Klikněte zde
Dobrý den, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je sobota 20. července 2024 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Co se děje ve Vinařického ulici?

foto
Pyšnou siluetu kostela Sv. Gotharda v posledních měsících doplňovaly siluety těžkých zemních strojů. Foto Sláva Pilík

V souvislosti se změnou dopravního režimu ve středu města Slaného od 17. ledna, která potrvá až do dubna tohoto roku, se jistě mnozí občané ptají, proč tomu tak je, případně co se děje ve Vinařického ulici právě nyní, kdy byl vjezd od ulice U Brodu na náměstí uzavřen. Jak práce na složité rekonstrukci Vinařického ulice a historického mostku v její spodní části pokračují, to jsme se dozvěděli na slánské radnici.

Projekt rekonstrukce za celkovou sumu 20 milionů korun pokračuje podle harmonogramu a ani zima vydatná na sněhové srážky či mrazy tomu nezabránila. Převážně se totiž pracovalo pod zemí. Pod hlavní silnicí 1/16 která vede ulicí U Brodu byl proveden protlak potrubí o průměru 1,2 metru. To proto, že s ohledem na plynulost dopravy nebylo možno prostě jednoduše hlavní silnici po níž se po okraji Slaného valí jeden kamion za druhým, překopat. Podle starosty Slaného Ivo Rubíka si toto de facto důlní dílo zaslouží nebývalou pozornost. Nová štola pod touto hlavní silnicí je dlouhá asi 30 metrů a jde o velmi zajímavé dílo, jehož projektová dokumentace odhaluje historické dvě štoly včetně retenčních nádrží, které však už nestačí náporu splaškových vod jak ze všech panelových domů ve Vítězné ulici, tak odpadních vod z celé památkové zóny města. V současné době firma již ukončila podzemní práce a připravuje se na další práce na povrchu. Postupně dojde k rekonstrukci mostku, kterým se vjíždí do Vinařické ulice a dále pak na hlavní náměstí. Rekonstrukce má za úkol mostek provést do historizující podoby jednoobloukového mostu, který tady býval kdysi a například jej lze najít na historických rytinách té doby. Mostek po rekonstrukci mostovky a zajištění statiky bude obložen kamenem, aby dostatečně vytvářel iluzi tehdejšího starého mostu, který tu ve středověku vedl nad vodním příkopem před hradbami. V místě, kde kdysi stála v hradbách důležitá brána, bude vytvořen bastion, tedy část opevnění vystupující mimo hradby. Ten nebude průchozí, spíše bude sloužit jako vyhlídka a připomínka právě té jedné z nejslavnějších částí středověkého obranného systému města Slaného - Pražské brány.

Záměrem města bylo prodloužit stávající požární nádrž až k samému mostku, aby takto prodloužená vodní plocha připomínala vodní příkop, který tu kdysi byl. Zatím k tomu ale s ohledem na omezené finance nedojde, stejně tak nebude například změněno nevzhledné zábradlí kolem požární nádrže. Co bude ale dokončeno, to je poslední fáze rekonstrukce městských hradeb, na níž jsou v rozpočtu města i pro letošní roky vyhrazeny prostředky.

Novinkou je dále nápad umístit na nově zrekonstruovaný most jednu ze starobylých soch ze zahrady klášterního kostela. Není sice dosud rozhodnuto, která ze tří vhodných to bude, ale při rekonstrukci mostu se již pro ni provede základ a úprava místa, kde bude umístěna. Rozhodnutí, která ze soch tam bude stát, je na odboru kultury a památkové péče a jisté také je, že poměrně silně narušenou sochu bude nutné také pečlivě opravit. Z dalších plánovaných prací v rámci rekonstrukce Vinařického ulice je třeba také zmínit obnovu povrchů jak vozovky, tak chodníků. Ta bude provedena od ulice U Brodu až na úroveň objektu bývalé školy, která je nyní obytným domem čp. 15 u kostela Sv. Gotharda. „Vše se nám v tomto místě ještě nepodaří udělat, ale stále pokračujeme v duchu koncepce revitalizace historického jádra, na které se podílel profesor Sýkora společně s dalšími 17 architekty,“ vyjádřil se pro Slánské listy starosta Slaného Ivo Rubík s tím, že také ostatní vize na úpravu celého vstupního portálu do města dojdou naplnění tak, jak bude město schopno získávat další dotační peníze.

Sláva Pilík
30. 01. 2011, 17:11


Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

Dnes má svátek Vítězslav
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.08%

Spíše ano
graf

17.75%

Spíše ne
graf

15.29%

V žádném případě
graf

23.89%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 3127
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát