-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ondřej Špalek, Kladenský deník, vyšlo 27.10. 2006
Rezek psal o zatracených parchantech
Jedenapadesátiletý Jiří Rezek pracuje na ruzyňským letišti. Kladeňáci ho ale mohou znát spíše jako hudebníka a spisovatele. V minulých dnech vydal svou druhou knihu.
Její počátek je vsazen do současnosti. Dospělý člověk se po letech vrací do vesnice na Příbramsku, kde jako kluk nějaký čas žil v dětském domově. Se vzpomínkami na toto místo se pak prolíná celý děj. V šedesátých letech minulého století vládl dětskému domovu tvrdou rukou ředitel přezdívaný Soudruh.
Hlavní protagonista se zde zpočátku snaží alespoň přežít, časem se mu však podaří díky víře v sebe sama dostat z téměř beznadějného postavení. Vyprávění je hlavně o pocitech dítěte, postiženého vadou řeči, které si „vyhlédl“ samotný šéf ústavu.
Příběh je zajímavý tím, že hlavní hrdina je sám autor. Jiří Rezek v dětství skutečně prožil dva roky v dětském domově, který ovládal despotický ředitel. „Devadesát procent příběhu jsou věci, které se skutečně udály. Jméno místa a postav jsem ale změnil,“ uvedl autor.
Jeho kniha je prý určena všem věkovým kategoriím. „Každý si v tom najde něco pro sebe. Píši to jako desetiletý kluk, ale jsou tam postřehy dospělého člověka,“ dodal.
Rezek už má na kontě knihu Thienfeld, která pojednává o kladenské čtvrti pověstné drsným životem jejich obyvatel.
Určitě ano
43.06%
Spíše ano
17.75%
Spíše ne
15.28%
V žádném případě
23.92%
12. 10. 2017, 12:10
12. 10. 2017, 12:08
12. 10. 2017, 12:01