Klikněte zde
Dobrý večer, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je středa 24. července 2024 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Město Slaný propustí téměř 20 úředníků a zaměstnanců

foto
Starosta Ivo Rubík nevidí jinou možnost než propustit úředníky. Foto Sláva Pilík

V souvislosti s návrhem nového rozpočtu města Slaného pro rok 2011 se nejvíce hovoří o razantním omezení počtu úředníků a zaměstnanců města. Slaný totiž už ví, že na výkon státní správy dostane od státu o 17,6 procenta méně prostředků na mzdy úředníků, než tomu bylo doposud. Jde o částku 5,6 miliónů korun a výsledkem tohoto faktu je, že vedení města rozhodlo o propuštění nejméně 16 úředníků města.

Jak vysvětlil na své tiskovce starosta Slaného Ivo Rubík, omezení příspěvku je výsledkem úsporných opatření, ke kterým nová vláda pod vedením premiéra Nečase přistoupila. Udržet pravidelný finanční příspěvek na výkon státní správy není možné a města či obce tedy museli v přípravě svých rozpočtů s tímto počítat. Slaný se rozhodlo jít cestou propuštění některých úředníků či zaměstnanců nikoliv tedy cestou snižování platů úředníkům, jako to podle neověřených informací má udělat například blízké Kladno. Propouštění jde napříč téměř všemi odbory úřadu, týká se také městské policie, i když počet strážníků zůstane stejný. Ihned po listopadovém jednání městské rady dostal tajemník úřadu Petr Kolačkovský za úkol vypracovat výpovědní smlouvy a tak ušetřit městu peníze, které na mzdy od státu nedostane. Jak řekl pro tisk Kolačkovský, není ale možné tak rychle situaci řešit. Úspory hledá tajemník nejen ve mzdách tím, že budou někteří lidé propuštěni, ale také jinde. Propuštěným úředníkům či zaměstnancům úřadu totiž náleží nemalé odstupné, mnohde větší než jsou zákonem stanovené tři měsíce. V některých případech se výpověď týká zaměstnanců, kteří brzy budou v důchodovém věku, což je pro ně citlivější, než by tomu bylo u úředníků mladších. V těchto případech ale bude muset město podle zákona vyplatit odstupné vyšší. Náklady spojené s vyplacením odstupného by tak měly dosáhnout až 1,3 miliónu korun. „Úspory se dají čekat spíše v roce 2012, než už v roce 2011,“ potvrdil také starosta s tím, že město nechtělo jít k úsporám mzdových prostředků cestou snižování platů, protože pak by přestalo být konkurence schopné. „Když porovnáme platy úředníků v Kladně a u nás, je to velký rozdíl a my si už nemůžeme dovolit dál snížit platy stávajícím zaměstnancům. Nechceme totiž o zbylé a kvalitní pracovníky přijít, protože při malých platech by mohli sami odejít jinam,“ vysvětlil přístup města starosta.

Na otázku zdali se tak masivní jednorázové propuštění tolika úředníků neprojeví ve kvalitě práce úřadu, odpověděl starosta města, že způsob propouštění je veden hlavně snahou neochromit výkon úřadu. „Toto opatření se nemůže projevit ve snížení kvality práce úřadu, ale může se samozřejmě stát, že se to projeví v některých výkonech směrem k veřejnosti, jako jsou například čekací lhůty na vyřízení a podobně,“ varuje Ivo Rubík.

Hlavní odpovědnost jak mzdové prostředky úřadu ušetřit je ale samozřejmě na tajemníkovi městského úřadu Petru Kolačkovském. „Výpovědi připravujeme po dohodě s vedoucími odborů prakticky okamžitě. Každá prodleva totiž město stojí peníze. Pravdou je, že výpovědi musí také schválit odborová organizace, ale nepředpokládám, že by naše opatření nepodpořili,“ řekl tajemník. Většině propuštěných úředníků začne běžet od prosince dvouměsíční výpovědní lhůta. Pak mají dle zákona právo nejméně na tři měsíční platy odstupného a někteří propuštění ještě dostanou další částku ve výši jednoho či více měsíčních platů podle toho, kolik odpracovali v úřadu let. Propouštění se netýká jen šestnácti zaměstnanců - úředníků, kteří vykonávají více či méně práci v oblasti státní správy, ale také běžných zaměstnanců. Tajemník pro tisk potvrdil, že aby dosáhl požadované úspory ve mzdových prostředcích, bylo nutno přistoupit k propuštění dalších tří zaměstnanců například z organizací, které zřídilo město a které také financuje.

V posledním měsíci roku, před vánočními svátky je jistě propuštění z práce pro všechny, kterých se to týká, velmi nepříjemným faktem. Jak ale starosta i tajemník úřadu společně říkají, s ohledem na snížení mzdových prostředků není možné jednat jinak. Mezi propuštěnými dvojnásobně převažují ženy. Je to ale logické, právě ženy totiž ve stavu slánských úředníků znamenají zhruba osmdesát procent celkového počtu zaměstnanců.

Sláva Pilík
30. 12. 2010, 10:46


Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

Dnes má svátek Jakub
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.05%

Spíše ano
graf

17.76%

Spíše ne
graf

15.30%

V žádném případě
graf

23.89%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 3131
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát