Kliknte zde
Dobré odpoledne, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je pátek 22. října 2021 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Nejkrásnější prázdniny

Je poslední den školní docházky v 9. třídě, v ruce držíme vysvědčení, děkujeme vyučujícím, oni nám přejí pěkné prázdniny a ty jsou tady!

    Hned první prázdninový den jsme odjeli se sestrami a maminkou na týdenní pobyt do podnikové chaty k Máchovu jezeru. Po třech hodinách jízdy jsme si prohlídli chatu a byli jsme spokojeni s jejím vybavením. Dny byly slunné, koupání v jezeře jsme střídali procházkami v lese, prohlídkou města a návštěvou kina. Než jsme se nadáli, byl tu den odjezdu.

    Doma jsme se dlouho nezdrželi a rozjeli jsme se k dědovi a babičce do jihozápadní části hornatiny Brd. Tam se v minulých měsících, v blízkosti obcí Číčov, Trokavec a dalších, jednalo o umístění radaru.

    Jakmile jsme se ocitli na místě, chodili jsme hlavně do lesa. Tentokrát již rostly houby, hlavně hříbky, křemenáče, lišky, klouzci letos ojediněle. Dobře, že jsme na ně chodili, neboť po třech nedělích nastalo sucho, a bylo po houbách. V následujících dnech dozráli borůvky, nasbíral jsem deset litrů. Odměnou byly koláče a menší finanční obnos.

    Skoro každý den jsme s kamarády ze sousedství jezdili na kolech, chodili na procházky a koupali se v bazénu. Když se šeřilo a nebyl vítr, rozdělali jsme malý oheň, sledovali žhavé uhlíky a přitom opékali vuřty a chléb.

    Každý týden jsme jezdili na výlet po okolí. Nejblíže je zámek Kozel s pěknou parkovou úpravou. Asi jednu hodinu jízdy autobusem od Plzně v Teplé se zase nachází rozlehlá stavba kláštera s velkou knihovnou. Méně času jsme měli na prohlídku Domažlic. Tam jsme také navštívili historickou věž na náměstí. Po dřevěných schodech jsme se za chvíli dostali na její vrchol, kde nám odměnou byl krásný rozhled po okolí města. Stejně tomu bylo po několika dnech v Klatovech. Na věž jsme vyšlapali 220 kamenných schodů, ale výhled stál za to. U náměstí, hned za kostelem, jsem byl poprvé v katakombách, kde v otevřených rakvích ležely ostatky bohatých měšťanů.

    Také mě upoutala prohlídka pivovarského muzea v Plzni, kde je možné zhlédnout dřívější výrobu piva. Voda se získávala z několika desítek metrů hluboké studny. Místo chladírenského zařízení sloužily ledové kry, vysekané v zimě z boleveckého rybníka v Plzni. Aby brzy neroztály, ukládaly se do druhého sklepního podlaží.

    Překvapením v dalších dnech byla pro nás milá návštěva. Prastrýc přivezl 95-ti letou prababičku a její o 2 roky starší sestru, naší prapratetu. Popovídali jsme si, zavzpomínali na příbuzné a společně jsme vyfotografovali.

    Ke konci prázdnin vyhlašuje místní knihovna soutěž v kreslení. Vždycky jsme se do ní zapojili, obsadili přední místa a obdrželi pěkné knihy. Tak tomu bylo i letos. Poslední prázdninové dny jsme byli doma, neboť jsem se těšil na zavedení internetu a museli jsme si zvyknout na domov, všední dny a školu.

    Teď je za námi pár měsíců školního roku, přede mnou 37 témat z českého jazyka. Vybírám 32 téma, neboť poslední prázdniny byly zatím moje nejkrásnější, nejpestřejší a klidné i proto, že jsem se dostal na střední školu.

 

Fotografie:

Kliknutím zvětšit
Mirošov

Jiří Holec, OA Slaný, 1. ročník
21. 12. 2009, 19:30


Hodnocení článku:


5 b. = skvělý  3 b. = dobrý  2 b. = ujde  1 b. = nic moc  0 b. = děsný

Počet hlasujících: 10. Čtenáři celkem udělili: 46 bodů. Průměrný počet bodů: 4.6

Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit jako účastník soutěže nebo jako běžný čtenář.

Dnes má svátek Sabina
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

44.78%

Spíše ano
graf

17.49%

Spíše ne
graf

14.23%

V žádném případě
graf

23.50%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 2213
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát