Klikněte zde
Dobré ráno, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je sobota 20. července 2024 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

VIDEO: V bývalých lázních Ledce - Šternberk se zřítil obrovský jasan

foto
Starosta Karel Pazderka a Vladimírou Möstlovou u shnilých kořenů stromu. Foto Sláva Pilík

Statný pětatřicet metrů vysoký jasan o stáří kolem 150 let se ve čtvrtek 23. července náhle zřítil k zemi v lesoparku u bývalých lázní Štenberk poblíž Ledců. Zdánlivě zcela zdravý strom padl přímo přes cestu kudy chodí lidé do obce nakupovat.

Na místo se den poté, v pátek 24., dostavili starosta Karel Pazderka a místostarosta František Král spolu s pracovnicí slánského odboru životního prostředí Vladimírou Möstlovou, která se zabývá ochranou přírody.

Bylo konstatováno, že vinou velké a stálé vlhkosti v lesoparku uhnily stromu kořeny natolik, že by vlastní vahou brzy spadl i kdyby nepřišel silný vítr, který jeho pád ve čtvrtek uspíšil. Dalším opatřením bylo rozhodnutí o tom, že lesopark vyžaduje odborný posudek dendrologa. Podobných stromů je v něm totiž na desítky.

Rozsáhlý lesopark byl založen někdy v polovině 19. století, kdy vznikly lázně Šternberk. Svědčí o tom altánky, které jsou místy u pramenišť vystavěny. Strom je při pádu minul jakoby zázrakem jen o pár centimetrů a ani větvemi koruny nepoškodil. Horší by ale bylo, kdyby padl na někoho z procházejících lidí, kteří tudy chodí například z vily Bellevue nakupovat do vesnice Ledce. Závěry odborníka následně posoudí odbor životního prostředí ve Slaném a navrhne řešení. Kolik to bude stát, to nemohli aktéři setkání přesně říci. Jasné ale je, že jelikož jde o majetek obce Ledce, bude to ona, kdo náklady s průzkumem zaplatí. Dalším velkým dilema je samozřejmě, co s historickým lesoparkem dále. To naznačí také průzkum, ale důležité bude, jaké budou možnosti pokladny malé obce Ledce. Starosta ale říká, že by se na rekonstrukci lesoparku mohly získat nějaké dotační peníze.

Sláva Pilík
29. 07. 2009, 16:17


Hodnocení článku:


5 b. = skvělý  4 b. = dobrý  3 b. = ujde  2 b. = nic moc  1 b. = slabý

Počet hlasujících: 3. Čtenáři celkem udělili: 12 bodů. Průměrný počet bodů: 4

Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

Dnes má svátek Vítězslav
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.08%

Spíše ano
graf

17.75%

Spíše ne
graf

15.29%

V žádném případě
graf

23.89%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 3127
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát