Klikněte zde
Dobré ráno, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je neděle 21. července 2024 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Budou lidé na Londě o Vánocích šlapat v břečce?

Kliknutím zvětšit
Londa - rekonstrukce už měla probíhat a o Vánocích mohl být klid. Slaňáci se ale musí nyní připravit, že ve svátcích klidu je mohou práce na pěší zóně nepříjemně zaskočit. Foto Sláva Pilík

Město Slaný se stále snaží nějakým způsobem naplnit velkorysou studii a projekt revitalizace centra města. Poté, co muselo opustit vizi, že na celý projekt získá najednou velké peníze (změna strategie nového vedení Středočeského kraje - SL informovaly), musí se snažit provádět postupně alespoň rekonstrukce jednotlivých částí projektu, na které žádá o peníze samostatně. Jednou z takových je, či byla, již téměř dokončená rekonstrukce spodní části Vinařického ulice, která stála nakonec mnohem více než původních uvažovaných 14 miliónů korun.

Další částí celkové revitalizace centru města je rekonstrukce jediné pěší zóny ve městě. Práce v Husově ulici, zvané Londa, mohly už být dávno zahájeny, ale to se bohužel nestalo. Zpoždění ale znamená to nejhorší, alespoň tedy pro občany města, ale i obchodníky. Zemní práce patrně naruší poklid Vánoc, Londa bude v rekonstrukci právě v této sváteční době a město nemůže jinak. V opačném případě totiž může přijít o velkou peněžní dotaci.

Město sice uspělo se svou žádostí o dotaci na akci, která obnáší bezmála 43 miliónů korun, z nichž převážná část je hrazena právě z dotací EU. Jak ale připomíná první místostarosta Slaného Jaroslav Hložek, práce se bohužel zdržely. Na vině není ani město, snad ani administrativa Evropské Unie, ale jednoduchý fakt, že smlouva či přidělení dávno přiznaných peněz dlouho nebyly podepsány středočeským hejtmanem Davidem Rathem. Ten sice v procesu schvalování a pak tedy podpisu přiznání dotace hraje jakoby „formální roli“ a teprve po dlouhých intervencích komisaře EU se odhodlal k podepsání alespoň peněz pro Londu, ale jeho váhání udělalo časovému harmonogramu důležité slánské akce čáru přes rozpočet. Několikaměsíční zpoždění znamená, že práce mohou přejít do období, kdy je nejen špatné počasí, ale také období vánočních svátků.

„Už je to konečně podepsáno, nyní je na pořadu dne otázka postavení harmonogramu prací, které se samozřejmě zdržely. Dá se předpokládat, že začnou až na podzim, což může zkomplikovat představy obchodníků i veřejnosti o předvánočním období v této lokalitě. Jenže každá dotace má také svůj harmonogram a velmi pravděpodobně nám nic jiného nezbude, než abychom zahájili práce co nejdříve, pokud nechceme riskovat, že o mnohamiliónovou dotaci přijdeme,“ říká k problému místostarosta Slaného Jaroslav Hložek.

Práce na Londě měly původně začít již v červenci. Nejdříve by se vybraná firma měla pustit do rekonstrukce kanalizačních a dalších sítí v Husově ulici, následně by pak přišla na řadu rekonstrukce povrchu komunikací na této pěší zóně. Přitom právě práce na kanalizacích mohou přinést časové prodlevy. Sítě jsou totiž podle dostupných informací uloženy velmi hluboko, „strašákem“ pro město je tím pádem také možnost opakování „archeologického problému“, který jak známo prodloužil nedávné práce ve Vinařického ulici o několik měsíců a také je prodražil o pár set tisíc korun. „Samozřejmě, že by bylo lepší udělat Londu najednou, ale vzhledem k nutnosti zásobování to půjde spíše na etapy,“ vyjádřil se k budoucím pracím Hložek.

Vše by, možná, bylo v této části hotovo do Vánoc, což nyní ani náhodou „nehrozí“. Práce na Londě mají skončit v roce 2012 a z hlediska přídělu dotačních peněz je jedno, kdy začnou, ale není jedno, kdy skončí. Pokud ale není konečný termín dodržen, mohlo by se stát, že město Slaný by muselo skutečně sáhnout pro desítky miliónů do vlastní kasy, tedy víceméně také do peněženek všech Slaňáků.

Sláva Pilík
27. 10. 2011, 12:57


Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

Dnes má svátek Magdaléna
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.08%

Spíše ano
graf

17.75%

Spíše ne
graf

15.29%

V žádném případě
graf

23.89%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 3127
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát