Klikněte zde
Dobré odpoledne, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je sobota 25. května 2024 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska
logo

Město Smečno

Adresa: Nám. T.G.M. 12, 273 05 Smečno
Tel.: 312 547 856, fax: 312 547 823
Úřední dny:
Po, St 8.00-11.30 12.00-17.00, Út 8.00-11.30 12.00-15.00
E-mail: mesto.smecno@quick.cz
Web: www.smecno-mesto.cz
Starostka: Pavla Štrobachová, Počet obyvatel: 1875

Město Smečno nabízí veřejnou službu

Pevně doufám, že jste si mnozí z vás povšimli, jak se městská policie vypořádala s autovraky a že jich nebylo málo. Jen cestou ze Slaného k budově městského úřadu jsem napočítal tři autovraky a jeden z nich snad symbolicky odpočíval před branami starého hřbitova. O pořádek ve městě se nestará pouze městská policie, ale především pracovní četa ve složení p. Sirota, p. Štýbr a p. Kotek. Každý den je můžeme potkat při úklidu města, a i když svou práci dělají velice dobře, není v jejich silách nyní v létě posekat každý trávník nebo ostříhat keř. Na tomto místě bych chtěl poděkovat těm z vás, kteří dobrovolně pomáhají udržovat pořádek ve městě např. úklidem veřejného prostranství.

Nicméně ani toto společné úsilí nestačí, a proto se město rozhodlo zřídit veřejnou službu. A co že je to ta veřejná služba? Veřejná služba je šancí pro lidi, kteří jsou déle než půl roku v hmotné nouzi a díky účasti ve veřejné službě si zvyšují vlastní příjem. Veřejnou službu zavedla novela zákona o pomoci v hmotné nouzi od 1. ledna 2009. Vedle veřejně prospěšných prací, krátkodobého zaměstnání a dobrovolnické služby doplňuje možnosti zachování pracovních dovedností u lidí, kteří jsou dlouhodobě ve stavu hmotné nouze. Veřejnou službu může zřizovat obec a pomáhají jí při tom úřady práce. Veřejnou službou se rozumí pomoc obci v záležitostech, které jsou v jejím zájmu, konkrétně při zlepšování životního prostředí, udržování čistoty ulic a jiných veřejných prostranství, či pomoc v oblasti kulturního rozvoje a sociální péče. Ti, kteří veřejnou službu vykonávají, nejsou v pracovněprávním vztahu, za práci nedostanou odměnu, ale činnost se jim zohledňuje při poskytování dávek pomoci v hmotné nouzi. Podle platné legislativy lidé, kteří jsou dlouhodobě nezaměstnaní a pobírají dávky v hmotné nouzi déle než půl roku, mají nárok pouze na tzv. existenční minimum, tj. 2 020 Kč. Pokud si občané chtějí tuto dávku zvýšit, mohou pro obec vykonat jakoukoliv prospěšnou práci včetně veřejné služby v délce 20 hodin za měsíc. Za to mají nárok na 3 126 Kč, tedy na tzv. životní minimum.

Veřejná služba jako nový typ činnosti, díky které si mohou dlouhodobě nezaměstnaní zlepšit finanční situaci, je příležitostí také pro obce. Kromě pomoci lidem ve složité životní situaci si obce díky veřejné službě mohou zlepšit obecní prostory, životní prostředí či kvalitu sociálních služeb, zkvalitnit podmínky pro každodenní život obyvatel a zvýšit tak atraktivitu území pro turisty či podnikatele. Jediným výdajem obce při zaměstnávání osob v hmotné nouzi je pojistné kryjící odpovědnost za škodu na majetku nebo na zdraví, kterou osoba vykonávající veřejnou službu způsobí nebo jí bude způsobena. Přesto i na tento jediný výdaj poskytuje Ministerstvo práce a sociálních věcí dotaci.

Případní zájemci o veřejnou službu mohou kontaktovat tajemníka MěÚ Smečno, který jim poskytne bližší informace.

21. 09. 2009, 08:22
Ing. Martin Dušák, tajemník


Hodnocení článku:


5 b. = skvělý  4 b. = dobrý  3 b. = ujde  2 b. = nic moc  1 b. = slabý

Článek ještě nebyl hodnocen
Dnes má svátek Filip
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.25%

Spíše ano
graf

17.61%

Spíše ne
graf

15.26%

V žádném případě
graf

23.87%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 3066
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát