Kliknte zde
Dobrý den, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je sobota 27. února 2021 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska
logo

Město Velvary

Míst.části: Velvary, Velká Bučina, Malá Bučina, Ješín
Počet obyvatel: 2932 (leden 2009)
Adresa MěÚ: Nám. Krále Vladislava 1, 273 24 Velvary
Tel.: 315 617 001, fax: 315 617 000
Skype: mestsky.urad.velvary
Úřední dny : Po, St - 8-11, 12-17 hodin
Starostka: Ing. Jitka Linhartová
E-mail: el.podatelna@velvary.cz, Web: www.velvary.cz

Začala I.etapa obnovy stromů na náměstí

Po zimním období byl posouzen stav stávajících stromů – lip – na velvarském náměstí a byl zahájen prořez těchto stromů metodou „hlavový řez“. Tento pohled na stromy se jeví poněkud drasticky, ale používají ho i jiná města při údržbě stromů v centrech měst. Při práci bylo zjištěno, že většina zapěstovaných hlav na větvích je ztrouchnivělá a hniloba se rozšiřuje i do větví a kmenů. Z dlouhodobého hlediska jsou tyto stromy kvůli špatnému zdravotnímu stavu neperspektivní a proto se město rozhodlo postupně zahájit jejich obnovu novou výsadbou. Celkem bude v I.etapě vysázeno 11 nových stromů.

Pro novou výsadbu byla zvolena lípa velkolistá – Tilia plathyphyllos 'Pannonia'. Tyto stromy nebudou v dospělém věku dosahovat tak velikého vzrůstu jako stávající, neboť se jedná o kultivary, které dorůstají do výšky cca 4 m. To znamená, že nebude muset docházet ke zbytečnému zkracování větví a tím k poškozování přirozeného růstu koruny jako u stávající druhů lip (Tilia platyphyllos a Tilia cordata), které dorůstají výšky až 30 m. Rozvětvené kořeny stávajících stromů navíc mnohde zasahují a poškozují sklepní prostory přilehlých domů jež se nacházejí pod chodníky. Většina kmenů je prohnilá a jedna lípa před prodejnou hraček musela být kvůli havarijnímu stavu již poražena.

Finanční náklady I.etapy činí kolem 35 tis. Kč a jsou hrazeny z rozpočtu města. Stromy byly zakoupeny v Obříství u firmy ARBOEKO. Dovoz zajistili naši hasiči a sázení stromů provádí městská technická četa. Obměna stromů na náměstí bude pokračovat na podzim a příští rok. Všechny stávající stromy budou nahrazeny a dojde i k doplnění stromů, které byly v minulosti pokáceny bez náhradní výsadby. Stávající stromy budou káceny průběžně, aby naše náměstí nezůstalo bez zeleně.

Věříme, že velvarští občané obměnu stromů na náměstí pochopí a budou se k nové výsadbě náležitě a ohleduplně chovat. Některé nově vysázené stromy např. ve Slánské ulici a podél Bakovského potoka k mateřské škole byly zejména mládeží poškozovány.

Fotografie:

Kliknutím zvětšit
nově vysázené stromy
Kliknutím zvětšit
původní lípy
Kliknutím zvětšit
práce provádí městská četa
Kliknutím zvětšit
prořez stromů
Kliknutím zvětšit
nová výsadba
Kliknutím zvětšit
nová výsadba

16. 04. 2010, 10:27
Jan Bernášek a Libor Šulc


Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

Dnes má svátek Lumír
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

44.84%

Spíše ano
graf

17.50%

Spíše ne
graf

14.16%

V žádném případě
graf

23.50%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 2034
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát