulice Na Chmelnici ve Kvíčku dostala zcela nový kabát (kanalizace, chodníky, vozovky). Druhá část této ulice, která po panelech míří do Kvíce, je naopak doslova strašná právě díky černé skládce kolem torza domu Jiřího T.

Není proto divu, že se slánská rada po létech nezdaru se situací něco vůbec dělat přece jen dobrala k nějakému řešení. Jak informoval média slánský starosta, bylo v prosinci 2011 rozhodnuto, že Slaný požádá úřad Středočeského kraje o dotaci z programu, který je věnován na úklid černých skládek, které nemusí být nutně v majetku žadatele o dotaci. Rozhodnutí rady žádat o dotaci na úklid soukromého majetku nezvrátil ani fakt, že v případě přidělení dotace bude muset město Slaný ze svého rozpočtu spolufinancovat nejméně pětiprocentní podíl veškerých nákladů, které samozřejmě s úklidem stovek tun odpadů spojeny budou.

„Je zcela nemožné, že by majitel místo uklidil, to už vůbec není v jeho silách a takový stav tam prostě nemůžeme nechat,“ vyjádřil se starosta Ivo Rubík s tím, že město je připraveno v tomto případě skutečně spolufinancování hradit ze svého. Podivínský majitel Jiří T. prý už i vyslovil ústní souhlas s úklidem okolí jeho vyhořelého domu, a tak se snad záměr města také podaří realizovat. Samozřejmě v případě, že se svou žádostí Slaný u Středočeského kraje uspěje.

„Možná trochu idealisticky si malujeme obrázek, že pokud bude okolí ruiny domu čisté, snad ten majetek někdo od současného majitele koupí a dá to konečně dohromady,“ řekl také starosta.

Otázkou ovšem samozřejmě je, zdali se tento přístup města k řešení situace, kterou zavinil jiný subjekt, nemůže stát návodem jiným, aby si také počkali. Na to, že po marných represích, zbytečných úředních postupech, exekucích na majetek, který vlastně nemá cenu, město věc v jejich prospěch vyřeší.

Sláva Pilík
27. 01. 2012, 09:36


Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

Dnes má svátek Jakub
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.05%

Spíše ano
graf

17.76%

Spíše ne
graf

15.30%

V žádném případě
graf

23.89%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 3131
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát