Klikněte zde
Dobré ráno, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je sobota 20. července 2024 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

U Sv. Isidora se dívají srnky na televizi

Kliknutím zvětšit
Ivan Špeta je rozezlený právem. Po pouti, před kterou vše vyčistili, je po několika týdnech další skládka přímo u kostela. Foto Sláva Pilík

Neuvěřitelný vandalský čin uprostřed hezké přírody, poblíž pietního místa hřbitůvku kolem kostela Sv. Isidora na katastru Šlapanic, provedl neznámý pachatel někdy kolem 20. května. Zloničtí myslivci, kteří se o malý bývalý lesopark společně s obcí starají, nevěřili svým očím. V místě mají již pět zásypů pro krmení zvěře - bažantů, zajíců, ale i vysoké a nyní tu někdo klidně vysypal několik desítek starých televizí, počítačových monitorů a další elektronické havěti. A tak tu klidně mohou srnky koukat na televizi nebo, a to je pravděpodobnější, se o ostré sklo zranit. A nejen ony. Na procházky sem chodí i lidé s dětmi, se svými psy, jelikož v blízkém okolí není žádný jiný les.

Na místo jsem se vypravil s členem zlonického mysliveckého sdružení Ivanem Špetou a starostou Petrem Hazlíkem. Oba muži ví, jak často v prostorách kolem Sv. Isidora uklízejí. Vždy to desítky dobrovolníků za použití nakladače provádí před květnovou poutí, která se tu tradičně koná. Pouť, která připomíná tradici zahradních slavností v lesoparku, který byl kdysi zřízen poblíž hřbitůvku, na kterém je například známá hrobka ještě známějšího šlechtického rodu Kinských, se snaží navázat na klid a pořádek, který tu kdysi býval samozřejmostí.

„To dnes už ale není. Před konáním pouti jsme například letos vyvezli obrovský kontejner odpadků, museli jsme si pomoci i nakladačem, jinak bychom to nezvládli,“ říká Ivan Špeta a starosta dodává, že odvoz na skládku stojí malou obec nemalé peníze v řádu deseti tisíc. „Lidé se chovají jako dobytek. Je to daleko široko jediný lesík a oni ho takhle a pravidelně zaneřádí,“ sděluje mi Ivan Špeta smutně i naštvaně. Pár dnů po konání tradiční pouti, když procházel se svými psy těmito místy, ale přišel na něco, co tu ještě nebylo a krev v něm vzkypěla. Daleko od silničky, která vede ty dva kilometry za Zlonice ke hřbitůvku, asi sedm set metrů v lesoparku narazil na nebezpečný odpad, který byl vysypán dokonce na třech místech kolem polní cesty. „Kruci, vždyť tu chodí maminky s dětmi, co to může být za hulváta,“ hromuje Špeta. Ani prudký liják a vzrostlá náletová zeleň nemohly ukrýt ošklivý nepořádek. Oba muži a nejen oni mají podezření na jednoho zlonického podnikatele, který se opravami televizorů a počítačů v městysu zabýval, ale nedávno se přestěhoval se svou živností do Slaného. Jméno mi nechtěli ale říci, jelikož vše je stále předmětem vyšetřování Policie ČR a o případu ví také odbor životního prostředí ve Slaném. „Jak je ale možné, že to už bude dva měsíce a pořád není znám viník,“ divil se Ivan Špeta ale i starosta Hanzlík. To proto, že na místě byly nalezeny i písemnosti, kde je adresa podnikatele, což by mohlo jako důkaz nebo alespoň stopa policii stačit. Jak Ivan Špeta pro Slánské listy potvrdil, policie si sama ani neudělala svou fotodokumentaci. Podle jeho slov naopak vrátila nahlášený případ odboru životního prostředí s tím, že tam fotky nejsou, a tak je sami myslivci honem nafotili a dodali, aby se s případem hnulo.

FotoSem daleko od silnice musel trmácet své auto ten, kdo sem složil desítky nebezpečných vyřazených televizí. Foto Sláva Pilík

Samozřejmě, policie má patrně těžší případy k řešení než je to, že „srnky najednou koukají u Sv. Isidora na televize, ale přece jen se říká, že od vandalismu k věcem či k přírodě není tak krátká cesta k vandalismu k cennostem společnosti či trestným činům i k násilí vůči lidem. Ve Zlonicích už jsou sice policisté, ale jde o kriminalisty, kteří nejsou tím, co se pro Zlonice slibovalo, tedy mobilní hlídky a pochůzkáři. „Kriminálka ve služebně, kterou městys zřídil pro jiné policisty, je nám „plat prtná“, populárním úslovím a s trochou nadsázky říká bodrý Ivan Špeta s tím, že se musel usmát i dalšímu faktu. Městské strážníky ze Slaného, kteří občas slouží pro Zlonice, také lesík u Sv. Isidora nezajímá. Jejich působnost totiž končí na kraji oplocení, kam pouze sahá katastr Zlonic. Dál už to není jejich? No, nevím. Myslím si přesto, že by se k okraji katastru vandalismem tak exponovaného místa mohli častěji podívat.

Stane se ze svatého místa a původně krásné zeleně smetiště nejvyššího kalibru? Ano, to se stát může. Vždyť na samém okraji silnice, pár metrů před vchodem do krásného kostelíku a k bráně hřbitova už je nová skládka - pneumatik, plastů a kdoví čeho ještě. Na další, třetí cestě do lesoparku, je zase složená stavební suť. Milovníci přírody, myslivci, lidé, kteří sem chodili a snad ještě vydrželi chodit na procházky, starostové Šlapanic či Jarpic, kterým místo správně patří nakonec z pochopitelného zoufalství zařídili, že před vjezdy do lesoparku byly umístěny velké betonové překážky. „Museli jsme to udělat, jinak by lesopark ten hnus zaplavil,“ říká Ivan Špeta a já jsem přesvědčený, že je štěstím vandalů, když je tento rozložitý chlap nenačapal přímo při činu. To by asi zdraví z místa neodešli.

Věřme tedy, že tam, kde zůstaly po vandalech zřetelné stopy, jich policie i správní orgány pověřeného městského úřadu využijí a viníci budou citelně potrestáni. Srnkám fakt, že ztratí pohled na televize, nakonec vlastně vybavené jen pro příjem analogového vysílání, jistě vadit nebude.

Sláva Pilík
28. 07. 2009, 10:16


Hodnocení článku:


5 b. = skvělý  4 b. = dobrý  3 b. = ujde  2 b. = nic moc  1 b. = slabý

Počet hlasujících: 5. Čtenáři celkem udělili: 25 bodů. Průměrný počet bodů: 5

Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

Dnes má svátek Vítězslav
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.08%

Spíše ano
graf

17.75%

Spíše ne
graf

15.29%

V žádném případě
graf

23.89%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 3127
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát