Klikněte zde
Dobrý večer, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je středa 24. července 2024 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Jak se daří odvolanému řediteli Tomáši Sojkovi?

Kliknutím zvětšit
Mgr. Tomáš Sojka. Foto Vladimír Rogl

Zemětřesení, které způsobilo nové vedení Středočeského kraje v krajských zdravotnických a sociálních zařízeních, zasáhlo i náš region. Mezi odvolanými kapacitami byl i ředitel Domova Pod Lipami Smečno (poskytovatel sociálních služeb) – Mgr. Tomáš Sojka, který dostal „padáka“ k 31. květnu. Na jeho místo nastoupil znovu Bc. Šála, který byl odvolán před třemi lety.

Od té doby uplynuly 4 měsíce a nás zajímalo, jak situaci vidí odvolaný ředitel. Podotýkám, že až dosud jsem s ním, na rozdíl od obyvatel smečenského Domova seniorů, kteří si mne v září pozvali na „kobereček“, nemluvil.

Jakou formou jste byl ze svého místa odvolán?

Na mé místo bylo vyhlášeno výběrové řízení v době, kdy jsem ještě byl ve funkci, aniž by mi dal kdokoliv cokoliv vědět. Zjistil jsem to náhodou při návštěvě webových stránek zřizovatele – tedy Středočeského kraje, kde jsem v únoru našel v rubrice o volných pracovních místech vyhlášení výběrového řízení na moje místo. Samozřejmě, že jsem ptal lidí na tomto odboru a tam mi řekli, že je to sice hrozný, ale že s tím nemohou nic dělat, protože to vyhlásil sám hejtman – resp. krajská rada.

Dostal jste výpověď?

Dva měsíce jsem čekal, kdo konkurz vyhraje. Sám jsem se za těchto ohyzdných okolností do výběrového řízení nehlásil, protože proč by ho vypisovali, když bych ho eventuelně mohl vyhrát já? Nový ředitel nastoupil 1. června a podle zákoníku práce by měl tomu starému nabídnout adekvátní pracovní zařazení přiměřené kvalifikaci a zkušenostem, ale žádné místo se pro mne nenašlo. Považuji ale za logické, že starý ředitel s novým nezůstává a je to vlastně v pořádku, protože dva kohouti nemohou být na jednom smetišti. Ze strany nového ředitele Šály to byl naprosto legitimní krok, protože já bych to udělal taky. Dostal jsem tedy výpověď s odůvodněním, že se pro mne nenašlo adekvátní místo - s dvouměsíční výpovědní lhůtou, která začala od července. Od září jsem tedy na Úřadu práce.

Měl jste nějaké signály, že s Vaší prací nový hejtman nebo někdo z rady není spokojen?

Vůbec žádné signály nebyly a odbor sociálních věcí s řediteli v podstatě nekomunikoval téměř čtyři měsíce, protože na kraji se měnili lidé stejným způsobem jako později u nás. Pak byli odvoláváni ředitelé nemocnic, muzeí, atd., což jsou už dneska desítky lidí. S novým vedoucím odboru – panem Dr. Grüntalem jsem se viděl pouze dvakrát. Někdy v březnu byla u nás ve Smečně schůzka všech ředitelů sociálních služeb pobytových pro mentálně postižené lidi. Tam se na mě hezky usmíval a potřásl mi rukou. A za týden jsem se dozvěděl, že na moje místo bylo vyhlášeno výběrové řízení.

Když jsem byl v Domě seniorů ve Smečně, projevovali někteří senioři nadšení z návratu staronového ředitele a radost nad Vaším odvoláním. To Vás tak moc neměli rádi?

No, já bych to řekl asi takhle: já jsem nastupoval po řediteli, který byl odvolán pro velkou nespokojenost ze strany zřizovatele. Mohu potvrdit, že nedostatky v zařízení byly – týkaly se organizace práce, kvalifikace personálu, porušování práv klientů, atd. To vše jsem začal řešit okamžitě po svém nástupu , ale žádný klient ani zaměstnanec ode mne neslyšel špatné slovo o bývalém řediteli, protože to já nedělám. Řekl jsem si, že jsem na nějaké startovní čáře a že se svým novým pracovním týmem půjdeme kupředu.

Jak byl tedy odvolán Váš předchůdce?

Tehdejší ředitel p. Šála byl odvolán a byl určen zástupce, který mu tam vytvořil pracovní místo. Teprve pak byl vyhlášen konkurz, do kterého jsem se přihlásil. Když jsem tam nastoupil, tak on už tam jako zaměstnanec byl a já jsem toto pracovní místo zrušil a on dostal tříměsíční odstupné. Na rozdíl ode mne, který odstupné nedostal žádné. Když totiž starý odvolaný ředitel zůstává s tím novým, tak to není standardní situace. Normální by bylo, kdyby starý ředitel šel do důchodu a zařízení vzkvétalo, potom bych si takového ředitele určitě ponechal minimálně na rok, aby mi předal své zkušenosti. Toto ale nebyl ten případ. Vy jste se ale ptal na lidi. No, asi měli pana Šálu rádi. No, a já jsem tam přišel jako ten zlý – v jejich očích někým dosazený – a snad proto na mne zaměstnanci i klienti posílali podepsané i anonymní stížnosti a naopak petice proti odvolání mého předchůdce. Myslím, že se hned od začátku rozhodli mi nic nedat jen tak zadarmo. Usoudili, že jsem byl na post ředitele dosazen hejtmanem Bendlem, ale já jsem přitom pana Bendla v životě neviděl a ani jsem jsme se nepotkali. Teď už o mně ale zřejmě ví. S nálepkou „modrého ptáka“ - aniž bych byl v jakékoliv straně – jsem tam bojoval dva a půl roku. Snažil jsem se kvalitní prací o nějaký posun tohoto zařízení směrem k modernějšímu pojetí sociálních služeb, což se mi v průběhu dvou a půlletého působení relativně dařilo. Měli jsme to ovšem rozfázováno na 8 – 10 let, abychom se dostali do nějaké normy, protože toto zařízení patřilo k jednomu z nejhorších ve Středočeském kraji, a proto také bývalý ředitel byl odvolán.

Kromě Vás bylo odvoláno více ředitelů. Jak to vnímáte? Byla to nějaká akce „kulový blesk“?

Pokud můžu mluvit úplně natvrdo, tak je třeba říci, že v roce 2008 se zásadně změnila politická situace v kraji a vládne ČSSD spolu s komunisty. Klidně to tam napište. Já se domnívám, že existují přímo seznamy lidí - jako jsem já – a zřejmě buď komunisté nebo někdo z řad členů ČSSD tyto lidi ze seznamu chtějí zlikvidovat. Propouštěni ovšem nebyli jen ředitelé. Vždyť i z týmu, který jsem já vybudoval, tam nezbyl nikdo. Všichni dostali výpověď. Byl na ně vytvářen nátlak, že budou zlikvidováni jiným způsobem, když nepodepíší. Dá se říci, že své výpovědi podepsali pod tímto tlakem.

Stěžoval jste si?

Ano. Svou stížnost jsem posílal přímo na odbor stížností a petic na Krajském úřadu a adresoval jsem ji i zastupitelstvu a výboru pro sociální věci. Stěžoval jsem si mimo jiné na okolnosti, průběh a výsledky výběrového řízení nového ředitele, kde se podivuji nad tím, že to vyhrál člověk, který byl před třemi lety odvolán pro vážná pochybení v práci ředitele, ale dostal jsem odpověď, ve které mi vlastně napsali – přeloženo do češtiny – že podmínky určuje rada, která ani nemusí výběrové řízení vyhlašovat, protože si může vybrat koho chce.

Co dělá propuštěný ředitel v době krize pět měsíců po propuštění?

Nejdřív jsem si chtěl pořádně odpočinout - protože ty měsíce před tím jsem pracoval v atmosféře plné stresu - a porozhlížel jsem se po nějaké práci. A žádnou jsem nenašel.

Jaké jsou Vaše další plány a úmysly?

Budoucnost nevidím moc dobře ani růžově, protože pokud chci zůstat v oboru – a já si myslím, že bych měl, protože problematice rozumím, žádný z ředitelů, kteří v tomto regionu zbyli, mě nezaměstná, protože by mohl kvůli mně přijít o práci. A já ty lidi naprosto chápu, protože nad nimi visí Damoklův meč. Hledám práci odpovídající mé kvalifikaci v Praze, ale přišla, bohužel, krize a s prací je velikánský problém i tam. Víte, to je likvidace nejen profesionální, ale i lidská, protože někteří senioři říkali novému hejtmanovi, že jsem je šikanoval a tuto lež si ve Středočeských listech přečetlo dost lidí. Neresignuji, ale už jsem z toho všeho unavený, nehledě k tomu, že potřebuji nějaký příjem, abych uživil rodinu. O zdravotních problémech se snad už ani nebudu zmiňovat. Čas rychle ubíhá a lidé mají obavy, protože nový hejtman vytvořil kolem sebe atmosféru strachu. Dosazují se noví lidé a staří jsou vyhazování bez ohledu na to, zda to byl odborník nebo neodborník.

Co byste dnes vzkázal seniorům ve Smečně?

Co bych jim vzkázal? Dnes už nic, protože je mi těch lidí, kteří tímto způsobem jednají a nenávidí - upřímně líto. Je smutné, když se ve svém požehnaném věku snaží kazit život i někomu jinému.

Vladimír Rogl
11. 12. 2009, 11:20


Hodnocení článku:


5 b. = skvělý  4 b. = dobrý  3 b. = ujde  2 b. = nic moc  1 b. = slabý

Počet hlasujících: 3. Čtenáři celkem udělili: 4 bodů. Průměrný počet bodů: 1.33

Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

Dnes má svátek Jakub
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.05%

Spíše ano
graf

17.76%

Spíše ne
graf

15.30%

V žádném případě
graf

23.89%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 3131
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát