Klikněte zde
Dobrý den, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je neděle 21. července 2024 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Londa už získala peníze, začnou práce příští rok?

Kliknutím zvětšit
Na úrovni spořitelny by měl na Londě vzniknout vodní prvek. Celá rekonstrukce Husovy ulice si vyžádá 43 milionů korun. Foto Sláva Pilík

V červenci jsme přinesli informace o tom, jakým způsobem by mohla probíhat plánovaná a často diskutovaná revitalizace historického jádra města Slaného v současné době. V článku v č. 15 jsme se dotkli také projektu, který město podalo k získání dotace na rekonstrukci jedné části komplexního projektu revitalizace, tedy projektu rekonstrukce pěší zóny v Husově ulici mezi Slaňáky zvané „Londa“. Podle posledních informací město s projektem uspělo, dotace z Regionálního operačního programu - prioritní osa rozvoj měst - byla schválena. Londu tedy čeká rekonstrukce.

Podíl města na této akci, jejíž celkové náklady jsou téměř 43 milionů korun je velký - plných 27 milionů korun. Za projektem si ale vedení města stojí. „Jde o velmi významné zlepšení podmínek v historickém jádru města, zkvalitnění prostředí, které si zaslouží naši pozornosti, abychom toto místo předali budoucím generacím v náležitém stavu,“ vyjádřil se pro tisk starosta Slaného Ivo Rubík. Co je ovšem nabíledni, to je fakt, že jakmile začne rekonstrukce v samém srdci města, přijdou také starosti. Velké problémy budou s dopravou a také se zásobováním. Jak jsme byli informováni, zatím nejsou žádné obavy na místě, protože začátek prací není na pořadu dne. S ohledem na následné vyřizování agendy kolem přiznané dotace, tedy nutnost vyhlášení výběrového řízení, zpracování smluv a další přípravu se nezačne dříve než v polovině příštího roku.

V té době by také měla skončit jiná akce, která do revitalizace historického jádra patří, a to rekonstrukce Vinařického ulice (SL č. 17). Obě akce by ani nemohly být prováděny společně, jelikož Vinařickou ulicí míří v současné době jediný vjezd do centra města. Práce ve Vinařického ulici budou postupně znamenat, že dojde k uzavření tohoto vjezdu. K příjezdu k obchodům i na náměstí bude po dobu rekonstrukce sloužit současná „Londa“.

Ukončení prací na rekonstrukci kanalizace, vodovodu a mostu ve Vinařického ulic se plánuje k 30. červnu 2011. Pak by se mělo začít s komplikovanými pracemi na rekonstrukci kanalizační a dalších sítí v Husově ulici (Londě) a následně pak také k rekonstrukci povrchu komunikací na této pěší zóně. Podle projektu se výrazně změní nynější charakter. Mělo by například dojít jen k vizuálnímu oddělení ploch pro pěší a vozovku (chodníky již nebudou vyvýšené), v konci Londy směrem ke křižovatce u Grandu pak vznikne vodní prvek a patrně se změní i směr dopravy na pěší zóně, kam se bude vjíždět pouze z Kynského ulice a na náměstí vjíždět po Londě obráceným směrem, než je tomu doposud. Práce na rekonstrukci Londy by měly skončit v roce 2012, do kterého také přejde největší část peněz k profinancování.

V současné době je město Slaný schopno hradit své podíly k oběma zmíněným akcím z vlastních prostředků a o úvěru neuvažuje. Naopak, zářijové zastupitelstvo se zavázalo, že v případě zrušení spolufinancování projektů EU (ROP Střední Čechy) ze státního rozpočtu (jde o 7,5 % celkových nákladů) jak o tom nyní mluví ministr financí Kalousek, je město schopno chybějící částku financovat ze svých zdrojů. Podle našich informací by tak muselo Slaný s ohledem na již rozběhnuté projekty a žádosti sáhnout do své pokladny pro dalších 7,5 milionu korun. Jinak by totiž k realizaci nemohlo dojít. Nutno ovšem říci, že v současné době tato hrozba odmítnutí spolufinancování státem nebyla naplněna.

Na závěr nutno jistě připomenout také, jaké jsou další vize města v souvislosti s revitalizací Londy. Podle dostupných informací by se měla i Třebízského ulice stát klidnější zónou města. V okamžiku, kdy bude ukončen severní obchvat města (začátek stavby byl ale posunut do roku 2012), zmizí dopravní zatížení Slaného kamiony a nákladními auty a ulice Třebízská, ale i další (Brožovského, Šultysova, E. Beneše) ztratí svůj smysl páteřních dopravních komunikací. Nyní vedou těmito ulicemi silnice 1. třídy, ale stát by je pak předal městu. „Pak by bylo možno navázat na již hotovou Londu řekněme „polopěší“ zónou v Třebízského ulici,“ potvrdil pro Slánské listy starosta města.

Sláva Pilík
29. 10. 2010, 10:50


Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

Dnes má svátek Magdaléna
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.08%

Spíše ano
graf

17.75%

Spíše ne
graf

15.29%

V žádném případě
graf

23.89%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 3127
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát