Při přípravě reportáží ze srpna 68 a listopadu 89 jsem patřil k častým návštěvníkům archivu, kde jsem hledal dokumenty k tomuto vzrušenému období naší nedávné historie. Tak jsem také našel zažloutlý plakát z roku 1952, který vyzýval občany našeho regionu k nekompromisnímu boji proti americkému brouku. Ví ještě dnes někdo - kromě pamětníků - o co tehdy šlo?
To bylo tak: Přestože k úhlavním nepřátelům reálného socialismu patřilo především čtvero ročních období (jaro-léto-podzim-zima), občas se vyskytl i další element, který rovněž bránil našemu pracujícímu lidu v rychlejšímu dosažení světlých zítřků. Na počátku padesátých let to byla právě mandelinka bramborová (Leptinotarsa decemlineata), kterou podle zaručených zpráv Rudého práva shazovali američtí imperialisté z letadel na mírová pole čerstvě zakládaných JZD, aby sežraly úrodu ze zaplevelených družstevních lánů. O působivé televizní záběry jsme byli ochuzeni, protože tento vynález tehdy ještě nepatřil k vymoženostem pracujících. K názorné agitaci proti brouku – bramborouku, se však propůjčili i někteří umělci. Tak např. autor Ferdy mravence nakreslil pro děti ve formě leporela poučný seriálek o poťouchlostech tohoto všežravého zápaďáckého hmyzu. Do boje proti mandelince byly zapojeny školní děti, pionýři, armáda, Lidové milice, Svaz žen v čele s Anežkou Hodinovou-Spurnou i ostatní složky Národní fronty. Brigádníci tak houfně brázdili družstevní lány, aniž jim došlo, že suplují početná hejna koroptví, která v předchozích letech byla totálně zdecimována celoplošnými chemickými nálety na pole. Toto užitečné drobné ptactvo, které dříve „boj“ s mandelinkami hravě zvládalo, se teď nemělo ani kde ukrýt, protože jim „jézedovic“ vymýtili i poslední remízky, ve kterých dříve sídlily celé koroptví generace. Teď je nahradili brigádníci.
Nebyl by to však náš národ, aby si neudělal docela pustou legraci i z této mezinárodní ostudy a tak mnohý z brigádníků si zanotoval na nápěv melodie tehdy populárních sester Alanových „Anča, Anča, Anáá…“ písničku s novým textem: „Přišla na nás rána nová - mandelinka bramborová. Na poli i na silnici, hledají ji brigádníci." Dále pak písnička pokračovala slokou o svazákovi, který ne a ne nějakého bramborouka najít. Až se nad ním soudružsky ustrnula jedna pilná a uvědomělá svazačka, která měla ve sběru nebezpečného brouka zřejmě více štěstí: „Jedna brigádnice malá, za ručku ho něžně vzala,“ a slibovala: „Já ti tu svou mandelinku - ukážu jen na chvilinku.“ A brigádník nemrava – přestože byl jistě členem ČSM - ochotné svazačce stejně ochotně „sahal pod sukýnku, aby našel mandelinku!“
Vladimír Rogl
25. 05. 2010, 13:20
Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.
Určitě ano
43.07%
Spíše ano
17.74%
Spíše ne
15.28%
V žádném případě
23.91%
12. 10. 2017, 12:10
12. 10. 2017, 12:08
12. 10. 2017, 12:01