Klikněte zde
Dobré ráno, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je sobota 20. července 2024 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Smečno má novou sportovní halu

Kliknutím zvětšit
Interiér nové sportovní haly.

Dne 17. prosince 2016 se ve Smečně uskutečnil Den otevřených dveří. Všichni zájemci, a nebylo jich málo, si tak mohli prohlédnout právě dokončené dílo – novou sportovní halu. I přes to, že vánoce již klepaly na dveře, přišlo více jak 250 lidí. Byli mezi nimi nejen zájemci o budoucí sportování, ale vedení města potěšila zejména účast a zájem bývalých učitelů základní školy. Všichni shodně vzpomínali na bývalého učitele tělocviku Vladimíra Procházku, který je smečenskou sportovní legendou.

Stará tělocvična již dlouhé roky nevyhovovala dnešním nárokům. Mohlo se v ní cvičit na základě hygienické výjimky. Proto město nechalo vypracovat v roce 2008 projekt na stavbu nového sportovního areálu. Ale to byl jen začátek. Vzhledem k tomu, že rozpočtovaná cena stavby byla 24 milionů Kč, bylo nutné začít shánět peníze, které by pomohly sen o stavbě zrealizovat. O dotace ve Smečně žádali několikrát z různých fondů, bohužel neúspěšně. Až v roce 2015 byla Smečnu přidělena dotace z Ministerstva financí ČR ve výši 70% nákladů.

Zahájení stavby plánovali v červnu 2015, ale kvůli komplikovanému výběrovému řízení na zhotovitele začala samotná stavba až v říjnu 2015. To, že firma METTAL QUATRO s.r.o. stavbu dokončila i přes všechny další komplikace v předem stanoveném termínu k 30. listopadu 2016, považuje starostka Smečna Pavla Štrobachová za malý zázrak.

Samotná stavba totiž zahrnovala i přestavbu staré tělocvičny na hygienické zázemí a šatny. V podkroví se nachází menší tělocvična pro nemíčové sporty - například pro cvičení jógy a rehabilitační cvičení.

Nová sportovní hala je se starou tělocvičnou spojena krčkem, kde je umístěna tribuna. „Hala má rozměry 32 x 17 m a bude sloužit nejen dětem ze základní a mateřské školy, ale i sportovním oddílům a spolkům nejen ze Smečna, ale i okolí. Je vybavena potřebnou technikou, bezdrátovými sítěmi i zařízením pro sledování a zabezpečení všech požadovaných hygienických parametrů. Pro potřeby uživatelů haly jsme v těsné blízkosti postavili parkoviště pro 25 aut,“ prozradila nám Pavla Štrobachová.

Ve finále celková cena staveb dosáhla 21.936.655 Kč. Při stavbě postupovali maximálně hospodárně a účelně a za tuto cenu dosáhli maxima možného.

Velmi zajímavým „úkazem“ byla spolupráce firmy se základní školou, což byla jedna z podmínek výběrového řízení. A tak vedení školy zajistilo pravidelnou účast žáků 7-9 tříd na stavbě s výkladem stavbyvedoucího. Děti tak sledovaly stavbu od samého počátku – od prvního kopnutí do země, a mohli na vlastní oči vidět, co která profese obnáší a co všechno je potřeba udělat, než se dům postaví. Tento záměr přinesl i své ovoce - někteří kluci, když odcházeli ze školy a přemýšleli, čím by mohli být, si vybrali profesi instalatéra či tesaře.

Dokončením stavby ale plány města Smečna nekončí. Teď mají v úmyslu postavit novou školní jídelnu s kuchyní. „V mateřské škole máme 110 dětí a v základní škole 260 dětí. Tyto děti musí každý den chodit na druhý konec města, kde se nachází stávající jídelna. Proto chceme postavit novou jídelnu s větší kapacitou, napojenou na školu. Pro tento účel jsme zakoupili potřebný pozemek. Projekt stavby jídelny byl představen na veřejném zastupitelstvu, kde se tento záměr setkal s pozitivní reakcí hlavně rodičů školních dětí. Získali bychom navíc ještě 4 třídy, takže by vznikl ucelený školní areál základní školy, včetně potřebného zázemí,“ sdělila nám dále starostka Smečna.

Cena této stavby je odhadována na 39 milionů Kč a její realizace je opět závislá na získání dotace. Žádost město Smečno již podalo.

Péči o děti a mládež, podpoře škol, spolků a akcí věnují ve Smečně velkou pozornost a hodně finančních prostředků z rozpočtu města. Věří, že dítě, které vyrůstá a chodí do školy v místě bydliště, má zde své kamarády a tráví tu i volný čas, získává pevnější vazbu k místu svého domova.


Libor Pošta
27. 02. 2017, 15:18


Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

Dnes má svátek Vítězslav
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.08%

Spíše ano
graf

17.75%

Spíše ne
graf

15.29%

V žádném případě
graf

23.89%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 3127
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát