Kliknte zde
Dobrý večer, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je pátek 22. října 2021 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Bez starostí, u potoka.

Stejně tak jako každý mám už za sebou spoustu krásných prázdninových dnů. Na první pohled těžko mezi nimi vybírat ty nejbáječnější. Když se ale opravdu zamyslím, dojdu až tam, kam mnohým ani paměť nesahá.

Jako malinká jsem byla zvídavá a vnímavá ke svému okolí. Pozorovala jsem s ohromným zájmem všechny detaily - v lese kytičky, houby a stromy, doma pak s drobným odstupem porcelán a broušené sklo ve vitrínách o které maminka stále ještě vzorně pečuje  =).

 Možná pro mou vnímavost si dodnes všechny tyto detaily dobře vybavuji. Podobně tak i léto, které jsem nakonec bez výčitek označila jako nejkrásnější. Pamatuji si jej jako jediné z mála strávených s prarodiči z matčiny strany. Byly mi právě čtyři roky.

Dobře jsem znala okolí naší chaty v Podkozí a skutečně jsem to tam milovala. Úžasné místo pro zvídavé, malé dítko. Pod kopcem zurčí potůček, za chatou se pozvolna svažuje rokle, opodál stojí dřevěný srub a všechno kolem halí do příjemného klidu a ticha husté lesy. Takové, ve kterých najde se od holubinek po hříbky, stejně jako od žabiček po lišky nebo oblíbené veverky.

Bez váhání si vybavím i milé "tety" od vedle. Dodnes nevím, kam jedna z nich chodila na nejkrásnější hříbky v celém okolí. A druhá zase pekla ten nejvoňavější borůvkový koláč. Takové prázdniny s koláčem - to se ví - jsou ty nejlepší. Babička se starala o kytičky a raději mě k nim nepustila, představa, že bych jí pošlapala její milované konvalinky? =)

Největší veselí vypuklo, když jsme se sešly všechny tři - tedy já a mé dvě starší sestřenice. To bylo her, pošťuchování, nápadů ale i dohad. Představte si - tři holky a jen dva kovbojské klobouky! Taková tragédie. I když padla domluva, že chvíli ta, pak zase ona, nikdy se nepodařilo plán dodržet. Když se ale odložily klobouky a panoval mír, vzal nás dědeček zasadit strom. Nevím, jestli tam ještě roste a je z něj velký dub, nebo jestli ho zima utrápila, ale tehdy jsem měla jasno! Bude to ten nejkošatější a nejvyšší strom v celém okolí.

Mohla bych vyprávět týden a nedošla bych konce. Jsou to také mé nejúžasnější a jediné zážitky z těchto míst. Po smrti prarodičů se chata prodala a teď je obehnaná moderním plotem, který u příjezdové cesty poslouchá na ovládání, konvalinky nezdobí babiččin záhon a jistě se tam nepeče ten voňavý, borůvkový koláč.

I přes prázdniny prožité u moře nebo na táborech po celém světě dobře vím, že takové, jako byly tyto už nikdy jiné nebudou. Prázdniny bez starostí, bez nešťastných tváří, bez hluku a stresu. Jen klid, potůček, lesy a veselý dětský smích...

Fotografie:

Kliknutím zvětšit
Dnes bych chtěla "tetky" recept :D
Kliknutím zvětšit
z googlu, ale z Podkozí :D

Kateřina Helena Oslejšková, Gymnázium Slaný, 2. ročník
02. 12. 2009, 22:39


Hodnocení článku:


5 b. = skvělý  3 b. = dobrý  2 b. = ujde  1 b. = nic moc  0 b. = děsný

Počet hlasujících: 9. Čtenáři celkem udělili: 45 bodů. Průměrný počet bodů: 5

Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit jako účastník soutěže nebo jako běžný čtenář.

Dnes má svátek Sabina
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

44.78%

Spíše ano
graf

17.49%

Spíše ne
graf

14.23%

V žádném případě
graf

23.50%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 2213
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát