Klikněte zde
Dobrý den, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je neděle 21. července 2024 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Slaný chce opravit a rozšířit hvězdárnu

Kliknutím zvětšit
Slánská městská hvězdárna. Foto Jaroslav Trnka

Městská rada se zabývalo návrhem rozpočtové změny, která by umožnila připravit za 69 tisíc korun projektovou dokumentaci na zajištění investiční akce - rekonstrukce městské hvězdárny a bytu v čp. 1713. Nutnost provést tuto změnu v rozpočtu vyplynula z jednání koncepční rady, kdy kromě jiného bylo rozhodnuto jako potřebné rekonstrukci a přístavbu městské hvězdárny provést.

Podle mínění slánských radních není například byt hvězdáře pana Trnky odpovídající standardům a ani kvalitám jeho práce, kterou v rámci programu hvězdárny pro město vytváří. Zároveň s návrhem rozšíření bytové jednotky ve hvězdárně její přístavbou by se měla provést také oprava střechy, fasády a zateplení celého objektu. Na tyto práce budou potřeba odhadem asi dva milióny korun včetně zhotovení projektové dokumentace. „Iniciativa vzešla přímo od radních a domnívám se, že to je správné rozhodnutí,“ upřesnil informace tohoto bodu jednání slánské městské rady starosta Ivo Rubík.

Město je na svou hvězdárnu právem pyšné. Její program není jen běžným programem malé městské hvězdárny, ale přesahuje tento rámec svými vědeckými programy včetně zapojení v evropském měřítku. Jednou z nepříliš známých zajímavostí je například také to, že ve prospěch dobrého fungování všech přístrojů hvězdárny, jsou i výbojky veřejného osvětlení v okolí provedeny v jiné frekvenci tak, aby funkci přístrojů hvězdárny nerušily. Hvězdář má dokonce také možnost veřejné osvětlení kvůli dobrému pozorování v noci vypnout, ale toho se příliš nevyužívá. Světelný smog v blízkém okolí pozorování totiž tolik nevadí jako ten vzdálenější kolem Kladna a Prahy.

Sláva Pilík
28. 08. 2009, 12:07


Hodnocení článku:


5 b. = skvělý  4 b. = dobrý  3 b. = ujde  2 b. = nic moc  1 b. = slabý

Počet hlasujících: 1. Čtenáři celkem udělili: 5 bodů. Průměrný počet bodů: 5

Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

Dnes má svátek Magdaléna
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.08%

Spíše ano
graf

17.75%

Spíše ne
graf

15.29%

V žádném případě
graf

23.89%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 3127
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát