Klikněte zde
Dobré odpoledne, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je neděle 26. května 2024 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Rogloviny: Zavátá klubovna

Na sklonku roku si nemohu nevzpomenout na tři smutná výročí, která tvrdě zasáhla skautské hnutí v naší republice. Před sedmdesáti lety rozpustilo gestapo český Junák poprvé a dekret podepsal tehdy sám K.H. Frank – a to 28. října. Po válce byl Junák samozřejmě obnoven, aby ho v roce 1950 znovu zakázali komunisté. Nezničitelná organizace tu však byla i po roce 1968 a po dvou letech ho komunisté opět rozehnali. Přišel listopad 1989 a díky němu se k životu ve svobodné zemi přihlásili skauti znovu – už potřetí. Příští rok už oslaví Junák 100 let své existence, byť třikrát přerušené totalitní svévolí.

Jako starého skauta mne na Slaném, mimo jiného, doslova fascinuje dlouholetá tradice skautingu, která sahá do dob první republiky. Při práci pro Slánské listy jsem se setkal s řadou osobností, které své dětství prožily v Junáku a které se i v pokročilém věku a ve prospěch města řídí heslem: „Skautem jednou, skautem po celý život!“ Slánští skauti mají léta své klubovny ve svém staronovém „domečku“, postaveném krátce po válce a ve věži městského opevnění.

A právě v souvislosti se skautským domovem a blížícími se svátky mne napadla poněkud nostalgická vzpomínka na vánoce před šedesáti lety: Jako kluk jsem žil na moravské dědině, kde byl po válce rovněž založen skautský oddíl, ve kterém jsme prožili několik krásných let. Klubovnu jsme měli v hasičské zbrojnici, kde jsme se scházeli, hráli hry, připravovali tábory i tehdy populární brigády. Jednou z nejkrásnějších tradic však kromě letního tábora vždy byla vánoční besídka. Dlouho před touto slavností se pečlivě uklízela a zdobila klubovna. Družiny chystaly překvapení a každý připravoval dárky pro své kamarády. Tuto atmosféru, stejně tak jako skutečný skautský tábor, může pochopit dobře jen ten, kdo šťastné dětství ve skautském oddíle prožil. Ještě v roce 1948 jsme si dovezli z tábora velký totem a vlastnoručně vyrobené vůdcovské křeslo, které bylo umístěno na čestném místě klubovny. Rudou pohromu, která jako rakovina rozleptávala až dosud poklidný život vesnice, jsme ve svých dětských duších jaksi nevnímali a stejně jako předchozí léta jsme zahájili pravidelné podzimní schůzky i nedělní výpravy. V polovině prosince tygří družina vysmejčila klubovnu a Vlčata vyrovnala u kamen pořádnou hranici březových polen, abychom v příjemném teple mohli besedovat, vzpomínat, zpívat vánoční koledy a spřádat ty nejkrásnější plány na příští rok. Také zelený krasavec se tyčil v rohu. V den besídky jsme se však scházeli s náručemi balíčků u dveří na kterých byl nápis ZABAVENO! Nerozuměli jsme tomu, ale petlice s velkým visacím zámkem byla více než výmluvná. Takzvaný Akční výbor, který si osoboval rozhodovat o veškerém dění v obci, nám dětem - českým skautům - bez jediného slova vysvětlení – zabavil klubovnu. Možná měli soudruzi dobrý pocit z toho, jak zatočili s reakcí. Pak šli sníst kapra, rozbalit dárky a rozsvítit vánoční stromeček!

Vladimír Rogl
04. 01. 2011, 07:10


Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

Dnes má svátek Valdemar
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.25%

Spíše ano
graf

17.61%

Spíše ne
graf

15.26%

V žádném případě
graf

23.87%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 3066
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát