Klikněte zde
Dobré odpoledne, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je úterý 30. května 2023 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Výstavba kanalizace může přivést do Kvíčku a Kvíce též autobusy MHD

Kliknutím zvětšit
Pořádný kus pěšky to mají občané Kvíce a Kvíčku k nejbližší stanici autobusu. Ve Kvíčku a Kvíci by měly přibýt další čtyři. Foto Sláva Pilík

Patrně nejrozsáhlejší investiční akce - stavba kanalizace, vodovodu a rekonstrukce komunikací ve Kvíčku a Kvíci má kromě zlepšení životních podmínek přivést do těchto místních částí Slaného také to, čeho se občané západní části města nemohli dlouhá léta dočkat, totiž městskou hromadnou dopravu. K tomu, aby mohlo být ve Kvíčku i Kvíci vybudováno také několik autobusových zastávek ale vede ještě složitá cesta. Přesto dle informací ze slánské radnice existuje velmi reálná možnost, že se vše podaří, mnohamilionová investice bude profinancována a po nových komunikacích se budou projíždět kromě aut také autobusy MHD.

V současné době byla dokončena výstavba kanalizace a vodovodu ve Kvíčku a postupně se od začátku září začínají budovat i nové chodníky a povrch vozovek. Ve Kvíčku se také zároveň bude stavět nové dětské hřiště. Akce, o které jsme již obšírně informovali, znamená také nové veřejné osvětlení, staré elektrické vedení bylo položené pod zem. Rozsah prací byl enormní a téměř vše platilo ze svého rozpočtu město (dotaci z Evropské Unie na kanalizaci město odmítlo, protože by se to lidem nevyplatilo kvůli velkému povinnému zvýšení plateb za vodné a stočné - SL informovaly).

Vybudování kanalizace ve Kvíčku nemělo svou vlastní důležitost jen pro tuto část Slaného. Byla to logická podmínka dalšího pokračování tj. navázání kanalizace do ještě vzdálenější části města - Kvíce. Na rozdíl od investice ve Kvíčku pro Kvíc město Slaný získalo důležitou dotaci z Ministerstva zemědělství ČR ve výši 50 % uznatelných nákladů. Ministerstvo ale samozřejmě „přiklepne“ peníze až když bude provedena kolaudace kanalizace Kvíček, na kterou se stavba kanalizace Kvíc napojí. Na kanalizaci ve Kvíci přispěje také Středočeský kraj, který má tuto akci zařazenu ve svém plánu rozvoje kanalizací a vodovodů, a to částkou 1,536 mil. korun. V srpnu městská rada odsouhlasila krajský návrh smlouvy, tu nyní bude schvalovat krajské zastupitelstvo, což je prakticky formalita, a poté bude tato smlouva předložena na ministerstvo zemědělství jako další z předpokladů pro získání dotace. Podle starosty města je o dotaci již rozhodnuto, a proto si již firma, která pro akci kanalizace Kvíc vyhrála soutěž (Fisa Slaný), na začátku srpna přebrala staveniště. Celá akce má rozpočet 20 milionů.

Aby se co nejméně stavba dotkla života občanů a podnikatelů ve Kvíci, bude se dle našich informací nejdříve stavět v části Kvíce směrem od Přelíce. Po dokončení této první část se teprve přejde na náves ve Kvíci a výstavba bude pokračovat směrem do Kvíčku. Občané Kvíčku, kteří si již několik měsíců užili rozkopaných ulic a ruchu stavebních strojů, se nemusí bát, že toto bude pokračovat dalších sedm či osm měsíců, po které se délka výstavby další kanalizace předpokládá. Jak sdělil starosta Slaného, s firmou Fisa je smluvně ujednáno, že veškerá stavební technika nesmí jezdit přes Kvíček ulicí Na Chmelnici, ale zadem přes „Hrušku“, „Čubu“ a stejným směrem zpět.

Na otázku Slánských listů, zdali se při rekonstrukcích počítá do budoucna také s přivedením městské hromadné dopravy do Kvíčku a Kvíce, odpověděl starosta Slaného Ivo Rubík.

„Počítáme s tím a s jednatelkou firmy Fisa jsme jednali o možnosti takových úprav povrchů, aby tudy mohly projíždět autobusy. Chceme současnou panelovou cestu, spojku mezi Kvící a Kvíčkem (ulice Na Chmelnici - pozn. autora) přetvořit tak, aby ani s průjezdem autobusů tudy nebyl problém,“ řekl starosta. A kde by v tom případě byly autobusové zastávky? O možnosti MHD bylo již jednáno také s ČSAD Slaný a nabízí se trasa od sokolovny ve Kvíčku směrem do Tyršovy ulice. První nová zastávka by mohla být na začátku ulice Na Chmelnici a posléze další na konci ulice zhruba v místech, kde bude dětské hřiště. Trasa MHD by pak pokračovala k další zastávce na náves ve Kvíci a autobus by jel doleva na „Hrušku“, kde by byla také zastávka.

Předpoklad dokončení výstavby kanalizace ve Kvíci je v roce 2011 a je možné, že když vše půjde podle plánu, autobusová MHD by ještě téhož roku mohla provést svou první jízdu. „Určitě to ale bude nejpozději v roce 2012,“ potvrdil starosta.

Sláva Pilík
30. 09. 2010, 09:48


Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

Dnes má svátek Ferdinand
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.40%

Spíše ano
graf

17.76%

Spíše ne
graf

15.23%

V žádném případě
graf

23.62%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 2765
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát