Klikněte zde
Dobrý den, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je pondělí 16. března 2026 Přesný čas: 00:00:00
Katalog míst. firem
Z okolí Slánska

Kniha na prosinec - Hrdý Budžes.

Je září, první hodina literatury. Dostáváme seznam knížek, které máme za rok přečíst. Na každý měsíc jednu. Některé už mám přečtené a tak si je s radostí škrtám. Aspoň mi zbude více času na ty ostatní.
    I když padající listí značí, že je teprve listopad, už jdu do knihovny pro knihu na prosinec. Hrdý Budžes – Irena Dousková. Ha, Budžes, to bude asi něco o Indiánech, říkám si naivně. V knihovně mě to vždycky baví.         Koukám se na knížky, všude je ticho a klid. Našel jsem jí. Uff, je tenká. To přečtu raz dva a bude vystaráno.
    Jedu autobusem domů. Nedá mi to a nahlédnu na první stranu. Příběh vypráví dítě. Malá Helenka Součková. Vlastně se jmenuje Freisteinová, po svém tatínkovi, ale toho nezná. Stydí se tedy za to, že se jmenuje jinak než maminka a tak si říká Součková. Celý příběh se odehrává v sedmdesátých letech. Helenčina maminka Kačenka se svým přítelem Pepou hrají v divadle. Koncem knihy je ale Kačenka z tohoto divadla vyhozena. Na víkendy jezdí celá rodina za babičkou a dědečkem do Zákopů. V poslední kapitole se všichni dozvíme, že se stěhují do Prahy a Helenka je z toho neuvěřitelně šťastná.
    Zajímalo mě, co to tedy je – Budžes. O Indiánech kniha nebyla, tak co to může být. Vše je v poslední kapitole: „Hrdý Budžes nebyl ani Indián, ani partyzán. Hrdý Budžes nebyl vůbec. Je to jen hrdý buď, žes. To je ještě horší než kdyby to byl komunista.“
    Kniha mě natolik zaujala, že jsem hned běžel do knihovny pro další pokračování – Obětin byl Rusák. To teď čtu a je stejně dobrá jako ta předešlá. Z Helenky už je studentka gymnázia a popisuje své zážitky z Prahy.
    No a kniha na leden? Do ledna času dost…

Fotografie:

Kliknutím zvětšit
.

Vojtěch Kašpar, Gymnázium Slaný, 9. ročník
23. 11. 2009, 07:38


Hodnocení článku:


5 b. = skvělý  3 b. = dobrý  2 b. = ujde  1 b. = nic moc  0 b. = děsný

Počet hlasujících: 4. Čtenáři celkem udělili: 13 bodů. Průměrný počet bodů: 3.25

Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit jako účastník soutěže nebo jako běžný čtenář.

Dnes má svátek Elena
 
NAŠE ANKETA:
Které rubriky máte ve Slánských listech nejraději?

Zpravodajství
graf

9.82%

Společenský servis (narození, úmrtí)
graf

16.56%

Příběhy zdejších lidí
graf

7.36%

Kultura
graf

8.59%

Sport
graf

7.98%

Putujeme po vesnicích
graf

9.20%

Historie
graf

8.59%

Včera a Dnes
graf

7.98%

Významná výročí
graf

11.66%

Na Slánsku před sto lety
graf

12.27%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 163
+-
 
OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítOtevřítOtevřítReklamaOtevřítReklamaOtevřítReklamaOtevřítOtevřítOtevřít
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát