Klikněte zde
Dobré odpoledne, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je neděle 26. května 2024 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Rogloviny: Moravo, Moravěnko...

O Praze se často hovoří jako o druhém největším moravském městě a v bleděmodrém to platí i o mnoha jiných městech v Čechách – Slaný nevyjímaje. To proto, že mnoho obyvatel Čech buď z Moravy přímo pochází nebo tam aspoň má tetičku či kmocháčka. A k rodné Moravě se hrdě hlásí i autor tohoto fejetonku.

Už samo slovo Morava vždy zavonělo slivovicí, klobásami, hanáckými koláči, valašskými regály a Slovácko pak vínem a cimbálovkou. Těm z nás, které z Moravy do Čech zavál sám život, však vždy toto slovo připomnělo domov se vším všudy. Po rozchodu se Slovenskem na „zbylém katastru“ České republiky zůstaly historické země - Čechy a Morava se Slezskem. Před patnácti lety se dokonce takzvaní moravští politici obrátili na 32 evropských zemí se žádostí o pomoc, protože prý je Češi utiskují. Prohlásili, že se chtějí zviditelnit a Moravu od zlých Čechů osamostatnit. Moravu však dva roky poté nezviditelnili tito samozvaní spasitelé, ale sama příroda. Někdy se o nás říká, že jsme národ vhodný do nepohody a že teprve tehdy, když nám teče do bot, umíme stát při sobě. Prokázalo se to v průběhu naší nedávné historie - v „srpnu“ i „listopadu“ a prokázalo se to i v roce 1997 při stoleté vodě, která ničila vše, co jí stálo v cestě. Po třinácti letech se situace opakuje opět a k povodním se přidaly i nečekané sesuvy půdy.

Společným jmenovatelem většiny problémů je nedostatek peněz doslova na všech frontách a jestliže právě v těchto týdnech gradovala předvolební agitace, která stála stovky milionů – je to v souvislosti s moravskou apokalypsou na hranici chápání. Jistě, necelá miliarda by určitě nezachránila a nespasila Moravu, ale možná by dokázala obnovit život v několika moravských městech a obcích. Ale to už je o něčem jiném!

Naštěstí lidská vzájemnost a solidarita je úžasná věc a lidé opět názorně dokazují, že patří k sobě. Doufám a věřím, že Morava bude opět kvést a vonět domovem. Bojím se však, bojím, aby se z přírodního neštěstí, následných událostí a lidských osudů nestalo opět politikum. Využité nebo lépe řečeno zneužité kteroukoliv stranou, která i z přírodní katastrofy dovede vytřískat politický kapitál. Bože, pomoz Moravě a ochraňuj ji před těmito politiky!

Vladimír Rogl
08. 06. 2010, 20:35


Hodnocení článku:


5 b. = skvělý  4 b. = dobrý  3 b. = ujde  2 b. = nic moc  1 b. = slabý

Počet hlasujících: 2. Čtenáři celkem udělili: 10 bodů. Průměrný počet bodů: 5

Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

Dnes má svátek Valdemar
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.25%

Spíše ano
graf

17.61%

Spíše ne
graf

15.26%

V žádném případě
graf

23.87%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 3066
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát