Klikněte zde
Dobrý den, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je sobota 20. července 2024 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Vjezd do Slaného od soboty střeží socha světce

foto
Barokní socha sv. Antonína Paduánského spočinula na svém novém stanovišti a bude nedílnou součástí vstupní dominanty Slaného. Na usazení sochy dohlížel její restaurátor – akademický sochař Jan Turský. Foto Vladimír Rogl.

Barokní socha svatého Antonína Paduánského s Ježíškem, která byla nalezena ve značně zdevastovaném stavu v zahradě slánského kláštera (jak informovalo poslední číslo Slánských listů) byla v letošním roce nákladem města Slaného rekonstruována a v sobotu 26. listopadu 2011 v odpoledních hodinách osazena na mostě na počátku Vinařického ulice. Poškozenou sochu restauroval akademický sochař a restaurátor Jan Turský spolu s akademickým sochařem Jarmilem Plachým, který ve Slaném restauroval v letošním roce i Boží hrob. Restaurovaná socha byla postavena na nový podstavec. Ten starý, jak Slánským listům sdělil pan Turský, byl příliš masivní a neodpovídal proporcím sochy a proto byl zvolen podstavec subtilnější.

Svatý Antonín Paduánský, který žil na přelomu 12 a 13. století, je podle legend patronem milujících, manželství, žen a dětí, chudých, cestujících, pekařů a horníků. Na těch nejvyšších instancích se přimlouvá i za šťastný porod a modlitba k tomuto světci pomáhá při hledání ztracených věcí, proti neplodnosti, horečce, nemocem dobytka, ztroskotání lodi, válečným útrapám a proti moru. Zkrátka je to pomocník v každé situaci a je proto určitě dobré s ním být zadobře..

Vladimír Rogl
27. 11. 2011, 16:27


Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

Dnes má svátek Vítězslav
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.08%

Spíše ano
graf

17.75%

Spíše ne
graf

15.29%

V žádném případě
graf

23.89%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 3127
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát