Klikněte zde
Dobrý den, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je středa 24. června 2026 Přesný čas: 00:00:00
Katalog míst. firem
Z okolí Slánska

LITUJI, Jiří...



~ LITUJI, Jiří… ~

(48)


Už je mi jednou tolik,

než dožil jste se Vy,

už je mi mnohem víc.

I po mně brzo bude veta...


Však jestli mohu litovat

a z duše pravdu říct,

pak všechna svá poslední léta

já věnoval bych vám.


~


Vy byste věděl, co s tou bídou,

jak sklidit tento čas,

jak vyrovnat se s boží křivdou,

probudit touhu v nás.


Jak s nimi zmoudřet

a s úctou chodit světem,

jaký jim smysl dát.


Vy dožít se mých let;

básně psal byste svým dětem;

vy byste se měl, Jiří, rád!


~


Kdybych já mohl pár let vzít

a darovat je Vám,

mít sílu a moc osudu

- já umažu je hned.


To proto, že být v duši sám,

je horší než být kmet.


Je těžké každé ráno vstát

a „nebýt“, jak Vy, s námi,


že, jak Vy, za zdí hřbitova

jsme ve světě tak sami...

Že neumím, tak jako Vy,

odejít včas a mlád…


Vy byste nebyl jako já;

každý den končit v slzách svých,

každého dne se bát!


~


V zahradě trýzně usychám,

plevelem bázně obklopen,

živých výčitek jsem plotem svým,

sám sobě jsem zlým snem!


~


Za jeden veršík od Vás, Jiří,

já dal bych Vám pár let,

za jediný Váš krásný verš

já dal bych rád svůj svět.


Jen pro Vás bych to udělal;

zbavit se tíhy hany...

probdělých nocí bych se vzdal,

tak zbytečných jak flámy…


~


Leč nevím, jestli byste chtěl

života mého půlku,

vždyť Vy jste život naplnil,

jak básník svoji lulku,


Vy jste svůj život naplnil,

a já Boží moc nemám…

však nemám ani důvod žít,

ani kouzelnou hůlku.

Jaromír František Julián
10. 02. 2026, 21:27


Hodnocení článku:


5 b. = skvělý  4 b. = dobrý  3 b. = ujde  2 b. = nic moc  1 b. = slabý

Příspěvek ještě nebyl hodnocen

Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

J.F.Julián - 27. 03. 2026, 19:47:33
pokračuji pro zvědavé... ok, dožil jsem se, ale těsně! Venku jsem upadl a rozbil si hlavu, když mi ji v nemocnici šili tak lékař říkal že jsem spadl tak blbě, že jsem si málem zlomil vaz! NU VOT, nejhorší je že se nemám na co těšit, nic pro co by ráno vstával, ale kdo čte mé básně, tak už mě zná

J.F.Julián - 10. 02. 2026, 21:29:30
anotace
Tuhle báseň jsem napsal když mi bylo 48 let. Byla myšlena doslovně a zcela vážně. Dnes je mi 66 let a trvám na tom,
že žiji, nebo spíš živořím, zbytečně. Kartářka říkala že zemru v 66 letech-za poslední 3 měsíce jsem měl 3 mrtvice,
a 6.3. mi bude (?) 67...

Dnes má svátek Jan
 
NAŠE ANKETA:
Jaká služba, zařízení nebo aktivita vám ve Slaném nejvíce chybí ?

Více restaurací a kaváren
graf

20.00%

Kulturní akce pro dospělé
graf

17.78%

Akce pro děti a mládež
graf

11.11%

Sportovní vyžití
graf

17.78%

Lepší parkování
graf

17.78%

Více zeleně a odpočinkových zón
graf

15.56%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 45
+-
 
ReklamaOtevřítOtevřítOtevřítOtevřítOtevřítOtevřítOtevřítOtevřítOtevřítOtevřítOtevřítOtevřítReklamaOtevřítOtevřítReklamaOtevřít
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát